Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři se učí, jak odnaučit kouření

  1:00aktualizováno  1:00
Kuřáci to budou mít čím dál těžší. Nejenže si už nesmí od Nového roku zapálit na zastávkách a na jiných veřejných místech, ale útočit na ně budou i jejich praktičtí lékaři. Ti se totiž právě teď ve speciálních kurzech učí, jak odnaučit kuřáky kouřit.
Lékaři se rozhodli, že využijí svého vlivu, který na pacienty mají. Ilustrační foto.

Lékaři se rozhodli, že využijí svého vlivu, který na pacienty mají. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři se rozhodli, že využijí svého vlivu, který na pacienty mají. V Česku totiž pořád platí, že co řekne "pan doktor", je svaté.

Výzkumy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ukázaly, že kuřáka k tomu, aby přestal se svým zlozvykem, motivuje slovo lékaře úplně stejně, jako když na něj rodina křičí, že jí vadí, když si zapálí.

Slovo lékaře
"Na stupnici od jedničky do deseti, kde jednička je žádný vliv a desítka největší vliv, má sedmičku rodina, která umí donutit kuřáka přestat s kouřením. A výzkumy ukázaly, že rozmluva s lékařem má na této stupnici hodnotu 6,7 bodu, takže téměř stejnou, jako když se do kuřáka pustí manželka s dětmi," vysvětluje Karel Vrána, jeden z lékařů, kteří kurzem pro praktické lékaře už sami prošli.

"Nezanedbatelný je také vliv sestry. Na stupnici má hodnotu 4,5 bodu, takže se lékaři učí i to, jak apelovat na své zaměstnance," dodává Vrána.

Lékaři se v kurzech učí, jak zjistit nikotinovou závislost pacienta pomocí testu, jaké pomůcky pomohou k odvykání a jak naplánovat odvykací kůru. O kurzy, které běží od začátku ledna a potrvají až do konce února, je mimořádně velký zájem. Přihlásila se už třetina praktických lékařů v zemi.

"Právě oni mají nejvíc informací o zdraví pacienta, přicházejí s ním často do kontaktu, a mají tak i největší šanci jej oslovit," říká spoluautor projektu a lékař Jozef Čupka.

Lékaři však nebudou nikomu nic přikazovat, ostatně to ani nemohou. "Chceme pomoci především těm kuřákům, kteří sami chtějí přestat, ale nevědí, kam nebo na koho se mají obrátit," dodává Čupka.

Kouří každý třetí
V Česku kouří téměř každý třetí člověk. Lidí, kteří by rádi přestali kouřit, jsou podle čerstvého výzkumu agentury Median téměř tři čtvrtiny.

Těch, kteří to právě odhodlaně zkoušejí, jsou však jen tři procenta. Nekouřit se přitom podaří díky vlastní vůli jen každému desátému.

"Je dokázáno, že když se člověk pokouší odvyknout si za odborné pomoci, tak se ta procenta zdvojnásobí - v tomto případě by si tedy už nikdy nezapálilo celých dvacet procent lidí," říká Karel Vrána.

18 tisíc úmrtí za rok
"Závislost na tabáku je srovnatelná se závislostí na heroinu," upozorňuje Čupka.
Kvůli kouření v Česku umírá osmnáct tisíc lidí ročně a další zemřou na následky pasivního kouření. Každý den kvůli nikotinu zemře více než padesát lidí.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz