Lékaři nabízejí elixír mládí

  1:00aktualizováno  1:00
Mohou být lidé v dobré kondici déle než jejich předkové? Odpověď lékařů zní: ano. Ale ne zadarmo, delší mládí stojí peníze a čas. Člověk, který chce žít dlouho a být dlouho svěží, musí tomu věnovat hodně času a energie. Čechů, kteří o to usilují, přibývá.

Hormony a terapie bránící tomu, aby na buňky útočily volné radikály, tedy zplodiny jinak životně nezbytného kyslíku.

Tak zní nejnovější recept, díky němuž by si lidé měli prodloužit život a tím mládí.

Obojí je k mání i v Česku, avšak dovolit si to zatím nemůže každý, protože léčba stojí měsíčně tisíce korun a jde o běh na dlouhou trať.

Pro většinu lidí připadají v úvahu jiné možnosti, zejména soustavná péče o zdraví, posilování imunity a fyzické i psychické kondice. Pomoci jim v tom může kosmetika, případně plastická chirurgie, i když i ta už stojí hodně peněz.

Zájem přesto stoupá. "Lidí, kteří se zajímají o to, aby dobře vypadali a byli dlouho zdraví, přibývá," potvrdila korektivní dermatoložka Miroslava Pelechová.

Biologické stáří rozhoduje
Avšak pozor, krásný a mladistvý vzhled není totéž, co prodloužení mládí, či dokonce života. "Když si někdo nechá upravit obličej či transplantovat vlasy, vypadá sice lépe, ale mladší není a se zdravím na tom nemusí být nejlépe," upozorňuje specialista na medicínu stárnutí Lubomír Novák z pražské kliniky GHC.

Proto by se každý člověk, který usiluje o to, aby byl co nejdéle mladý a plný sil, měl v prvé řadě zajímat, jak na tom je se zdravím. A nechat si změřit svůj biologický věk. To už je v Česku také možné, avšak i to stojí peníze. Někde tisíc korun, jinde mnohonásobně více, podle toho, co všechno vyšetření zahrnuje.

Dlouhý věk, krátké zdraví?
Je třeba počítat s tím, že nemoci a zdravotní problémy k vyššímu věku patří a budou ho provázet přes veškerou moderní prevenci.

"Bez medicíny se neobejdeme. Lidí je moc a stále jich přibývá, jejich vzájemné působení není zdaleka jen příznivé a idylické. Útočí na sebe, zraňují se a zabíjejí, předávají si nebezpečné choroby," konstatuje imunolog Karel Nouza.

Podle něj "medicína vede zdaleka nevyhraný boj s bakteriemi, parazity i viry a také vítězství nad chorobami srdce, cév a mozku či zhoubnými nádory je zatím v nedohlednu".

I další lékaři jsou skeptičtí. "Věčné mládí rozhodně neexistuje. Teoreticky je možné prodloužit život až k hranici 130 let - a tím prodloužit stáří, nikoliv mládí," upozorňuje Zdeněk Fendrich z královéhradecké katedry farmakologie a toxikologie.

Co všechno umějí chirurgové
Dostatek peněz mezi lidmi a nový životní styl už se projevily i v ordinacích estetických chirurgů. Zájem o jejich zákroky je rok od roku větší. Co všechno nabízejí?

Dobře vypadat chtějí samozřejmě dnes nejen ženy, ale i muži, a tak plastičtí chirurgové zaznamenávají rozhodně podstatně víc žádostí o estetické operace mužů, než tomu bylo dříve, tvrdí pražský plastický chirurg Svatopluk Svoboda, podle nějž je zákazníků rok od roku více.

"Od roku 1990 začal stoupat počet žen, které chodí nejen na kosmetiku, ale i na plastické operace," potvrdila korektivní dermatoložka Mirka Pelechová. Zatímco dívky chodí nejvíce na liposukci a modelaci prsů, ženy středního věku vyhledávají lifting a operace víček.

"Poslední roky zažívají boom metody, které nejsou náročné na čas, jako třeba aplikace botulotoxinu," doplnila lékařka. Chodí prý více i muži, avšak často se bojí prozrazení a zesměšnění, což je podle ní škoda.

Aby byl obličej věčně svěží
"Oblastí, na kterou je pozornost nejvíce zaměřena, je chirurgie stárnoucího obličeje," potvrdil lékař Svoboda.

Změny, které věk do obličeje vrývá, se dají chirurgicky zmírnit nejčastěji takzvaným face-liftingem, při němž se vytahují vrásky pomocí vypnutí celého obličeje a většinou i krku. Zákrok často doprovází operace povadlých očních víček.

Právě tyto zákroky spojené s dalšími podstupují známé hollywoodské a zřejmě i české celebrity. Mezi těmi, kteří se k tomu přiznali, je například americký herec Michael Douglas.

Ceny face-liftingu v Česku se pohybují mezi 20 a 30 tisíci korunami, oční víčka si můžete nechat upravit zhruba za 10 tisíc. Pro srovnání, plastická operace prsů stojí většinou mezi 30 až 50 tisíci korunami.

