Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři probírají stav pacientů na dálku

  0:01aktualizováno  0:01
Byla neděle 25. ledna večer. V liberecké nemocnici ležela žena v šoku při infarktu myokardu. Hrozila jí smrt. Rozhodnout o dalším postupu je v podobných případech mimořádně obtížné, protože možností je více a všechny s sebou nesou rizika. Operovat? Hned?

Nebo převézt pacientku do specializovaného zařízení na složitější zákrok? V Liberci je totiž jen kardiologie, nikoli již kardiochirurgie.

Naprostá novinka
V podobných případech je dobré, když se může poradit více lékařů, jenže tady nebyl čas čekat až na pravidelné porady, na něž jezdí kardiochirurg ze specializovaného pracoviště.

Přesto se nakonec lékaři poradili - muži a ženy v bílém od sebe přitom byli vzdáleni desítky kilometrů, když rozhodli, že nejlepší bude provést okamžitou angioplastiku, při níž se zúžená céva roztáhne balonkem.

Ženě tak život zachránili díky naprosté novince, telekonferenci spojující nemocnici v Liberci s pražskou Homolkou.

"Rozhodnutí o vhodnosti srdeční operace je složitá a komplexní záležitost vyžadující posouzení velkého souboru informací. Správná indikace často vzejde až z dlouhé diskuse mezi kardiologem a kardiochirurgem, kterou je samozřejmě nejlepší vést při osobním kontaktu," vysvětluje Štěpán Černý, primář kardiochirurgie na Homolce.

Právě takové okamžité porady však umožňuje i telemost. "Telekonference umožňuje živý bezprostřední kontakt mezi kardiologem a kardiochirurgem a odpadá čas zbytečně strávený na cestě tam a zpět," připomíná jednu z výhod primář liberecké kardiologie František Holm.

Prvních šestnáct
Telekonference by se měla stát běžnou součástí pravidelné komunikace libereckých kardiologů a pražských kardiochirurgů, významně zlepší péči o nemocné s akutními formami srdečních onemocnění.

"Za největší pozitivum pro nemocné považuji možnost jejich ošetřujících lékařů spojit se s námi kdykoliv během dne i noci, konzultovat nález rentgenového vyšetření srdečních cév u pacienta, u nějž eventuální operace nesnese odkladu, a na základě takové konzultace okamžitě volit optimální postup," zdůrazňuje primář Černý.

Oficiálně začal telemost fungovat v pondělí 26. ledna. "Hned první den lékaři probrali zdravotní stav šestnácti pacientů," potvrdila mluvčí Homolky Jitka Kalousková. Šlo zejména o pacienty se zúžením srdečních tepen či s vadami srdečních chlopní.

Telekonference nad nekomplikovanými případy budou zpočátku probíhat jednou za dva týdny, postupně se předpokládá, že telemost spojí nemocnice pravidelně jednou až dvakrát týdně, především podle akutní potřeby konzultovat komplikované pacienty.

"Nejčastější kardiochirurgickou operací je takzvaný bypass, tedy přemostění srdečních cév kvůli ischemické chorobě srdeční nebo po srdečním infarktu. Konzultace se tedy nejčastěji budou týkat právě takových nemocných," objasňuje primář kardiochirurgie z Homolky Štěpán Černý.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...Najdete na iDNES.cz