Lahve, ledvinka, batoh: v čem si s sebou při běhu nosit vodu?

Teploty vzduchu s nadcházejícím létem šplhají do závratných výšin a s nimi roste i počet dotazů na to, jak při běhu doplňovat dostatečné množství tekutin. Když teploměr ukazuje přes třicet stupňů ve stínu, nějakou tu kapku na svlažení s sebou při běhu budete potřebovat. K dispozici máme na výběr celkem ze tří variant: lahev do ruky, hydratační ledvinky a batoh.
Zástupci všech tří variant, jak s sebou nést vodu.

Zástupci všech tří variant, jak s sebou nést vodu. | foto: archiv Vítka Kněžínka

Lahev do ruky

První a nejjednodušší varianta je nést si s sebou lahev v ruce. Tuto zdánlivě jednoduchou činnost posunula řada výrobců běžeckého vybavení na mnohem vyšší úroveň, než se může na první pohled zdát.

Klady a zápory

Mezi největší problémy lahví v ruce patří velmi rychlé ohřátí přenášené tekutiny od dlaní a nesymetrické zatížení horní poloviny těla. Výhodou pak je bleskový přístup k vodě a dokonalý přehled o zbývajícím objemu.

Nesymetrická zátěž se dá vyřešit pravidelným přehazováním z ruky do ruky nebo tím, že budeme mít v každé ruce jednu lahev. Ohřev vody už se řeší poněkud složitěji a existuje několik možných způsobů, jak tento problém obejít. Nejoblíbenějším z nich bude uchycení lahve do jakési rukavice, která dovolí lahev v ruce držet tak, abychom ji nemuseli v dlani sevřít.

Mezi nejpovedenější produkty z této kategorie bych zařadil následující dva.

Salomon v loňském roce vyvinul řešení lehounkých rukavic, do kterých pasují jejich soft-flask lahve. Ty samy o sobě neváží víc než pár gramů a nabízejí volitelný objem od dvou deci do půl litru tekutin na každou ruku.

Podobné řešení nově nabízí i značka Inov-8, která sází na ještě větší minimalismus a soft flask ukotvuje pouze do jednoduchého poutka s malou kapsičkou. V momentě, kdy dopijete, lahev i s držákem strčíte snadno do kapsy.

Další z magnátů na poli doplňování tekutin, americký Camelbak, využívá klasicky pevné lahve usazené do textilního držáku s kapsičkou na drobnosti, ale použité bidony mají dvojitou stěnu izolovanou hliníkovou folií a fungují podobně jako termoska.

Mimo výše zmíněné konkrétní produkty existuje celá škála lahví od nejrůznějších výrobců určených k nošení v ruce. Pokud si chcete vyzkoušet, jestli vám tento způsob nošení tekutin bude vyhovovat, doporučuji začít s obyčejnou půllitrovou petkou (ideálně se sportovním náustkem, abyste nemuseli ztrácet čas šroubováním víčka) nebo s klasickým bidonem.

Hydratační ledvinky

Možnost číslo dvě je zvolit ledvinku disponující jednou nebo více lahvemi. Toto řešení je už sofistikovanější, poskytuje zpravidla mimo tekutin i další úložné prostory, ale klade mnohem větší nároky na konstrukci a provedení. Pro běžce není nic otravnějšího než špatná ledvinka, která neustále leze, kam nemá, nebo se otáčí kolem pasu a hopsá.

Ledvinky můžeme rozdělit na dva základní typy. První z nich je varianta jedné větší lahve, mající objem kolem půl litru až sedmi decilitrů. Druhý typ konstrukce je rozložení tekutin do více míst. Zpravidla se jedná o dvě až čtyři lahve nejčastěji s objemem okolo 0,25 litru. Nedá se jednoduše říct, které řešení je lepší. Z jedné větší lahve se lépe pije, ale veškerá váha se soustředí do jednoho místa, zatímco pití z maličkých lahviček může být méně příjemné, ale zato lépe sedí kolem pasu.

Klady a zápory

Hlavní výhodou běžeckých ledvinek je jejich umístění blízko těžiště, díky kterému běh nijak nelimitují a běžce nezatěžují. Dalším nesporným bonusem je úložný prostor navíc. Podle typu ledvinky pak nemusíte řešit, kam dát klíče, mince, doklady, ale třeba i větrovku nebo energetickou tyčinku.

Spolu s výhodami přichází i největší nevýhoda. Tou je v případě ledvinky obtížná volba. Špatně střižený model při zatížení nebude dobře držet a přinese více škody než užitku. Dalším možným problémem je fakt, že bez ohledu na konstrukci musí být ledvinka pevně utažená v pase, aby neskákala a nehýbala se. To může omezovat dýchání a působit nepříjemným dojmem.