Vybírejte kliniku opatrně
Zákroků, které připadají v úvahu, je samozřejmě mnohem víc - namátkou odsátí tuku, operace povislého břicha a podobně. Ceny se většinou pohybují v několika desítkách tisíc korun, protože zákrok doprovázejí další procedury.

Žádná skutečně převratná novinka se však v posledních letech neobjevila. Ještě donedávna byl největším hitem laser, ale postupem let se ukázalo, že ne ke všem zákrokům je tato nová technologie vhodná.

"Vybrat z mnoha metod, jako jsou již zmíněné operace laserem nebo aplikace botulotoxinu či výplně čehokoliv nejrůznějšími materiály, je docela obtížné. Nicméně zodpovědný a zkušený plastický chirurg musí umět vybrat pro pacienta metodu nejlepší, i když ji třeba sám neprovádí," říká Svoboda.

Lidé, kteří uvažují o nějakém zákroku z nabídky estetických chirurgů, by měli být obezřetní při výběru zařízení. V poslední době se objevila řada nových center, avšak lepší je volit to, kde mají delší praxi, a tím i víc zkušeností.

Proč stárneme?

Kdo chce usilovat o věčné mládí, musí nejdříve zjistit, jak vlastně člověk stárne. Je to souhra několika přirozených procesů, které vědci zatím ne zcela objasnili. Přesto už několik vysvětlení nabízejí.

Co je vlastně stárnutí?
"Postupný proces celkového ubývání fyzických sil, doprovázený poklesem úrovně fyziologických funkcí a rostoucím rizikem onemocnění a smrti," popisuje Stanislav Ďoubal z farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy.

Podle něj lze říci, že "přiměřená a dosti intenzivní fyzická i duševní aktivita" stárnutí zpomaluje. Ovšem, jak přiznává, toto zpomalení není nijak zásadní.

Jak zanikají buňky
Stárnutí je tedy přirozené. Jak přesně však probíhá, to si vědci ještě tak úplně nevyjasnili, i když mnohé už zřejmé je. Abychom pochopili, jak stárnutí probíhá, je třeba se zaměřit nikoliv na vrásky, ale na jednotlivé buňky těla.

Ty se neustále dělí a zkracují se jim takzvané telomery, které jinak - zjednodušeně řečeno - chránící dědičnou informaci obsaženou v chromozomech. Když se telomer zkrátí na minimum, buňka už se dále dělit a obnovovat nemůže.

Lze však ovlivnit rychlost, jakou buňky stárnou. A právě po pochodech, které na to mají vliv, vědci pátrají. Zatím se vědci shodují, že velký vliv hrají volné radikály, zplodiny pocházející z kyslíku, které poškozují buňky.

Volné radikály však nemusí být jedinými viníky, které ničí mládí. V úvahu připadá také teorie o vlivu hormonů, které si tělo samo produkuje, přičemž tato takzvaná endokrinní teorie může být někdy v rozporu s teorií volných radikálů.

Ukázat to lze na psech - teoreticky by malé organismy měly stárnout rychleji, protože mají rychlý metabolismus, a tudíž jsou více vystaveny působení volných radikálů. Jenže malí psi žijí déle než ti velcí, byť u jiných živočišných druhů to tak být nemusí.

"Organismy s větším mozkem žijí obvykle déle. Nicméně fakt, že malí psi žijí déle, vyvolává otázky o platnosti teorie volných radikálů a spíše by ukazoval na endokrinní ovlivňování stárnutí," uvažuje profesor Ďoubal.

Navíc je třeba vzít v potaz vliv centrálního nervového sytému neboli zejména mozku na tělesné funkce. "Dobrý psychický stav příznivě ovlivňuje imunitní systém," připomněl Stanislav Ďoubal.

Konkrétnější vysvětlení by mohlo hypoteticky spočívat ve vazbě mezi nervovou soustavou a endokrinním systémem, který pomocí různých látek řídí tělesné funkce. Endokrinní systém je podřízen centrům lokalizovaným v mozku.

"Lze si představit, že stimulace činnosti mozku ať již intelektuální, či fyzickou aktivitou může vést k pozitivním změnám v endokrinním systému, tedy například ke změnám v produkci hormonů," vysvětluje odborník.

Geny také hrají roli Jedno se zdá jisté, přirozené procesy lze do velké míry ovlivnit pomocí životního stylu. A také tím, pokud tělu dodáváme látky, jejichž produkce s věkem klesá anebo kterých se mu nedostává ve stravě.

Jak to však, že i dva lidé stejně staří a s podobným životním stylem stárnou rozdílně a věkový rozdíl mezi nimi jako by se prohluboval? Za to mohou nejspíše geny, v nichž je naprogramován jak sklon k nemocem, tak třeba přibližná délka života.

Plastická chirurgie - ilustrační foto.

Autoři:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Ilustrační fotografie

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je problém. Nemoc přitom zpravidla nevzniká jen...

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při plastických operacích

Ilustrační fotografie

Když se lidé chystají na plastickou operaci, očekávají, že budou krásnější. Někdy však přijde po zákroku velké...

Najdete na iDNES.cz