Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři varují: Porod doma je riskantní

  9:17aktualizováno  9:17
Devět měsíců těhotenství prožila bez komplikací. Drama čekalo 44letou Ivetu Hrůzovou z Prahy až na porodním sále. "Neotevřela jsem se a ani 72 hodin poté, co mi odtekla plodová voda, dítě nemohlo ven," popisuje čerstvá rodička. Nakonec musela úplně nepředpokládaně rodit císařským řezem.

"Neumím si představit, že by mě něco podobného potkalo doma. Byli tady doktoři, kteří se dokázali rozhodnout během pár minut," chválí porodníky. I kvůli nedávno prožité zkušenosti je velkou odpůrkyní porodů doma. "Absolutně to neuznávám, je to zbytečný hazard se životem dítěte i maminky," míní.
 
Stejně se na porody mimo nemocnice dívají lékaři. A na pomoc si berou odborné studie. Podle nich je úmrtnost novorozenců, kteří přijdou na svět doma, dvakrát až třikrát vyšší než u těch, kteří se narodili v nemocnici.

"Pravděpodobnost, že rodička bude muset být převezena do nemocnice, ačkoli plánovala porod doma, se pohybuje mezi 12 a 32 procenty," uvedl Jiří Zach, vedoucí Ambulance pro rizikové novorozence Thomayerovy nemocnice v Praze.

Jedno z dětí, které navždy poznamenal nepovedený porod doma, leží v této nemocnici právě teď. "Narodilo se na začátku roku, ale ještě pořád je na přístrojích. Téměř mu nefunguje mozek," říká porodník Tomáš Peterka. Při porodu totiž matku zaskočila relativně častá komplikace, která rodičky postihuje: výhřez pupečníku. "Hlavička dítěte přitlačila pupečník, čímž se zastavilo zásobení organismu vzduchem," popsal lékař.

Domácí porody hájí porodní asistentky, které obvykle matkám rodícím mimo nemocnice pomáhají. Podle prezidentky Unie porodních asistentek by každá z těchto "pomocnic" měla takové komplikace předvídat.

Počet porodů doma stoupá
"Zkušená asistentka ví, jaký je proces porodu, a dokáže včas zareagovat," říká Suchá. Domácí porody nepovažuje za vhodné pro všechny rodičky. "Ale některé ženy tak těžce snášejí stres z nemocnice a neznámého prostředí, že je pro ně mnohdy bezpečnější rodit doma," říká.

Své o tom ví jednatřicetiletá Martina Dbalá z Prahy, která doma odrodila dvě dcery. "Odjakživa mě rozhodí každá návštěva nemocnice. V porodnici bych se prostě bála," říká. Navíc si chtěla celý porod řídit sama, k čemuž by podle svých slov v porodnici neměla prostor.
 
Mimo porodní sály podle odhadu lékařů přijde plánovaně na svět asi 50 dětí za rok. Dagmar Suchá předpokládá, že počet porodů doma je vyšší. "Nedokážu říct o kolik, ale odhaduji to podle rostoucích požadavků na porodní asistentky," vysvětluje.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Co nevíme o emocích dětí, o vlivu násilí, mobilů, hraček a klouzání

ilustrační snímek

Někdy je těžké zorientovat se v záplavě vědeckých výzkumů a článků doporučujících rodičům různé metody výchovy nebo...

Lhát děti učí často sami rodiče. Jak je vychovat k pravdomluvnosti?

ilustrační snímek

Ani si to neuvědomujeme, ale lžeme skoro každý den. Jednou je to neupřímný kompliment, jindy malé ohnutí pravdy pro...

VIDEO: Kroužení s obručí v těhotenství zkoušejí i české ženy

Těhotná žena dělá hula hop přes své břicho

Internet obletělo video, na kterém žena ve vysokém stupni těhotenství krouží s obručí (tzv. hula hoop) okolo břicha....

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz