Nejrozšřenější mýtus? Že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Ilustrační foto.

Nejrozšřenější mýtus? Že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Léčba kožních nádorů: operace, masti i kyslík

  • 1
Kožní nádory jsou sice nejčastější formou rakoviny, lze je však poměrně úspěšně léčit. Jsou totiž na rozdíl od jiných nádorů dobře viditelné. Jenže pacient musí včas navštívit lékaře a nepodléhat různým mýtům.

ČTĚTE TAKÉ:
Zdravé opalování neexistuje, varují lékaři

Znaménka na kůži provází řada mýtů, kožní lékaři se shodují na jednom: "Stále přetrvává názor, že odstraněním mateřského znaménka může vzniknout melanom. Pravda je právě opačná - pokud se odstraní melanom včas, pacient je prakticky vyléčen," vysvětluje profesorka Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky pražské nemocnice na Bulovce.

Tuto pověru vysvětluje Monika Arenbergerová z dermatovenerologické kliniky pražské vinohradské nemocnice: "Vznikla asi z toho, že někdo přišel k lékaři pozdě, když už melanom založil metastázy a odstranění původního nádoru už zákonitě nemohlo vést k uzdravení nemocného. Tento mýtus nám dermatologům bohužel hodně komplikuje situaci."

S nádorem se musí vyříznout i zdravá kůže
Operace je stále nejčastějším způsobem, jak léčit všechny typy kožních nádorů. Lékař vyřízne nádor spolu s okrajem zdravé tkáně. Léčba vždy závisí na rozsahu nádoru, jeho druhu a v neposlední řadě se bere v úvahu i následný kosmetický efekt.

Klasická léčba a budoucnost
Jako u jiných druhů rakoviny, i zde se jako doplněk používá ozařování nebo chemoterapie, nádory se ještě dají odstranit laserem nebo zmrazením tekutým dusíkem. Pro pokročilejší stadia melanomu se dá použít i imunoterapie.

"Takzvanou adjuvantní imunoterapií při pokročilejších stadiích podporujeme imunitní systém, aby se účinněji vypořádal s nádorovými buňkami v těle," říká Monika Arenbergerová.

Patří sem například interferon alfa, který si ve formě injekce aplikuje sám pacient několikrát týdně po dobu 12 až 18 měsíců.

"Další léčbu představují různé vakcíny, které navozují tvorbu protilátek proti některým povrchovým strukturám melanomových buněk. Zatím se však používají spíše na experimentální úrovni," dodává dermatoložka Monika Arenbergerová.

Mastička, červené světlo a kyslík
Melanomu se lidé právem obávají, mnohem spíše se však u nich objeví bazaliom nebo spinaliom, které tvoří pětinu všech nádorových onemocnění v České republice.

Bazaliom tvoří přes 75 procent kožních nádorů, nezakládá dceřiná ložiska a po jeho odstranění je prognóza nemoci dobrá.  Spinaliom se objevuje v 15 procentech případů, roste rychleji a vytváří metastázy. Tyto novotvary laik neodhalí, proto musí s podezřelým znaménkem ke kožnímu lékaři.

Monika Arenbergerová říká, že se tyto druhy zhoubného bujení nemají podceňovat: "Tento typ nádorů pacienta ohrožuje především takzvanou lokální destrukcí, kdy velice agresivně prorůstá nejen celou kůží, ale i svalovinou, chrupavkou nebo do kosti."

Pro pacienty s oběma typy rakoviny kůže však existuje v posledních letech naděje na léčbu bez nepříjemných vedlejších účinků, takzvaná fotodynamická terapie. Aby mohla fungovat, potřebuje tři složky - speciální lék, světlo a kyslík.

Tímto speciálním lékem je metvix, který se ve formě masti nanese na postižené místo, kde se nechá působit tři hodiny. Místo se pak opláchne, pacient si nasadí ochranné brýle a po dobu osmi minut mu lékař osvěcuje úsek kůže s nádorem.

"Používá se intenzivní červené světlo, nejde tedy o žádný typ škodlivého záření," vysvětluje Monika Arenbergerová.

Tuto léčbu poskytují kožní specialisté fakultních nemocnic v Praze, Brně, Hradci Králové a v Plzni. Jedna dávka metvixu stojí kolem 8500 korun a jedna tubička by měla vystačit na léčbu nádoru menšího rozsahu, na kterou je potřeba průměrně dvě sezení.

O hrazení pojišťovnou se zatím jedná, vždy je však dobré obrátit se přímo na dané pracoviště, které může pacientovi nabídnout ekonomicky únosné řešení.

Fotodynamická terapie se používá tam, kde už není možná klasická operace, například z důvodu velkého rozsahu nádoru nebo mnohočetných ložisek. Místo se dobře hojí, a to během dvou až šesti týdnů. Jediným nepříjemným zážitkem může být bolest v daném místě.