Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři probírají stav pacientů na dálku

  0:01aktualizováno  0:01
Byla neděle 25. ledna večer. V liberecké nemocnici ležela žena v šoku při infarktu myokardu. Hrozila jí smrt. Rozhodnout o dalším postupu je v podobných případech mimořádně obtížné, protože možností je více a všechny s sebou nesou rizika. Operovat? Hned?

Nebo převézt pacientku do specializovaného zařízení na složitější zákrok? V Liberci je totiž jen kardiologie, nikoli již kardiochirurgie.

Naprostá novinka
V podobných případech je dobré, když se může poradit více lékařů, jenže tady nebyl čas čekat až na pravidelné porady, na něž jezdí kardiochirurg ze specializovaného pracoviště.

Přesto se nakonec lékaři poradili - muži a ženy v bílém od sebe přitom byli vzdáleni desítky kilometrů, když rozhodli, že nejlepší bude provést okamžitou angioplastiku, při níž se zúžená céva roztáhne balonkem.

Ženě tak život zachránili díky naprosté novince, telekonferenci spojující nemocnici v Liberci s pražskou Homolkou.

"Rozhodnutí o vhodnosti srdeční operace je složitá a komplexní záležitost vyžadující posouzení velkého souboru informací. Správná indikace často vzejde až z dlouhé diskuse mezi kardiologem a kardiochirurgem, kterou je samozřejmě nejlepší vést při osobním kontaktu," vysvětluje Štěpán Černý, primář kardiochirurgie na Homolce.

Právě takové okamžité porady však umožňuje i telemost. "Telekonference umožňuje živý bezprostřední kontakt mezi kardiologem a kardiochirurgem a odpadá čas zbytečně strávený na cestě tam a zpět," připomíná jednu z výhod primář liberecké kardiologie František Holm.

Prvních šestnáct
Telekonference by se měla stát běžnou součástí pravidelné komunikace libereckých kardiologů a pražských kardiochirurgů, významně zlepší péči o nemocné s akutními formami srdečních onemocnění.

"Za největší pozitivum pro nemocné považuji možnost jejich ošetřujících lékařů spojit se s námi kdykoliv během dne i noci, konzultovat nález rentgenového vyšetření srdečních cév u pacienta, u nějž eventuální operace nesnese odkladu, a na základě takové konzultace okamžitě volit optimální postup," zdůrazňuje primář Černý.

Oficiálně začal telemost fungovat v pondělí 26. ledna. "Hned první den lékaři probrali zdravotní stav šestnácti pacientů," potvrdila mluvčí Homolky Jitka Kalousková. Šlo zejména o pacienty se zúžením srdečních tepen či s vadami srdečních chlopní.

Telekonference nad nekomplikovanými případy budou zpočátku probíhat jednou za dva týdny, postupně se předpokládá, že telemost spojí nemocnice pravidelně jednou až dvakrát týdně, především podle akutní potřeby konzultovat komplikované pacienty.

"Nejčastější kardiochirurgickou operací je takzvaný bypass, tedy přemostění srdečních cév kvůli ischemické chorobě srdeční nebo po srdečním infarktu. Konzultace se tedy nejčastěji budou týkat právě takových nemocných," objasňuje primář kardiochirurgie z Homolky Štěpán Černý.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz