Léky - (c) profimedia.cz/corbis

Léky - (c) profimedia.cz/corbis - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři se kvůli Rathově vyhlášce bojí předepsat léky

  • 128
Herečka z televizních seriálů Zuzana Dřízhalová dobře ví, co znamená bojovat s rakovinou. Před rokem u ní lékaři našli nádor lymfatických žláz. Ví proto také, jak je důležité, aby se pacienti dostali ke svým lékům včas a aby dostali ty nejlepší, které jsou k dispozici.

To se však nyní podle onkologických lékařů změnilo. Prvního srpna totiž začala platit nová léková vyhláška, která způsobila, že nemocnice nebudou mít dostatek peněz na nejdražší a špičkové léky.

Nemocnice si spočítaly, že na medikamenty dostanou o pět procent méně peněz než v prvním pololetí. A proto budou muset šetřit na těch nejdražších a nejlepších.

Například pro pacienty s určitým typem lymfomu (zhoubného onemocnění jednoho druhu bílých krvinek) je uzdravujícím lékem Mabthera. V prvním pololetí letošního roku však dostalo tento lék téměř o dvě stě pacientů méně, než kolik by ho dostat mělo. Ve druhém pololetí se podle onkologů jejich počet ještě sníží.

"Pacienti se na lékaře obracejí se strachem, jestli na ně léčba mabtherou vyjde a za jakých podmínek. Lék je totiž příliš drahý, ale také velmi účinný. Krátí dobu, po kterou se lidé musí léčit, a prodlužuje období, kdy jsou zdraví," řekla Dřízhalová, která se angažuje ve sdružení Lymfom Help.

"Pacient je vydaný na milost a nemilost toho, co mu lékař předepíše. A to, jaké léky předepíše, závisí zase na tom, jak je nemocnice na tom finančně," vysvětlila problém.

Pacienti se prý podle jejích slov neorientují v tom, co můžou a nemůžou dostat za lék a jak je na tom s penězi jejich nemocnice.

Ministr David Rath odmítá, že by kvůli lékové vyhlášce byla situace kritická, a argumentuje tím, že je věcí ředitele nemocnice, za co balík peněz, které dostává, utratí a na čem bude šetřit.

Jenže tak jednoduché to podle onkologů není. "Přece nemůže ředitel sebrat peníze všem oddělením a investovat jen do léčby rakoviny," žasne předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Čekání, až někdo zemře
Protože mají nemocnice málo financí na drahé léky, které onkologickým pacientům mohou zachránit život, bojí se je lékaři předepisovat. Mají strach, že jim je pojišťovna neproplatí - na vše jsou totiž limity.

Problém je totiž i v tom, že Všeobecná zdravotní pojišťovna nemocnicím zatím neřekla, kolik peněz v druhém pololetí dostanou. Proto se předpokládá, že jich bude stejně jako v prvním pololetí. A to s novou lékovou vyhláškou nestačí.

"V praxi to znamená, že nejúčinnější léčba může být novému pacientovi nabídnuta, až když jiný, déle léčený pacient zemře," upřesňuje Vorlíček.

Lékaři proto od pojišťovny chtějí, aby jasně určila, jaká jsou pravidla, a oni získali alespoň nějakou jistotu ke své práci.

"Lékaři budou moci předepisovat léky, které pacienti dostávali loni. Objem peněz jim navýšíme o čtyři procenta," slíbil ve středu ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. To onkologové vítají, ale zatím nemají nic na papíře.

Někteří přiznávají, že na pacientech s rakovinou se už nyní začalo šetřit. Například místopředsedkyně České onkologické společnosti Jitka Abrhamová, která pracuje na onkologickém oddělení pražské nemocnice v Krči, v MF DNES připustila, že některé pacientky nedostávají účinný lék Herceptin, který pomáhá při léčbě rakoviny prsu.

Že by své pacienty šidily, však nemocnice popírají. Mluvčí té krčské Petr Mach například ubezpečil, že jejich pacientky lék určitě dostanou. "Pacient je na prvním místě," tvrdí.