Lékaři provedli unikátní operaci jater, zlikvidovali všechny metastázy

  10:52aktualizováno  10:52
Obrovskou šancí pro onkologické pacienty, jimž metastázy zasáhly játra, se stal zákrok německého specialisty a lékařů z ostravské fakultní nemocnice. Poprvé v tuzemsku provedli unikátní jaterní resekci a pacient s rakovinou tlustého střeva by po dvouměsíční rekonvalescenci měl být už bez obtíží.
Unikátní operace 49letému pacientovi nejspíše zachránila život. (ilustrační snímek)

Unikátní operace 49letému pacientovi nejspíše zachránila život. (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jaterní resekci s názvem ALPPS na světě podstoupilo pětačtyřicet pacientů, v České republice byla na konci srpna provedena poprvé.

"Zmíněná metoda, která je zaměřena na onkologické pacienty s četnými metastázami v obou jaterních lalocích, vychází z transplantačních technik, kdy je živému dárci odebrán jaterní štěp, aby mohl být využit u pacienta s nefunkčními játry," uvedl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Ostrava spolupracuje s klinikou v německém Essenu, která patří k naprostým světovým špičkám v transplantacích jater.

"Proto jsme první jaterní resekci provedli ve spolupráci s docentem Mathé z této Kliniky viscerální a transplantační chirurgie v Essenu," vysvětlil přednosta Chirurgické kliniky fakultní nemocnice Ostrava Pavel Zonča.

Játra

Játra jsou životně důležitým orgánem.

Jaterní resekce ALPPS je založena na dvou operacích. Při první se uzavře žilní zásobení více postižené jedné poloviny jater, životně důležitý orgán se pak rozdělí a současně se odstraní patologická ložiska z druhé poloviny jater.

Celosvětová studie prokáže účinnost

Během zhruba sedmi až deseti dnů od uzavření žilního zásobení totiž dochází k extrémnímu zvětšení části jater s neuzavřeným krevním zásobením. Metastázami postiženou část s uzavřeným přívodem krve pak lze odstranit při druhé operaci.

 "Dříve tito pacienti s pokročilým metastatickým postižením jater obvykle podstoupili chemoterapii nebo biologickou léčbu a tím byly veškeré léčebné možnosti vyčerpány. Dnes jim můžeme nabídnout jaterní resekci technikou ALPPS a můžeme jim pomoci," zdůraznil přednosta Zonča.

Fakultní chirurgická klinika je zapojena do celosvětové studie, jejímž cílem je vyhodnocení výsledků této nové metody u osmdesáti pacientů z celého světa.

"Metastázy jater se nejčastěji objevují u kolorektálního karcinomu, tedy nádoru tlustého střeva a konečníku. Tento karcinom patří v České republice k velmi častým nádorovým onemocněním. Vzhledem k tomu může být nově aplikovaná technika léčebnou metodou, která může být využita řádově u desítek pacientů ročně," uvedl mluvčí fakultní nemocnice.

Odstranění části tlustého střeva nepomohlo

Nádor tlustého střeva postihl i 49letého pacienta. Před rokem ho začaly trápit prudké bolesti břicha a kolonoskopie prokázala nádor v tlustém střevě. Lékaři mu proto vyoperovali zhruba dvacet centimetrů zasaženého orgánu a podrobil se i chemoterapii. Jenže v játrech se objevily metastázy.

"Všechny konvenční metody léčby byly vyčerpány. Proto jsme mu nabídli tuto novou možnost a během dvou operací odstranili z jater všechny metastázy," pokračuje přednosta chirurgické kliniky.

Dodal, že po zhruba dvoutýdenní hospitalizaci a přibližně po dvou měsících rekonvalescence by měl pacient být bez jakýchkoliv potíží.

V průběhu září provede tým chirurgické kliniky další resekci jater technikou ALPPS. Tentokrát bude operována pacientka s podobnou diagnózou. Lékaři pouze čekají na odeznění efektu biologické léčby, jíž byla pacienta v předchozí době podrobena.

Autor:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Chybí vám železo? Jezte maso, luštěniny i ořechy, poradil lékař

Ilustrační fotografie

Nedostatkem železa trpí každý desátý člověk a pokud ho je v organismu málo, může vést k anémii. I proto je třeba si...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...Najdete na iDNES.cz