Lékař Ján Lidaj

Lékař Ján Lidaj | foto: Archiv MUDr. Jána Lidaje

Léčba lupénky musí být ušita na míru, řekl on-line lékař

  • 4
Zarudlé vystouplé skvrny na kůži po celém těle, které svědí a bolí. Lupénka je kožní onemocnění, jež provází stovky tisíc Čechů po celý život a při neléčení může zkrátit život v řádu let. "Léčba by měla být doslova ušitá na míru každému pacientovi," odpověděl v on-line rozhovoru lékař Ján Lidaj.

"Nejdříve je potřeba dojít ke svému lékaři, všeobecnému a kožnímu, který vyšetří celkový stav kožního nálezu. Od toho se pak odvíjí další léčba, při které se používají masti, světloléčba nebo léky," dodal v on-line rozhovoru dermatolog.

Neexistuje totiž šablona, podle níž lze léčit všechny stejně. Efekt při léčbě této závažné nemoci se dostaví pouze při dodržování vhodného životního rytmu a lékařem doporučené léčby.

Odpovědi lékaře Jána Lidaje najdete ZDE

Pro postižené lupénkou jsou tu i zdravotními pojišťovnami hrazené pobyty v lázních, ve kterých se aplikují léčebné koupele i zábaly z přírodního účinného sirovodíkového bahna. Neméně důležitý je pro zaléčení lupénky vyrovnaný psychický stav.

O lékaři

MUDr. Ján Lidaj vystudoval Lékařskou fakultu UK v Bratislavě. Dermatolovenerologii se věnuje od konce 70. let. V Lázních Smrdáky působí od roku 1989. V současnosti se zabývá především obdobnou balneoterapeutickou péčí o pacienty. Vedle toho přednáší na domácích i zahraničních sympóziích a výstavách (ČR, Německo, Anglie, Libanon, Rusko). Od roku 1998 pracuje ve Výboru Slovenské dermatovenerologické společnosti. Publikuje v odborných časopisech.

Vrchní část kůže zdravého člověka se obnovuje zhruba každých 30 dní. Během této doby se nové kožní buňky dostávají z hlubších vrstev na povrch, ale u pokožky postižené lupénkou se celý proces odehraje někdy za pouhý týden.

Dnes lékaři již vědí přesněji, jak takové zrychlené dělení buněk a jejich špatné dozrávání probíhá, ale jsou různé příčiny, které takové chování kožních buněk způsobuje. Pro všechny známé druhy lupénky bez výjimky však platí, že trápí své nositele celý život.

Lupénka postihuje obě pohlaví a statisticky se vyskytuje ve stejném procentu u žen i mužů. Celkově postihuje dvě procenta Čechů, toto číslo však udává pouze lékařsky zaznamenané případy.

V naprosté většině jde o geneticky získanou formu nemoci. Děti, které se narodí rodiči postiženému lupénkou, mají přibližně 30% pravděpodobnost, že lupénku zdědí.