Budu se opakovat, ale i mezi ledvinkami obsazuje přední příčky značka Salomon, která na poli hydratace disponuje hodně povedenými kousky nejrůznějších konstrukcí s jednou i s více lahvemi. Díky tomu, že se Salomon specializuje na běh po horách, jsou ledvinky této značky oproti ostatním značkám vždy vybaveny objemnějším úložným prostorem. To s sebou ale nese nevýhodu v podobě robustnější konstrukce, pod níž se budete více potit.

Hledáte-li variantu, která pojme potřebné množství vody a přitom nebude ani o gram těžší, než je potřeba, budou se vám líbit ledvinky značky FuelBelt, dbající na co nejstabilnější stavbu a minimální proporce.

Stejně jako lahvím se i ledvinkám ve větší či menší míře věnuje nepřeberné množství firem. Za vypíchnutí stojí ještě speciálka na hydrataci, značka UltraSpire s unikátním systémem ledvinek molecular belt system, které si můžete poskládat z jednotlivých dílů podle vašich představ.

Běžecké batohy

Posledním řešením je běžecký batoh vybavený buď hydrovakem na litr až tři litry, případně lahvemi na prsních popruzích. Batoh jako takový je ideální volba na celodenní běh, pohyb mimo civilizaci nebo dlouhé horské závody, kde potřebujete velké množství tekutin, které už ledvinka nepojme, a navíc se hodí větší úložný prostor na nezbytné věci, jako je jídlo, náhradní oblečení nebo věci nezbytné pro případ nouze.

Při výběru běžeckého batohu je více než u jiných částí výstroje důležitý tvar a použité materiály. Nejlepší volbou jsou batohy napodobující svým tvarem vestu s úložným prostorem situovaným na lopatky. Takový batoh sedí pevně i v náročném terénu, neskáče a plynule rozkládá váhu nákladu po zádech.

Dalším kritériem volby může být: hydrovak, nebo lahve? Vak nabízí větší objem, snadné zaizolování proti teplu i mrazu a výrazně snazší manipulaci při pití, ale složitější plnění a horší přehled o vypitém objemu tekutin. Lahve se naopak plní velmi snadno, je možné dát do každé jiný druh tekutin a máme dokonalý přehled o tom, kolik vody ještě zbývá. Špatně se ale izolují proti mrazu a manipulaci při pití je složitější než v případě hadičky.

Klady a zápory

Nevýhodou běžeckých batohů může být nutnost osadit je samostatně vakem nebo lahvemi a špatná konstrukce, která nesedí a batoh skáče po zádech jako na horské dráze. Tento problém odpadá u kvalitnějších kousků, které obvykle disponují vším potřebným už v základní výbavě, žádné další nákupy pak už nemusíte řešit. Obecně se ale vždy jedná až na výjimky o vyšší investici.

Batoh pak i přes sebelepší provedení tělo běžce svazuje a nevyplatí se ho brát, nevyužijete-li naplno jeho potenciál v objemu úložného prostoru. Především v horách je ale běžecký batoh neocenitelný pomocník, který dovoluje strávit během libovolně dlouhou dobu i v proměnlivých podmínkách bez nutnosti častých zastávek.

Ani tady není výjimkou, že mezi top modely běžeckých batohů nalezneme zástupce Salomonu. Konkrétní postřehy jste si ale mohli přečíst v jedné z předchozích recenzí, takže se budeme věnovat především jiným produktům.

Jedna z nejzajímavějších novinek pro letošní rok je model Inov-8 Race Ultra Vest, minimalistický batoh, který je v základu osazený dvoulitrovým vakem Hydrapak shape-shift s zaizolovanou hadičkou a navíc dvěma plochými bidony v předních kapsách. Chlubí se povedenou a stabilní konstrukcí a příjemnými materiály. Není to batoh úplně bez nedostatků, ale poměr cena/výkon má více než slušný.

Ne až tak masově známá značka UltraSpire dělá mimo ledvinek i lehké běžecké vesty od lehounkých modelů podobných vestě od Inov-8, do kterých se vejde voda, pár drobností a je plno, až k objemnějším variantám, do nichž sbalíte i povinnou výbavu na závody typu UTMB.

Příjemným zjištěním je i to, že Inov-8, UltraSpire i Salomon si nechávají dělat hydratační komponenty (vaky a lahve) od Hydrapaku, jsou díky tomu mezi sebou kompatibilní.

Závěrem

Běžec má na výběr ze tří základních variant, jak s sebou vodu nést. Nejjednodušší a nejméně praktické řešení je vzít lahev do ruky. Sofistikovanější variantou je běžecká ledvinka, která navíc kromě tekutin disponuje i malým úložným prostorem na to nejnutnější, a posledním, nejrobustnějším řešením pro běh v odlehlých oblastech a přepravu většího množství věcí je běžecký batoh vybavený vakem, nebo lahvemi.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...