Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz, Profimedia.cz

Kvalitní korunka znamená vyšší náklady

Korunky jsou jedny z nejčastějších produktů zhotovovaných v zubní laboratoři. Jsou určeny pro zuby, jež jsou zničené kazem a nelze je ošetřit výplní. Existují i další důvody pro zhotovení korunek, ale právě zubní kaz je nejčastější.

Korunky jsou stomatologické výrobky, které se z hlediska úhrady pojišťovny rozdělují do dvou kategorií.

Některé hradí pojišťovna plně, na jiné se v různé míře spolupodílí anebo hlavní část hradí pacient.

Úhrada se liší i dle věku, do dosažení plnoletosti je příspěvek pojišťovny na částečné hrazené korunky vyšší.

Před zhotovením korunky se musí daný zub obrousit – tedy odstranit sklovina a zubovina tak, aby vznikl prostor potřebný pro korunku.

Míra obroušení je dána volbou materiálu, z něhož bude korunka zhotovena. Pokud je broušený zub živý, je nezbytné použít znecitlivující injekci.

Po obroušení se zhotoví otisky horních i dolních zubních oblouků a zhotoví se provizorní korunka.

Plně hrazenou korunkou na přední zuby je korunka pryskyřičná, vyrobená celá z umělé pryskyřice, bez kovové kostry. Aby byla pevná, musí být poměrně bytelná - a proto se zub před jejím nasazením musí víc obrousit.

Pryskyřicová korunka má ale poměrně zásadní nevýhody: po nějaké době se na ní začínají usazovat pigmenty a v dlouhodobém časovém horizontu není z nejspolehlivějších.

Pokud jde o postranní zuby, pojišťovna hradí korunky celokovové. Jsou sice ošklivé, ale zato vysoce funkční.

Další variantou použitelnou pro pření zuby a s omezením i pro postranní úsek je korunka fasetovaná. Jedná se o kovovou konstrukci, na jejíž přední ploše je upevněna faseta z umělé pryskyřice.

Díky pevné kovové kostře je korunka stabilní, její estetická faseta má podobné neduhy jako předešlá korunka – není úplně barevně stálá, její spojení s kovovou konstrukcí není naprosto spolehlivé.

Metalokeramická korunka patří k vrcholu nabídky dnešní doby, můžeme jí zhotovit na přední i postranní zuby. Na tvrdý kovový plášť je speciální technologií napálena keramika. Korunka má vynikající dlouhodobou barevnou stálost, je pevná a pokud je správně zhotovená, může sloužit i desítky let.

Špičku představují celokeramické korunky. Jak napovídá název, jsou to korunky bez kovového základu. Díky možnostem moderních materiálů lze z keramiky zhotovit pevnou, esteticky dokonalou náhradu pláště zubu.

Využívá se zde důležité vlastnosti keramiky –  pevnosti. Keramika je samozřejmě zároveň křehká, ale asi nikdo nebude zoubek za nemálo tisíc korun používat jako otvírák.

Vyžaduje dokonalou techniku preparace zubu, velice kvalitní otisk a odlišnou metodu upevnění na zub. Na přední zuby se již zhotovuje vcelku běžně, využití čisté keramiky v postranním úseku se začíná využívat až v posledních letech.

Finanční náročnost jednotlivých korunek je různá, záleží na zvoleném typu, ceně zubní laboratoře a cenách v ordinaci. Doplatek na metalokeramickou korunku může být tedy v relativně širokém rozpětí (pouze orientačně 2500 až 7000 korun ).

Doplatek na fasetovanou korunku je nižší, naopak na celokeramickou o dost vyšší.

Při volbě typu korunky má poslední slovo vždy pacient, ale předcházet by měl důkladný rozhovor s lékařem. Ten vysvětlí všechny možnosti, klady i zápory a stanoví cenu. Zároveň doporučí i variantu, o které se myslí, že je pro konkrétního pacienta nejlepší...