Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli ucpaným cévám umírají v Evropě nejvíc Češi

  1:00aktualizováno  1:00
Dá se tomu možná říkat daň za dobré jídlo: každý desátý člověk u nás totiž umírá na nemoci způsobené zanesenými cévami. Jak vyplývá z mezinárodního srovnání Světové zdravotnické organizace, Česko statistice vévodí: jsme první co do úmrtnosti na aterosklerózu mezi třiadvaceti zeměmi Evropy.
Může za to nadváha a nezdravý životní styl. Ilustrační foto.

Může za to nadváha a nezdravý životní styl. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

A nejen to. Jen ve dvou dalších zemích Evropy umírá kvůli zaneseným cévám více než pět procent lidí - v Polsku a v Maďarsku. Ve většině ostatních zemí je těchto úmrtí mnohem méně než pět procent.

"Zčásti je možné, že naši lékaři při vyplňování formulářů o úmrtí postupují špatně, a když si nejsou úplně jistí, na co člověk zemřel, tak zaškrtnou aterosklerózu. Ale i tak je pravda, že je u nás počet těchto úmrtí vysoký," říká Šárka Kasalová-Daňková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Tato nemoc je přitom zrádná. Nebolí, ale člověk najednou padne a je mrtvý. V tepnách, které k srdci přivádějí krev, se totiž léta usazují tukové plátky, tepna se zúží nebo ucpe a člověk zemře na infarkt.

Ucpané cévy přitom úzce souvisí s přejídáním, nezdravým jídlem, a tedy i s obezitou. Problémy s váhou má přitom polovina dospělých lidí.

"Z nedávné studie, která proběhla v několika okresech republiky, vyplynulo, že nadváhou trpí každý druhý Čech a Češka," říká internista Štěpán Svačina.

Sám je proto tváří kampaně ministerstva zdravotnictví, která má za cíl bojovat proti obezitě. Lékaři už dokonce vyhlásili nadváze válku.

"Při vládě vznikla Národní rada proti obezitě a pracujeme na tom, aby Česko mělo něco jako Národní plán boje proti obezitě, protože to považujeme za velmi potřebné. Měli jsme schůzi zrovna před týdnem, ale než bude plán hotový, ještě to nějaký měsíc potrvá," říká Štěpán Svačina.

V zemi, kde má polovina lidí nadváhu, není náhoda, že nemocnice čím dál častěji zařazují mezi své výkony takzvanou bandáž žaludku. To je zákrok, který pomůže zúžit žaludek, ten tak může přijmout méně potravy a člověk hubne.

Své o tom ví třiapadesátiletá Miroslava Mrowiecová. "Během dvou let jsem přibrala 40 kilogramů a vážila jsem 116 kilo," vypráví žena. Kvůli metabolické poruše těla však nedokázala sama zhubnout, a to ani za pomoci léků. "Cholesterol mi vyskočil na dvojnásobek a taky tlak jsem měla vysoký. Prostě – ideální kandidátka na infarkt," vzpomíná. Před jedenácti měsíci ji operoval robot v Nemocnici Na Homolce a zabandážoval jí žaludek.

"Od té doby hubnu pomalu, ale jistě zhruba o kilo a půl měsíčně. Teď mám dole 14 kilogramů a už nemusím obcházet všechny schody. A taky cholesterol i tlak se vrátily k normálu. Už se těším, až budu mít zase svých pětasedmdesát kilo," říká.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz