Lekáři nevylučují, že mobilní telefony způsobují nádory

  15:43aktualizováno  15:43
Muž ze státu Maryland v USA zažaloval americkou firmu Motorola, výrobce mobilních telefonů, o 800 milionů dolarů za to, že užívání bezdrátového telefonu mu způsobilo nádor mozku. V poslední době zahájily Spojené státy intenzivní vědecký výzkum, aby zjistili, zda a jak mobilní telefon lidské zdraví poškozuje. Očekává se, že podobných žalob bude přibývat. Ve Spojených státech, ale i v České republice používá mobilní telefon téměř každý třetí občan. Můžou mobilní telefony poškodit vaše zdraví? - hlasujte v anketě.

U jednačtyřicetiletého neurologa Chrise Newmana z Jarrettsville v Marylandu objevili lékaři zhoubný nádor za jeho pravým uchem v březnu 1998. Newmanův obhájce Joanne Suder sdělil, že jeho klient používal mobilní telefon v letech 1992 – 1998 několikrát za den. "Kvůli své práci musel být Newman v kontaktu se svými pacienty v podstatě nepřetržitě," prohlásil Suder.

Můžou mobilní telefony poškodit vaše zdraví? - hlasujte v anketě.

Obžaloba usiluje o odškodné ve výši 100 milionů dolarů a tzv. kárnou (trestnou) kompenzaci ve výši 700 milionů dolarů.

V minulých letech značně vzrostly, v souvislosti s medializací konkrétních případů, obavy veřejnosti,  že používání mobilních telefonů může způsobit nádor či jiné zdravotní komplikace. Nicméně skutečné znalosti o tom, jaký dopad má elektromagnetické pole přístroje na lidský organismus, jsou velmi chatrné. To přimělo FDA k investici zhruba jednoho milionu dolarů do společných výzkumů s výrobci telefonních přístrojů, které by měly přinést konkrétní odpovědi na tyto sporné otázky.

Faktem je, že radiofrekvenční záření přístroje má schopnost zahřívat buněčné tkáně – tudíž i tkáně mozkové, přičemž je známo, že takovýto termální efekt může mít za následek genetické změny a tudíž vést i k nádorovému růstu. Na druhou stranu ale studie na zvířatech z posledních let naznačují, že dávky radiofrekvenčního záření telefonů, pohybující se u přístrojů dostupných na trhu od 800 do 1500 MHZ, jsou příliš malé na to, aby měly na tkáně prokazatelný tepelný efekt.

Vědecký pracovník Gregory Lotz z Výzkumného státního ústavu pro zdraví a bezpečnost práce ale namítá, že zatím nemáme dostatek vědeckých informací o dlouhodobém působení radiofrekvenčního záření. Zatím bylo dokončeno a publikováno pouze několik studií. "Dostáváme se do situace, kdy s šířením bezdrátové komunikace bude každý z nás vystaven určitému záření," prohlásil doktor Gregory Lotz. "Již nyní je velké množství obyvatel vystaveno nízkým stupňům záření. Mozek je v bezprostřední blízkosti telefonu při jeho užívání a proto bude zkoumání těchto otázek středem našeho zájmu," dodal.

Někteří vědečtí experti se navíc domnívají, že navzdory malému tepelnému efektu mobilních telefonů můžou přístroje zasahovat do buněčného mechanismu DNA . Výzkumy se proto zaměří na zhodnocení výsledků radiofrekvenčního záření na tkáně v různých dávkách – což znamená různých stupních absorpce a v různých délkách působení s tím, že teplota buněk se bude udržovat co nejvíce konstantní. To by mohlo přinést výsledky o skutečném poškození buněk podle druhu tkání, které budou záření vystaveny – kost, sval, tuk. V případě mobilních telefonů je stupeň absorpce nejvyšší na tzv.horkém bodu, kde je telefon přidržován u uživatelova ucha.

Představitelé “bezdrátového” průmyslu zavedli minulý měsíc opatření, které vyžaduje, aby výrobci mobilních telefonů zveřejňovali informace o stupni záření, které jejich přístroje produkují.

V současné době používá mobilní telefony v USA více než 90 milionů lidí, z nichž většina je začala běžně užívat v minulých pěti letech. Norman Sandler, mluvčí pobočky Motorola ze státu Illinois, prohlásil, že představitelé firmy se zatím se žalobou neměli možnost seznámit, ale že všechny žaloby v uplynulých několika letech byly staženy buď přímo samotnými žalobci nebo byly zamítnuty soudy. "Již řadu let tvrdíme, že taková obvinění jsou nepodložené, " prohlásil Sandler.

I v České republice v posledních letech prudce vzrůstá obliba mobilních telefonů s tím, jak se v současné době již tři operátoři bezdrátových přístrojů předhánějí v atraktivnosti svých nabídek ve snaze získat co nejvíce zákazníků. Počet uživatelů mobilních telefonů se v České republice dnes pohybuje kolem 3 milionů.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Ilustrační snímek

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá tmavovlasá středoškolačka Jana, matka...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Natálka má vrozenou vývojovou vadu, kvůli které nosí protézu. Zoufale by...

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie touží po obyčejném pohybu. Přestože se...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Další z rubriky

Sedm nemocí, které častěji postihují muže než ženy

Ilustrační snímek

Velkým množstvím chorob onemocní stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji...

Pozor na doplňky stravy, některé mohou škodit zdraví

Ilustrační snímek

Bylo by skvělé spolknout jednu pilulku, která obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerály, a už se o nic nestarat....

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Růženka se naučila brát hračky do ruky.

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali. Narodila se nám Růženka, u které doktoři...

Najdete na iDNES.cz