Ona
Kofein podle odborníků tlumí zánětlivé procesy v játrech postižených virovou hepatitidou C (ilustrační snímek)

Kofein podle odborníků tlumí zánětlivé procesy v játrech postižených virovou hepatitidou C (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lék na játra napadená žloutenkou? Pár šálků kávy denně

  • 33
Děláte si těžkou hlavu kvůli tomu, že jste závislí na kávě? Pokud budete myslet pouze na svá játra, můžete být naprosto klidní. Vědci zjistili, že pravidelné pití většího množství kofeinu má pozitivní vliv na zánětlivé procesy v játrech pacientů s hepatitidou C.

Americká studie podle odborného serveru virova-hepatitida.cz prokázala, že lidé s chronickou žloutenkou typu C a pokročilým onemocněním jater, kteří pijí tři a více šálků kávy denně, mají až o polovinu nižší riziko zhoršení jaterního postižení než ti, co kávu nepijí.

Aspoň tři šálky denně

Vědecký tým z amerického Bostonu zjistil, že pacienti, kteří vypili aspoň tři šálky denně, dosahovali významně lepších výsledků než ti, kteří kávu nepili.

"Nicméně mechanismus, jakým káva chrání jaterní funkce, zůstává zatím nejasný. Pití kávy však bylo jednoznačně spojeno s úpravou několika jaterních enzymů, které by jinak vedly k poškození tkání. Tím lze navíc zabránit i vzniku rakoviny," uvedl server.

Kde najdeme kofein:

- v kávě a čaji
- v kolových nápojích
- v kakau, čokoládě a guaraně
- v různých přípravcích na hubnutí
- v energetických nápojích

Kofein podle odborníků tlumí zánětlivé procesy v játrech postižených virovou hepatitidou C. Zdá se ale, že nemá téměř žádný vliv na tvorbu vaziva v nemocných játrech ani na změnu hladin jaterních enzymů.

Nižší riziko zhoršení choroby

"Pacienti s vyšším příjmem kávy měli nižší riziko zhoršování jaterního onemocnění," upozornil na výsledky studie doktor Neal Freedman z amerického Národního ústavu pro výzkum rakoviny. 

Tato zjištění navíc nejsou první svého druhu. Již v minulosti provedli lékaři podobnou studii, když dlouhodobě sledovali 125 tisíc lidí se zdravými játry. Zjistili, že pozdější výskyt cirhózy v důsledku konzumace alkoholu se snižoval až o 22 procent s každým vypitým šálkem kávy.

Káva není lék

Lékaři proto na základě provedených studií tvrdí, že kofein s největší pravděpodobností není pro játra látkou škodlivou, spíše naopak. Může být dokonce "blahodárným nápojem" se zklidňujícím protizánětlivým účinkem.

To ovšem neznamená, že lze kávu a další kofeinové nápoje brát jako lék v pravém smyslu slova. Milovníky kávy však jistě tyto vědecké studie potěší.

Každopádně výzkumy prokazují souvislost mezi spotřebou kofeinu a zlepšením mnohých projevů závažných jaterních onemocnění. Dobře známé jsou i stimulační účinky na lidský mozek.