Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři varují: Porod doma je riskantní

  9:17aktualizováno  9:17
Devět měsíců těhotenství prožila bez komplikací. Drama čekalo 44letou Ivetu Hrůzovou z Prahy až na porodním sále. "Neotevřela jsem se a ani 72 hodin poté, co mi odtekla plodová voda, dítě nemohlo ven," popisuje čerstvá rodička. Nakonec musela úplně nepředpokládaně rodit císařským řezem.

"Neumím si představit, že by mě něco podobného potkalo doma. Byli tady doktoři, kteří se dokázali rozhodnout během pár minut," chválí porodníky. I kvůli nedávno prožité zkušenosti je velkou odpůrkyní porodů doma. "Absolutně to neuznávám, je to zbytečný hazard se životem dítěte i maminky," míní.
 
Stejně se na porody mimo nemocnice dívají lékaři. A na pomoc si berou odborné studie. Podle nich je úmrtnost novorozenců, kteří přijdou na svět doma, dvakrát až třikrát vyšší než u těch, kteří se narodili v nemocnici.

"Pravděpodobnost, že rodička bude muset být převezena do nemocnice, ačkoli plánovala porod doma, se pohybuje mezi 12 a 32 procenty," uvedl Jiří Zach, vedoucí Ambulance pro rizikové novorozence Thomayerovy nemocnice v Praze.

Jedno z dětí, které navždy poznamenal nepovedený porod doma, leží v této nemocnici právě teď. "Narodilo se na začátku roku, ale ještě pořád je na přístrojích. Téměř mu nefunguje mozek," říká porodník Tomáš Peterka. Při porodu totiž matku zaskočila relativně častá komplikace, která rodičky postihuje: výhřez pupečníku. "Hlavička dítěte přitlačila pupečník, čímž se zastavilo zásobení organismu vzduchem," popsal lékař.

Domácí porody hájí porodní asistentky, které obvykle matkám rodícím mimo nemocnice pomáhají. Podle prezidentky Unie porodních asistentek by každá z těchto "pomocnic" měla takové komplikace předvídat.

Počet porodů doma stoupá
"Zkušená asistentka ví, jaký je proces porodu, a dokáže včas zareagovat," říká Suchá. Domácí porody nepovažuje za vhodné pro všechny rodičky. "Ale některé ženy tak těžce snášejí stres z nemocnice a neznámého prostředí, že je pro ně mnohdy bezpečnější rodit doma," říká.

Své o tom ví jednatřicetiletá Martina Dbalá z Prahy, která doma odrodila dvě dcery. "Odjakživa mě rozhodí každá návštěva nemocnice. V porodnici bych se prostě bála," říká. Navíc si chtěla celý porod řídit sama, k čemuž by podle svých slov v porodnici neměla prostor.
 
Mimo porodní sály podle odhadu lékařů přijde plánovaně na svět asi 50 dětí za rok. Dagmar Suchá předpokládá, že počet porodů doma je vyšší. "Nedokážu říct o kolik, ale odhaduji to podle rostoucích požadavků na porodní asistentky," vysvětluje.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Další z rubriky

Tři mýty o prostředních dětech, které se nezakládají na pravdě

sourozenci děti rodina

Říká se o nich, že jsou neúspěšní, neprůbojní a vůbec že mají do života našlápnuto hůř než jejich sourozenci, kteří...

Čekám miminko a chci pro něj lepší start, než jsem měla já, říká Radka

Těhotenství (ilustrační foto)

Radka otěhotněla do nepříznivých podmínek a neumí si se situací poradit. Díky včasné pomoci a podpoře se však bez...

Tři věci, které byste měli stihnout do konce léta

Ilustrační fotografie

Proč? Protože k létu prostě patří a jindy na ně není čas. A protože jsou obyčejné a banální a možná i trochu retro,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz