Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Laserová operace očí: komu pomůže zahodit brýle

aktualizováno 
Budete moci odložit brýle, skončí přemýšlení nad tím, jestli jste si do cestovní tašky nezapomněli přibalit roztok na kontaktní čočky. Je laserová operace očí řešením i pro vás?
Ilustrační fotografie - Brýle, oči

Ilustrační fotografie - Brýle, oči

Pravděpodobnost, že se u vás po zákroku vyskytnou vážnější komplikace, je mizivá. Odpovídáme i na další otázky, které mohou v souvislosti s operací očí napadnout.

Je laserová operace vhodná i pro děti?
Obecně platí, že oči by se měly operovat až poté, co se zrakové vady ustálí. „Dolní věková hranice pro operaci u nás je osmnáct let. Oční vada by se neměla měnit minimálně jeden rok. To znamená, že po tuto dobu pacient nepotřebuje výměnu skel u brýlí nebo kontaktních čoček,“ vysvětluje Lucie Severová z pražské oční kliniky Lexum. Vývoj očních vad se plnoletostí nemusí zastavit, oko se stabilizuje zpravidla ve dvaceti letech.

Jsou však i pracoviště, kde dětské oči operují, například na oční klinice v Brně. „Vynikající výsledky ze zahraničních i domácích pracovišť publikované v renomovaných odborných časopisech již před několika lety změnily názor očních lékařů i rodičů,“ říká oční lékař Josef Hycl. Operace malých dětí by měl hlídat anesteziolog.

Není operace nebezpečná pro ženy, které ještě nerodily?
Spousta žen má obavy, že operace očí před porodem je riziková, protože námaha při porodu může operovaným očím ublížit. Podle odborníků jde o mýtus. Z větší části si laserové operace nechávají provést zejména mladé dívky.

Je operace výhodná i pro lidi po čtyřicítce?
Horní věková hranice, kdy je laserová operace očí vhodná, není pevná. Vždycky záleží na celkovém stavu oka. Po čtyřicítce se u spousty lidí zhoršuje schopnost zaostřit a i ti, co měli problémy pouze s viděním do dálky, začnou potřebovat brýle na čtení. Laserovou operací se mohou zbavit krátkozrakosti, brýle na čtení jim zůstanou.

Komu lékaři laserovou operaci zřejmě nedoporučí?
Pokud předoperační vyšetření odhalí příliš tenkou rohovku, lékaři zřejmě budou se zákrokem pomocí laseru váhat. Podstata nejběžnější laserové operace totiž spočívá v tom, že se rohovka trochu zbrousí. Jestliže je ale už sama od sebe tenká, byla by operace riziková. Mohou však zvolit jinou variantu, lékaři jim například voperují umělou čočku. Tato operace je dražší než laser.

Zákrok nemusí být vhodný pro lidi, kteří trpí keratokonem, to znamená, že se jim vyklenuje rohovka. Nemoc je dědičná a lékaře bude zajímat, zda jí netrpí vaši příbuzní.
„Klientů se ptáme také na to, jaké dělají sporty. Nejčastější metoda Lasik není vhodná pro ty, kteří se věnují sportu, umíme pro ně ale vybrat jinou,“ dodává Lucie Severová.

Jaké hrozí komplikace?
Komplikace po laserových operacích mívá jen jedno procento odoperovaných. Patří mezi ně záněty nebo špatné vidění pacienta zaviněné zamlžením rohovky. Lékaři si umějí s těmito potížemi poradit.

U některých pacientů po laserové operaci může dojít při oslnění (například za tmy při osvícení reflektory protijedoucích vozidel) k méně ostrému vidění než u lidí, kteří mají odjakživa zdravý zrak.

Kolik operace stojí?
Laserové operace jsou dobrou investicí zejména pro lidi, kteří odmítají nosit brýle a investují tisíce do kontaktních čoček. Operace jednoho oka stojí okolo 25 tisíc, oči by se neměly začít zhoršovat.

Autoři:Nejčtenější

Obchod se zdravím. Dokument odhalil nebezpečí alternativní léčby v Česku

Štáb České televize vybavil Ivanu Lokajovou několika skrytými kamerami a vyslal...

Alternativní léčitelství se stále častěji stává poslední možností pro ty, kterým západní medicína nedokázala pomoct. V...

Čtyři účesy, které vás udělají mladší, než ve skutečnosti jste

Ofina sluší u ubírá roky. Příkladem je i Emily Ratajkowská.

Jako mladé holky si můžeme dovolit experimentovat nejen s oblečením, ale také s naším vzhledem. S věkem je však vhodný...Pět pádných důvodů, proč by každá žena měla častěji masturbovat

ilustrační snímek

Ať už žijete v partnerském vztahu, nebo jste zrovna sama, měla byste si podle odborníků najít čas na hezké chvilky se...

Trendy půjdou stranou, svatební róba Meghan musí respektovat tradice

Meghan Markle (Londýn, 12. března 2018)

Jak budou vypadat? To je otázka, kterou si kladou miliony lidí na světě v souvislosti s nadcházející svatbou prince...

Pohádkovým šatům Meghan Markle vévodily jednoduché linie a dlouhý závoj

Nevěsta Meghan Markle (Windsor, 19. května 2018)

Konec spekulacím. Nejočekávanější módní kousek letošního roku pochází od francouzského módního domu Givenchy. Sněhobílá...

Další z rubriky

Hypochondrie je duševní porucha. Léčba může trvat i rok

Ilustrační fotografie

Jsou opravdu nemocní, ale jinak, než si představují. S domnělými problémy chodí i půl roku k doktorům a nenechají se...

Lékařka: Příčiny padání vlasů hledejte 3 měsíce předtím, než začaly padat

Ilustrační fotografie

Obměna vlasů je u člověka přirozená a denně jich může vypadnout až sto. Pokud vám ale začne kštice výrazně ubývat,...

Revoluce v tělocviku: už žádné stání ve frontách, všichni se hýbou

Ministr školství Marcel Chládek odučil na základní škole v Novém Strašecí jednu...

Žádné nástupy v pozoru, nekonečné stání ve frontách na přeskok, poznámky za vyrušování. Naopak. Všechny děti mají míč,...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.Najdete na iDNES.cz