Skalpel, lékař, ilustrační foto

Skalpel, lékař, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Léčba poruch erekce: léky, jehla i operace

  • 9
Nevíte si rady s poruchami erekce? Léčebných metod je několik. Nejjednodušší možností jsou léky či vakuové pumpy. Zvolit ale můžete i operativní zákrok, ať už cévní operaci či implantaci penilní protézy.

PŘEDCHOZÍ DÍLY:
Moderní afrodiziaka lákají i zdravé muže
Muži se zbytečně stydí za poruchu erekce

Poruchami erekce trpí více než polovina českých mužů ve věku mezi 35 a 65 lety. Muži se však často stydí přijít k lékaři a problémy začít řešit. - více zde

Muži pak často problém podceňují a raději než adekvátní léčbu zvolí postup podle reklamních šotů, které slibují bleskové a dlouhotrvající účinky. Očekávaný výsledek se však většinou nedostavuje. - více zde

Podle urologa a androloga Libora Zámečníka z Urologické kliniky VFN bývá ale porucha erekce příznakem často závažného onemocnění, jako například choroby srdce, cév či nádoru prostaty. Proto by měl muž trpící nedostatečnou erekcí zajít minimálně k praktickému lékaři, který zhodnotí jeho celkový zdravotní stav.

Cévní operace i implantace protézy
Lékař buď může předepsat některý z ověřených a bezpečných léků na tento problém, nebo doporučí jinou metodu léčby. V současné době existuje podle Zámečníka celá řada metod, které umožňují dosáhnout obnovení ztracené či narušené erektilní funkce až v 95 procentech případů.

Nejméně náročnou možností jsou léky, které se polykají, či takzvané vakuové pumpy (podtlakové erektory). Další šancí na uzdravení je mini-invazivní léčba, při které se látka zajišťující erekci aplikuje tenkou jehlou přímo do topořivého tělesa penisu. Poslední možností je operace, ať už cévní či implantace penilních protéz.

K lékům je nutná sexuální stimulace
Pro takzvanou perorální léčbu, kdy se léky se polykají nebo rozpouštějí v ústech před plánovaným pohlavním stykem, jsou v Česku registrovány čtyři přípravky. Předepsat je může kterýkoli lékař a zdravotní pojišťovny však tyto léky nehradí.

"Žádný z těchto léků neovlivňuje libido nebo orgasmus, protože to nejsou ani afrodiziaka, ani žádné rekreační drogy. Zjednodušeně řečeno jde o léky, které svým působením rozšiřují cévy v topořivých tělesech penisu a tím zajišťují erekci dostatečnou pro pohlavní styk," uvádí Zámečník.

I s těmito léky však musí být muž vzrušený, jinak dostatečné erekce nedosáhne. "Všechny léky účinkují pouze při sexuální stimulaci, bez níž se celá tato biochemická kaskáda nemůže spustit. K erekci tedy dochází pouze za fyziologických podmínek," dodává urolog.

Pozor při užívání jiných léků
Muž by měl lékaře vyhledat především tehdy, pokud užívá některé léky. Problémy mohou podle Zámečníka vzniknout především v bezprostředním stavu po srdečním infarktu nebo při užívání nitrátů - léků používaných při ischemické chorobě srdeční. Právě případná rizika zhodnotí lékař a vybere vhodný přípravek.

"Optimální léčba erektilní dysfunkce by měla opět muži nabídnout dostatečný časový prostor pro spontánní milování bez nutnosti jeho plánování a navrácení ztraceného sebevědomí. Zjednodušeně řečeno, z uvedených preparátů, které jsou na lékařský předpis, si může každý pár vybrat lék, který vyhovuje jeho sexuálním zvyklostem," podotkl Zámečník.

Podle sexuologa Radima Uzla je důležité, aby muži s nedostatečnou erekcí vyhledali odbornou pomoc. "Kvalifikovanou radu poskytne také odborný sexuolog. Není zapotřebí ani doporučení praktického lékaře," uvedl Uzel.

Muž trpící erektilní dysfunkcí se ale může obrátit i na ordinaci urologa-androloga, diabetologa, kardiologa, nefrologa či jiného odborného lékaře. "Současné léčebné metody umožňují efektivní a bezpečnou léčbu téměř ve všech případech erektilní dysfunkce," dodal Zámečník.

ČTĚTE TAKÉ:
Alkohol škodí erekci a snižuje plodnost
Pro erekci je zničující stres