Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lákají mě místa, kde se dobře jí, říká kuchařka Lenka Požárová

  3:40aktualizováno  3:40
Úspěšná autorka kuchařek Což takhle dát si … Lenka Požárová by ještě před pár lety měla teď zkraje jara pořádný frmol. Jako úspěšná daňová poradkyně by dávala dohromady kupu přiznání. Možná by je vyplňovala dodnes, kdyby nenarazila na klienta, který ji bral za nepřítele a před kterým bylo nutné vše schovávat.

Lenka Požárová | foto: Lucie Robinson

  • Lenka Požárová (38) se narodila v Brně.

  • Vystudovala Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Při studiu si přivydělávala jako lektorka němčiny a daňová poradkyně.

  • V roce 2005 vydala první díl série kuchařek s názvem Což takhle dát si… (celkem jich je 17), loni v prosinci jí vyšla kniha Jak jsem proje(d)la svět.

Po roce bojů s ním se Lenka Požárová rozhodla skončit v práci, stala se kuchařkou a začala se živit vymýšlením receptů. Během tří let vydala sedmnáct kuchařek, všechny jsou vždy jen o jedné surovině: první byla dýně, poslední tvaroh. Loni na konci roku vydala cestopis Jak jsem proje(d)la svět, kde spojila dvě své největší vášně - jídlo a cestování.

"Už před lety jsem zjistila, že když přemýšlím, kam pojedeme, tak mě lákají místa, kde se dobře jí," říká osmatřicetiletá cestovatelka, která díky své knize projela 10 zemí a navštívila tolik dalších, že by to už vydalo na druhý díl. "Nejdřív jsem se za to styděla. Přišlo mi hrozné plánovat dovolenou podle jídla. Ale právě přes jídlo tu zemi dobře poznáte."

Poprvé za hranice vycestovala hned v osmnácti. Na cestu si vydělala doučováním němčiny a s o tři roky starší sestrou vyrazily vlakem na měsíční cestu po Francii, Španělsku a Itálii. "Měly jsme peníze přesně jen na cestu a na muzea, na jídlo a ubytování už ne. Jedly jsme dovezené paštiky, chleba se nám v sáčku rozdrobil, tak jsme ho vyjídaly lžičkou, spaly jsme ve vlaku nebo na nádraží, pod Eiffelovkou," vzpomíná Lenka Požárová.

Když si na to vzpomene dnes, tak se děsí, co všechno se jim mohlo stát. "Rodičům jsme raději neřekly, jak jsme tam přežívaly," přiznává.

A jaká má vysněná místa, kam by se ještě chtěla podívat a napsat o nich? "V nejbližší době bych chtěla odjet do Maroka, pak se chystám projet celé Holandsko, láká mě Bretaň a snad největší sen je Kuba, tam bych si chtěla zatancovat. Potom ještě jižní Amerika a Polynésie," vyjmenovává Lenka Požárová. 

TIP: Kdo má chuť otestovat kuchařské umění Lenky Požárové, má šanci 9. dubna na farmářském trhu na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, kde bude mít od rána nachystané ovocno-zeleninové sladkosti i slanosti.

Autor:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Televize jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...Další z rubriky

Ochrnutému Alešovi jsme pomohli penězi, ty se teď mění v nové bydlení

Ruku k dílu přiložila také Kateřina Městecká, budoucí majitelka domu.

Prasklá cévka v hlavě, která upoutala třicetiletého Aleše Městeckého na lůžko, změnila život i jeho ženě a třem dcerám....

Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...

Smekám před týranými muži, že promluví na kameru, říká producentka

Kreativní producentka České televize Alena Müllerová

V médiích se snaží prosazovat témata, která jsou mnohdy stále tabu – o těžce nemocných dětech, týraných ženách, ale i...Najdete na iDNES.cz