Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři se učí, jak odnaučit kouření

  1:00aktualizováno  1:00
Kuřáci to budou mít čím dál těžší. Nejenže si už nesmí od Nového roku zapálit na zastávkách a na jiných veřejných místech, ale útočit na ně budou i jejich praktičtí lékaři. Ti se totiž právě teď ve speciálních kurzech učí, jak odnaučit kuřáky kouřit.
Lékaři se rozhodli, že využijí svého vlivu, který na pacienty mají. Ilustrační foto.

Lékaři se rozhodli, že využijí svého vlivu, který na pacienty mají. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři se rozhodli, že využijí svého vlivu, který na pacienty mají. V Česku totiž pořád platí, že co řekne "pan doktor", je svaté.

Výzkumy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ukázaly, že kuřáka k tomu, aby přestal se svým zlozvykem, motivuje slovo lékaře úplně stejně, jako když na něj rodina křičí, že jí vadí, když si zapálí.

Slovo lékaře
"Na stupnici od jedničky do deseti, kde jednička je žádný vliv a desítka největší vliv, má sedmičku rodina, která umí donutit kuřáka přestat s kouřením. A výzkumy ukázaly, že rozmluva s lékařem má na této stupnici hodnotu 6,7 bodu, takže téměř stejnou, jako když se do kuřáka pustí manželka s dětmi," vysvětluje Karel Vrána, jeden z lékařů, kteří kurzem pro praktické lékaře už sami prošli.

"Nezanedbatelný je také vliv sestry. Na stupnici má hodnotu 4,5 bodu, takže se lékaři učí i to, jak apelovat na své zaměstnance," dodává Vrána.

Lékaři se v kurzech učí, jak zjistit nikotinovou závislost pacienta pomocí testu, jaké pomůcky pomohou k odvykání a jak naplánovat odvykací kůru. O kurzy, které běží od začátku ledna a potrvají až do konce února, je mimořádně velký zájem. Přihlásila se už třetina praktických lékařů v zemi.

"Právě oni mají nejvíc informací o zdraví pacienta, přicházejí s ním často do kontaktu, a mají tak i největší šanci jej oslovit," říká spoluautor projektu a lékař Jozef Čupka.

Lékaři však nebudou nikomu nic přikazovat, ostatně to ani nemohou. "Chceme pomoci především těm kuřákům, kteří sami chtějí přestat, ale nevědí, kam nebo na koho se mají obrátit," dodává Čupka.

Kouří každý třetí
V Česku kouří téměř každý třetí člověk. Lidí, kteří by rádi přestali kouřit, jsou podle čerstvého výzkumu agentury Median téměř tři čtvrtiny.

Těch, kteří to právě odhodlaně zkoušejí, jsou však jen tři procenta. Nekouřit se přitom podaří díky vlastní vůli jen každému desátému.

"Je dokázáno, že když se člověk pokouší odvyknout si za odborné pomoci, tak se ta procenta zdvojnásobí - v tomto případě by si tedy už nikdy nezapálilo celých dvacet procent lidí," říká Karel Vrána.

18 tisíc úmrtí za rok
"Závislost na tabáku je srovnatelná se závislostí na heroinu," upozorňuje Čupka.
Kvůli kouření v Česku umírá osmnáct tisíc lidí ročně a další zemřou na následky pasivního kouření. Každý den kvůli nikotinu zemře více než padesát lidí.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz