Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sedm zneklidňujících faktů, které jste nevěděli o kvasinkové infekci

  • 33
Kvasinkovou infekci vyvolávají kvasinky rodu Candida. Kandidóza patří mezi časté ženské problémy a rozhodně nejde o nic příjemného. Možná vás překvapí, co vše o kvasinkové infekci ještě nevíte.

Věděli jste například, že kvasinková infekce se nemusí nutně odehrávat jen ve vašem rozkroku? Existuje více než dvacet různých druhů kandida kvasinek, které se právě teď nacházejí ve vašem těle a mohou způsobit kvasinkovou infekci.

„Kvasinková infekce se může vyskytnout kdekoli. Její příznaky mohou být rozmanité včetně méně typických, jako je bolest hlavy a kloubů, únava nebo deprese. U žen kvasinka velmi často způsobuje zánět pochvy. Projevuje se svěděním, zarudnutím a tvarohovým výtokem,“ řekla iDNES.cz gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7. Dodala, že mezi další častá místa, kde se zánět může objevit, patří kůže, zažívací trakt, dýchací cesty nebo dolní cesty močové.

Rozvinutí kvasinkové infekce čili kandidózy má podle doktorky Gregorové několik příčin. První je přímé zanesení například nechráněným pohlavním stykem s nakaženým partnerem nebo z infuzních roztoků. Obvyklejší je však kombinace oslabené imunity - ze stresu, kouření, v těhotenství, při cukrovce, chemoterapiích - a zničení prospěšných bakterií třeba dlouhodobým užíváním antibiotik, antikoncepce nebo steroidů, ale i koupáním v chlorovaných bazénech.

„Když k tomu všemu konzumujete vyšší množství cukrů, “nakrmíme” jimi kvasinky, které v těle běžně žijí. Tím způsobíte jejich přemnožení a vznik popisovaných potíží,“ konstatovala Gregorová.

Přečtěte si další zajímavosti o kvasinkách.

Kvasinky nejsou nejběžnější vaginální infekcí

Tato „pocta“ patří bakteriální vaginóze, infekci, která je způsobena přemnožením bakterií ve vagině. Mezi hlavní projevy patří poševní výtok bílé až šedé barvy s typickým „rybím“ zápachem, který může provázet pálení a svědění v oblasti pochvy.

Bakteriální vaginózu může způsobit koupání ve znečištěných koupalištích či v chlorované vodě, dále pak hormonální změny, stres nebo také promiskuitní pohlavní život.

Mnoho žen často zamění příznaky za kvasinkovou infekci a nasadí samoléčbu. Bohužel léky na kvasinkovou infekci mohou tuto chorobu ještě zhoršit. Pokud se vám po samoléčbě ještě přitížilo, raději si zajděte ke svému gynekologovi.

Můžete být odolná vůči volně dostupným lékům

Mnoho žen, které si koupí volně prodejné léčivé přípravky (označované jako OTC přípravky) na kvasinkovou infekci, ve skutečnosti ani kvasinkovou infekcí netrpí. Časem si tak vybudují rezistenci vůči léčbě a v případě opravdové kvasinkové infekce pak nemusejí léky zabírat.

Rada nad zlato

Léčba kvasinkové infekce nezabírá? Přečtěte si, co pomohlo ostatním, na webu Vitalion.cz.

Pokud zvolíte samoléčbu a nezpozorujete zlepšení během několika dní, nebo se příznaky do měsíce vrátí, je to podle gynekolog Antonia Pizarra ze Shreveport v americké Louisianě buď znamením toho, že jste již na léčbu odolná, nebo že léčíte špatnou nemoc. V tomto případě je opět zapotřebí navštívit gynekologa.

Kvasinky se mohou dostat do úst

Věděli jste, že kvasinky se mohou přemnožit i v ústech? Kvasinková infekce se pak nejčastěji projevuje bělavými povlaky na sliznici a jazyku, přičemž při setření povlaku se obnaží lehce krvácející spodina.

Při neléčené kandidóze dutiny ústní se může infekce snadno rozšířit do hltanu. Odborně se tento stav nazývá soor a vyskytuje se zejména u astmatiků, novorozenců či osob s HIV.

Kvasinkovou infekci může způsobit stolice

Kvasinkové organismy se nacházejí i v konečníku, a jak vysvětlil pro server womenshealthmag.com gynekolog Jason James z Miami, tyto organismy se mohou z konečníku dostat do vaginy, zejména po použití toalety. Bohužel není moc možností, jak tomuto přenosu zabránit.

Podle Jamese jde snížit množství kvasinek v konečníku konzumací probiotik a pomáhá také důsledná hygiena - doporučuje se dávat přednost sprchování před koupelí. Doktor James také varoval před kombinací análního a vaginálního sexu, při nichž se kvasinky mohou snadno přenášet.

Muži nejsou imunní

Kvasinková infekce není jen záležitostí žen. „Kvasinková infekce může být pohlavně přenosná. Přenáší se při nechráněném pohlavním styku, a to obousměrně - ze ženy na muže i naopak,“ vysvětlila gynekoložka Radka Gregorová.

Upozornila, že muži často zpozorují příznaky onemocnění později nebo se u nich neobjeví vůbec, a mohou tak nevědomky nakazit další sexuální partnerky. Mezi příznaky kandidózy u mužů patří zčervenání, svědění a pálení penisu, pálení předkožky či bolesti varlat.

Kvasinky mohou být příznakem cukrovky

Podle odborníků z americké Kliniky Mayo hrozí ženám s kolísavými hladinami cukru vyšší pravděpodobnost rozvinutí kvasinkové infekce. Zvýšené hladiny krevní glukózy totiž napomáhají množení kvasinek a mohou tak způsobovat opakované rozvinutí choroby.

Doktor Pizarro doporučuje ženám, které se více než třikrát ročně potýkají s kvasinkovou infekcí, aby požádaly svého lékaře o vyšetření, které vyloučí či potvrdí cukrovku, nebo další vážnější zdravotní problém.

Milovníci těstovin trpí kvasinkovou infekcí častěji

Kvasinky se přirozeně vyskytují v zažívacím traktu, ale v jakém množství, to záleží také na tom, co jíte. Podle dva roky staré studie publikované v časopise PLOS One jsou náchylnější ke kvasinkové infekci lidé, kteří pojídají hodně sacharidů.

Naopak lépe jsou na tom ti, kteří preferují stravu bohatou na bílkoviny, aminokyseliny a mastné kyseliny. Ve zmíněné studii se hodnoty kvasinek účastníků studie dokonce okamžitě zvýšily po konzumaci sacharidového pokrmu. Podle gynekoložky Radky Gregorové jsou cukry nejčastějším spouštěčem pro přemnožení kvasinek. Nejsou ovšem jediným.

„Proto by ženy, které trápí mykotické infekce, měly výrazně omezit cukry, bílou mouku a droždí i alkohol,“ doporučila doktorka Gregorová. Upozornila, že cukry nejsou pouze ve sladkostech, ale i v ovoci. Gynekoložka Gregorová v případě kvasinkové infekce doporučuje konzumaci kyselejšího ovoce, tmavého celozrnného pečiva, nekonzervované zeleniny a jogurtů s živými kulturami.

„Pokud žena tuto dietu poctivě dodržuje, měla by se frekvence zánětů výrazně snížit, některé ženy jsou pak zcela bez potíží,“ konstatovala Gregorová.

A jaké jsou způsoby léčby kvasinkové infekce? „Vhodná farmaka doporučí lékař na základě vyšetření a potvrzení druhu infekce. Pokud jde skutečně o kvasinkovou infekci, je nutné ji podpořit dietou s vynecháním cukrů, a také omezení pití kávy a čaje. Protože je kvasinka houba, přežívá na vlhkých a teplých místech - tedy i v ručnících, žínkách do sprchy a podobně. Je proto lepší tyto věci vyměnit za nové,“ dodala gynekoložka Radka Gregorová.

, pro iDNES.cz