Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kurz flirtu: jak na to v kanceláři, na ulici a v baru

aktualizováno 
Spolužačka Monika nebyla krasavice, ale o nápadníky nikdy neměla nouzi. Zájem opačného pohlaví jí záviděla i nejkrásnější holka ve třídě, dlouhonohá Klára s vlasy do půli zad a s mírami modelky. Monika totiž na rozdíl od nesmělé Kláry dokonale ovládala techniku flirtu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Je to tak, flirtovat se vyplácí, takže chcete-li se seznámit, nebojte se použít odpradávna ověřené taktiky. Čtěte kurz flirtu podle psycholožky Anity Naikové.

1. CESTOU DO PRÁCE

° Používejte řeč očí
Trik flirtování spočívá v tom, zachytit pohled dotyčného, čtyři vteřiny při něm setrvat, pak oči stočit jinam (nečekat příliš dlouho) a usmát se. Zaručeně si nejdéle v rozmezí dvou zastávek přesedne k vám.

° Přitáhněte jeho pozornost ke svým rtům
Pokud se vám dívá na rty, líbíte se mu. Pro zvýšení účinku si můžete rty nepatrně olíznout nebo si na ně nanést trochu lesku, aby vypadaly šťavnatě a lákavě. Můžete se také dotyčnému podívat na rty, pak se mu podívat do očí a usmát se.

. Zásadní rada

Nikdy neztrácejte hlavu!

° Řekněte něco
Pokud se vám podařilo navázat flirt očima, neztrácejte čas. Obraťte se na dotyčného muže s nějakou otázkou, než vám bude mít možnost uniknout. Pokud jste na sebe v autobusu namáčknutí, využijte této situace a klidně řekněte něco odvážného. Jen nezapomeňte, že lehké sexuální narážky jsou hravé a vtipné, ale vyzývavé sexuální poznámky z vás udělají "úchyla".

2. V KANCELÁŘI

° Ráda byste flirtovala s kolegou v práci, ale nejste si jistá, jestli se mu líbíte? Zkuste zachytit vstřícné signály - muži, kterým se líbíte, na sebe budou upoutávat pozornost, například hlasitějším smíchem než ostatní, snahou vypadat chytřejší, vtipnější apod. Jestliže vás navíc jemně berou za loket nebo se dotýkají vašich zad, když vás například nechávají vstupovat do místnosti, a navíc vyhledávají spoustu příležitostí k náhodným dotykům, začněte s nimi flirtovat, protože chtějí.

° Nebojte se jít s kůží na trh - 50 procent mužů a žen by si přálo, aby s nimi flirtovalo víc lidí, ale většina lidí to nedělá, protože se bojí to risknout. Abyste byla ve flirtování úspěšná, zhluboka se nadechněte, zdvihněte hlavu, zadívejte se zpříma a vykročte do akce.

° Umožněte druhým, aby s vámi mohli flirtovat. Nezůstávejte pořád jen ve skupině lidí a neuzavírejte se do sebe u svého pracovního stolu. Vstaňte, projděte se a alespoň na pár minut zůstaňte sama, např. na chodbě u automatu na kávu nebo u kopírky, aby se k vám někdo mohl alespoň přiblížit.

3. V ZAPLNĚNÉM BARU

° Rozhlédněte se kolem sebe - usmívejte se, přelétněte očima přítomné a nechte pohled zastavit se na někom, kdo vás zaujal. Poté pohled odtáhněte a znovu se na něj podívejte. Pokud se na vás stále dívá, líbíte se mu. Pokud pohled odvrátil, nemá zájem, vyhlédněte si někoho jiného.

° Jestliže vidíte pozitivní odezvu, usaďte se nebo se postavte někam, kde vás dotyčný může oslovit. Zamiřte k baru, projděte kolem něj, a pokud se cítíte na troufalejší akci, klidně mu objednejte drink. Opět platí, že muž, který o vás má zájem, se na vaši návnadu chytí, ten, který zájem nemá, vás bude ignorovat. Pokud se tak stane, nepropadejte malomyslnosti, zaměřte svou pozornost prostě jinam (to, že o vás nejeví zájem, nemusí mít s vaší osobou nic společného - co vy víte, možná je ženatý nebo gay, nebo má celou řadu přítelkyň).

° Jakmile s dotyčným mužem navážete kontakt a jste vedle sebe, ukažte mu, že vás zajímá, a vzbuďte jeho zájem o vás. Nezávazně se ptejte, tu a tam prohoďte pár důvěrností (protože právě tak dochází ke sbližování), letmo se ho dotýkejte. Rozhovor ukončete včas, abyste napoprvé kontakt nepřehnala a hlavně aby vás chtěl poznat víc. Vraťte se ke svým přátelům a nechte mu své telefonní číslo nebo e-mail.

POZOR NA PŘEDSUDKY

Možná si říkáte, že nemáte zapotřebí se přetvařovat a hrát nějaké divadlo, že zkrátka nejste koketa a basta. Ale když už jste se naučila používat řasenku, stíny, rtěnku a nosit náušnice, proč kromě zevnějšku dokonale neovládat také své verbální i nonverbální chování?

