Sabina Laurinová s dcerou Valentýnkou

Sabina Laurinová s dcerou Valentýnkou | foto: Milan Nováček

Laurinová: Valentýnku jsem nepojmenovala podle svátku zamilovaných

  • 1
Přestože je svátek svatého Valentýna v českém prostředí stále populárnější, jméno světce, který trpěl pro zamilované, velkou odezvu nemá. Pokud se objevuje, pak spíše jeho ženský tvar.

Nijak přitom nevadí, že takto pojmenované ženy a dívky nemají svůj den v kalendáři.

"Valentýna v kalendáři není. To jméno na nás ale působilo velmi pozitivně, slunečně, rozzářeně," řekla herečka Sabina Laurinová, která má šestiletou Valentýnku.

Svátkem svatého Valentýna se prý nijak neinspirovala, ale vnímá jej jako "oslavu své dcery". "Tento svátek nezatracuji už proto, že máme co slavit. Je to také dobrý důvod říct, že někoho máte rád. Od dětství ale svátek zamilovaných je pro mě spíše 1. máj. Líbání pod rozkvetlou třešní a květen mi k té lásce víc padne než únor," uvedla.

U nás Valentýn velkou odezvu nemá
Podle dostupných statistik je v Česku 65 Valentýnů a 457 Valentinů. Žen jménem Valentýna bylo loni 860, zatímco Valentin 1175. Jsou mezi nimi i cizinci žijící v Česku. Poměrně populární jsou tato jména například u Rusů, Ukrajinců nebo Bulharů.

V češtině se toto jméno může psát dvojím způsobem, i když kalendář zná pouze mužský tvar "Valentýn". "Kalendář není pravopisný slovník. Podle pravidel českého pravopisu jsou oba tvary správné. Rozšířená je podoba s měkkým, krátkým 'i' obvyklá pro různé evropské jazyky. I v češtině je tendence dávat mezinárodní podobu," řekla soudní znalkyně pro ověřování jmen a příjmení Miroslava Knappová.

Upozornila, že toto jméno je mnohdy oblíbené u občanů, kteří jsou původu východoslovanského. V české společnosti ale velkou odezvu nemá. "Svátek patrně neinspiruje lidi k tomu, aby se toto jméno nějak rozšířilo. Může se ale stát, že tak dítě pojmenují, když se na Valentýna narodí, nebo se tento den seznámili," říká Knappová.

Patron šťastného sňatku
Jméno Valentýn je odvozené od latinského "valére" a znamená "zdravý", nebo "kypící zdravím". V katolické tradici je Valentýn světcem, jehož předobrazem byl biskup Valentin popravený patrně v roce 269. Církví je považován za patrona mládeže a šťastného sňatku. Legendy kolem katolického světce se různí.

Jedna praví, že se vzepřel rozhodnutí císaře Claudia II., který nechtěl dovolit mužům, aby se ženili, protože ženatí muži prý nebyli dobrými válečníky. Valentýn neposlechl a zamilované páry oddával dál. Za to ho stihl krutý trest. Byl uvězněn a poté popraven. Do Česka dorazila valentýnská tradice z anglosaského světa po roce 1989.