Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Laděnina prsa jsou díky skalpelu o kilo lehčí

aktualizováno 
Paní Laděna, kterou náš seriál Plastika.idnes.cz sleduje od jejího rozhodnutí se nechat radikálně změnit, je na sále. Čeká ji první z plánovaných operací. Lékaři jsou připraveni udělat z Laděniných šestek, krásné trojky.

"Těším se a cítím se dobře, akorát si nedokážu představit, zda to bude hezký. Bojím se, že mi zůstanou nevzhledné jizvy," říká Laděna hodinu před cestou na operační sál.

Jakmile bude mít nová prsa, půjde si prý koupit krásnou podprsenku. "Na to se moc těším," usmívá se.

Před zákrokem dostane Laděna léky na uklidnění. "To abyste nešla na sál v panice," říká operatér Roman Kufa, který ji naposledy navštívil u nemocničního lůžka. "Na sále vás uspíme, a pak se probudíte až v pokoji, po probuzení budete pod vlivem analgetik, takže byste neměla cítit bolest," mírní pacientčiny obavy.

Laděna by neměla trpět. "Samozřejmě, že to po operací bolí, ale proto dostává utišující prostředky," upřesňuje ve chvíli, kdy už ji vezou na sál. Operace v celkové narkóze potrvá zhruba dvě a půl hodiny.

Plastika.idnes.cz Seriál plastika.idnes.cz
Plastika na vlastní kůži

Zmenšení prsů krok za krokem

Před skalpelem ještě přichází na řadu "chvilka kreslení". Plastický chirurg si přímo na těle pacientky vyznačí kudy povede řez.

"Podle čar budeme posouvat prsní dvorec nahoru a ubereme nadbytečnou kůži," vysvětluje Kufa smysl čar. "Levý prs Laděny je trošku větší a je položený níž," popisuje a dodává, že tento nesoulad bude také nutné upravit. Z levého prsu tedy musí odstranit víc prsní žlázy než z pravého. "Předpokládám, že prsa zmenšíme o dvě čísla a dvorce posuneme nahoru."

Laděna přijde o celou spodní čast prsu a okraje se přiblíží k sobě, zmizí část prsní žlázy a prs se vysune nahoru. Zatím co doktor Kufa hovoří, označil si na Laděniných ňadrech kůži, která přijde pryč. Zmenší se také velký prsní dvorec. "Jeho průměr bude pak asi pět centimetrů," ukazuje.

"Jsem na lačno, nic jsem nejedla, ani nepila," odpovídá na dotaz sestřičky Laděna těsně před narkózou. "Teď už budete usínat, tak ať se vám něco hezkého zdá."

Operace může začít

"První odříznu celý prsní dvorec," začíná popisovat Kufa a v řezech dále pokračuje podle připravených nákresů.

Lékař během operace odstranil přebytečnou kůži a část kůže z laloku, na kterém je vyživován prsní dvorec, pak část prsní žlázy. Následovala modelace prsu a jeho formování. Do prsů vsunul dreny, díky nimž odtéká z rány zbytek krve. Ty zůstanou v ráně tak dva dny. Nakonec přišlo na řadu šití.

"Myslím, že prsa tvarově vyhovují. Během dvou až tří měsíců jizvy povolí a prs se ještě dotvaruje. Teď je ještě posazen trochu nahoru, ale časem klesne. Konečný výsledek je možné hodnotit tak za dva, až tři měsíce," říká Kufa závěrem, když sešívá vnitřní část kůže speciálním vstřebávacím stehem, který není nutné vyndavat. Operace skončila.

U pravého prsu přišla Laděna o 340 gramů hmoty, u levého o 640 gramů. Z šestek má bezmála za dvě stě minut požadované trojky.

A jak dál po plastice?

Pacientka dostane na prsa na dva dny obvaz. Potom ho nahradí bandáž. V době hospitalizace se chodí na převazy každý den a po propuštění se musí ukázat na klinice dvakrát týdně. Vnější stehy se odstraňují za čtrnáct dní. Laděna bude hospitalizována přibližně tři dny.

Po operaci měla pacientka zřetelné jizvy okolo prsního dvorce. Dále jizva pokračuje směrem dolů a pak je vedena v podprsní rýze. Jizvy se ale časem mění, nejdříve jsou červené, pak růžové a do půl roku by měly vyblednout.

Protože se rána hojí tři až čtyři týdny, může Laděna zatím dělat jen kancelářské práce. "Ale ona je hospodyně, a tam jí doporučím dva tři týdny vynechat," zvažuje její lékař. Fyzickou zátěž však bude schopna vykonávat až po čtyřech týdnech. Stejné je to se cvičením.

Chtěli byste také změnit některou část svého těla? Bomton studia vám s tím pomohou.
Zmenšení prsou nebyla u Laděny žádná hloupost. "Bude to pro ni lepší. Jak v běžném životě, tak při sportu. Zmenší se jí hmotnost a bude se cítit lépe a zvedne se jí sebevědomí," tvrdí Kufa.

Laděna má za sebou úspěšnou operaci prsů. Po měsíci ji čeká plastika břicha a liposukce zevních stehen a boků. Sledujte s námi její další proměnu.

Čtvrtou část osmidílného seriálu, který vzbudil mimořádný ohlas, věnujeme liposukci zevních stehen a boků. Vyjde ve čtvrtek 16. listopadu. Ten den bude od 13 hodin čtenářům on-line odpovídat MUDr. Roman Kufa.

Projekt je připravován ve spolupráci s Bomton studii.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Gisele Bündchenová slaví narozeniny. Je ikonou modelingu už čtvrt století

Brazilská kráska Gisele Bündchenová dnes slaví 38. narozeniny. Ve světě...

Brazilská kráska Gisele Bündchenová dnes slaví 38. narozeniny. Ve světě modelingu se pohybuje od svých 13 let, kdy...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Nejkrásnější kudrny všech dob. Od Marilyn Monroe po Beyoncé

Zatímco s rovnými vlasy je občas pěkná nuda, pokroucené pramínky udělají parádu...

Zatímco s rovnými vlasy je občas pěkná nuda, pokroucené pramínky udělají parádu za všech okolností. Ať už jsou to...Najdete na iDNES.cz