"Mám klienty, kteří si v tomto ohledu opravdu neví rady, jsou zaneseni spoustou předsudků a mýtů o nevhodnosti flirtování, které by mohlo imponovat jako něco nevhodného, něco, čím si zadávají a vypadají divně a lacině, což je ale nesmysl. Většinu těchto mýtů dostaneme do vínku od prudérnějších rodičů," vysvětluje odbornice na partnerské vztahy, psycholožka Jitka Douchová. "Flirtování je základ všech partnerských začátků. Je to v podstatě excelentní ukázka spousty věcí - míry sebevědomí u obou, mocenské pozice, sociální inteligence, empatie atd."

Muži jsou podle ní křehké bytosti. Potřebují mít pozitivní zpětnou vazbu od ženy, která je zajímá, aby mohli pokračovat dál v dobývání. Bez odezvy to vzdají, porážka je něco ponižujícího. Proč by to tedy měli nechat dojít až tak daleko.  Zároveň nesmí mít pocit jednoduchého vítězství - to by ztratilo smysl. Zajímá je rovnocennost, výzva. "Flirt, je-li na úrovni, je výzva. Jeho sofistikovaně tajemná podoba, která naznačuje zájem, ale posléze se žena stáhne, aby muž mohl dobývat, to je pravé umění."

FLIRT JE JEN ZAČÁTEK

První podprahová fáze flirtu spočívá v kontaktu očí, letmém úsměvu a celkově v mimice obličeje, ale posléze už "mluví" i celé tělo. Po ní musí následovat i verbální zájem. "Vždy se vyplatí umění naslouchat, vcítit se do toho druhého, dát najevo porozumění, uznání, ocenění a zájem," říká psycholožka. "Setkávám se i klientkami, které by se flirtu nebránily, jen kdyby to uměly. Ale protože jsou nesmělé a plaché introvertky, nejde to a nejde. Byla by to jen nepřirozená křeč, spíš karikatura na flirt než zajímavá výzva, která je dobrým startem pro možný vztah."

Žena, která flirtuje, je pro muže rozhodně lákavá, ale zároveň může být i trochu nebezpečná. Podstatná je právě forma flirtu a také mužovy předchozí zkušenosti s partnerkami, které ho flirtem získaly. Pokud na takovou aktivitu už dříve "dojel", bude rozhodně opatrnější.

. Pozor

a) Vybírejte si! Flirtovat s přítelem své nejlepší kamarádky, se šéfem, nebo dokonce se svým bývalým, to je nejen trapné, ale hlavně nevhodné.
b) Nic neuspěchejte. Postupujte pomalu.
c) Nemyslete víc, než je nutné, na to, co si myslí o vašem účesu či špecích.
d) Soustřeďte se na to, co vám říká a zda se vám zamlouvá jako potenciální partner.

Flirt je ale teprve začátek možného. "Má šanci se rozvinout ve vztah jen tehdy, funguje-li ‚chemie‘ - pocit vzájemné touhy po sobě, přitažlivosti. A je to takový tanec, kdy oba dva vědí, co dělají - aspoň trochu, znají přibližně cíl. Buď se z jejich tance stane tango, které je o vzájemném sdílení a cítění se, nebo ‚čtverylka‘," upozorňuje Douchová.

Ženy, které úspěšně flirtují, mají úspěch proto, že jsou nejen ochotné podstoupit riziko, ale také připravené čelit možnému odmítnutí, poté se "otřepat" a zkusit to znovu. Flirtování je návykové, a jakmile se v něm procvičíte nebo se o to alespoň budete pokoušet, budete chtít své dovednosti vyzkoušet na každém muži. Tady však pozor! Nemyslete na své špeky či účes a na to, co on si asi o vás myslí. Poslouchejte, co říká, a vnímejte, jak na vás působí.

Měli byste zájem chodit do kurzu flirtu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. října 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1438

NE 731

Autoři:


Nejčtenější

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

ilustrační snímek
Tři přesvědčení, která získáme v dětství, a neseme je až do dospělosti

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají tři...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Další z rubriky

Soukromá Sado-maso mučírna - klec
Erotické sny žen zahrnují nátlak a třeba i znásilnění přitažlivým mužem

Okouzlující cizinec, kterému nelze odolat. Nechat se svázat. Ale také třeba být sledována… Ženské sexuální fantazie jsou často barvitější, než mnohdy samy ženy...  celý článek

Kristýna toho má v náhradní rodině s pěti dětmi brzy dost.
Nevěru jsem mu odpustila, ale nezapomenu, řekla Kristýna ve Výměně

Terezu s Pavlem spojuje podobný osud. Pořídili si děti, ale partneři je opustili. Pavel zůstal sám se třemi dětmi, Tereza se dvěma, a tak se dali dohromady...  celý článek

(Ilustrační foto)
Příběh Ivety: Po porodu se k nám tchyně nastěhovala, její péče mě ničí

Po návratu z porodnice mě doma čekala tchyně. Nadšená z prvního vnoučka a připravená mi pomáhat. První dva dny jsem byla ráda, ale po mnoha týdnech neustálé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Runway make-up na týdnech módy: dokonalá pleť i smršť barev
Runway make-up na týdnech módy: dokonalá pleť i smršť barev

Zatímco ve světě frčí precizní make-up a rozzářená pleť, na pražském týdnu módy to jiskřilo barvami. Čím je specifický p... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.