I malá pochybení v léčbě rakoviny mohou rozhodnout, zda bude pacient žít.

I malá pochybení v léčbě rakoviny mohou rozhodnout, zda bude pacient žít.

Léčba rakoviny je založena na chybách

  • 15
Hodnocení efektivnosti některých léků užívaných při rakovinových onemocněních je často založeno na chybách. Ukazuje se, že přínos některých léčebných technik je určován nesprávně.

Zda je konkrétní léčebná metoda nebo lék účinný, rozhodují výsledky rozsáhlých studií, v nichž je sledován stav pacientů, kteří daná léčiva obdrží a těch, co jimi léčeni nejsou. Aby byly výsledky hodnověrné, musí být sledovaní pacienti počítáni alespoň v tisících a zároveň si být i co nejvíce podobní. Je jistě rozdíl, jak se účinek léku projeví u dvacetiletého sportovce či u osmdesátiletého kuřáka, jak v závislosti na individuálních odlišnostech ve fyziologii, tak v jejich chování.

Takto ideálních podmínek však často nemůže být dosaženo, a proto lékaři při analýze úspěšnosti dostupných léčiv užívají výsledky získané z podstatně menšího množství dat, či jen ze zkušeností svých či kolegů. Dle profesorky Sharon H. Giordano a kolegů z University of Texas však vyvozování závěrů z takto omezeného množství informací vede k chybám. Přičemž i malá pochybení v léčbě rakoviny mohou rozhodnout, jak a zdali vůbec bude pacient žít. Zjištění byla publikována v dubnovém čísle prestižního vědeckého časopisu Cancer.

Otazníky kolem rakoviny prostaty
Tým profesorky Giordano nejprve analyzoval výsledky u léčby rakoviny prostaty pomocí tzv. androgenní deprivace. Tato hormonální terapie upravuje metabolismus mužského pohlavního hormonu – testosteronu, který má zásadní vliv na růst rakovinových buněk v prostatě. Hladina testosteronu v těle se pomocí léků radikálně sníží, což mnohdy vede i k omezení růstu nádoru. Dřívější studie však ukazovaly, že podobná léčba může naopak způsobit, že pacient na rakovinu zemře dříve.

Někteří onkologové proto takovou léčbu považovali za rizikovou a pacientům ji nedoporučili. Přičemž léčba androgenní deprivací je jednou z mála alternativ kastrace, která je považována za standardní léčebnou metodu u rakoviny prostaty (odstraněním varlat se dosáhne téměř okamžitého a trvalého poklesu testosteronu na úroveň pouhých 5% původní hladiny).

Když však výzkumníci z University of Texas provedli detailnější a rozsáhlejší analýzu, zjistili, že hormonální terapie má významný pozitivní účinek na snížení rizika úmrtí. Navíc když spojili dostupné výsledky z mnoha různých studií a získali tak informace o více než třiačtyřiceti tisících pacientech s rakovinou prostaty, došli k závěru, že úspěšnost onkologické léčby je chybně stanovována. V dílčích studiích – jak se ukázalo – byly do úmrtí v rámci léčby rakoviny prostaty započítány i jiné příčiny smrti jako zápal plic či cukrovka. Informace o úspěšnosti léčby je nutné hodnotit uvážlivě.

Na druhé straně někteří pacienti, jimž byla léčena rakovina, vykázali zlepšení i v jiných oblastech svého zdraví. U některých pacientů léčených s rakovinou prostaty či tlustého střeva došlo ke snížení rizika úmrtí i u jiných nemocí jako např. u kardiovaskulárních chorob.

Toto zlepšení lze však těžko přisuzovat léčbě rakoviny a jde pravděpodobně o důsledek získání obecně kvalitnější zdravotní péče. Za udržením zdraví pacientů s rakovinou tak nutně nemusely stát účinné léky proti rakovině. Autoři studie uzavírají, že dílčí výsledky o efektivnosti léčby rakoviny by měly být lékaři vždy hodnoceny se zdravým skepticismem. Zároveň i pacienti by se měli snažit od odborníka získat poučení, na základě jakých poznatků a důkazů bude jejich léčba založena a jaké výsledky lze očekávat.