Kuřecí kůže. Kožní choroba, která trápí hlavně mladé

Husí kůži mívá občas každý, třeba když nás přepadne strach. Odolní jedinci, které jen tak něco neskolí, mívají navíc kůži hroší. A pak jsou mezi námi lidé, jejichž pokožka nápadně připomíná kůži domácích opeřenců. Co je to za nemoc a jak se léčí?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro neinfekční onemocnění kůže odborně nazývané keratóza pilaris je charakteristická nadměrná produkce keratinu. Tento druh proteinu, který představuje základní stavební složku vlasů, je za normálních okolností velmi potřebný a užitečný: zvyšuje pružnost a pevnost našich kadeří a ovlivňuje jejich růst, chrání je před nepříznivými vnějšími vlivy, hydratuje a obnovuje jejich hebkost a lesk. Jak se však říká, všeho moc škodí, což platí i v tomto případě.

Je-li keratinu nadbytek, ucpává vlasové folikuly, a dochází tak k tvorbě drobných pupínků. Následkem je zesílená vnější vrstva pokožky, a to hlavně v horní části paží a stehen, ale i na hýždích a v obličeji. Taková kůže pak bývá na dotek hrubá, nerovná a svým vzhledem připomíná kůži oškubaného kuřete či, chcete-li, jemnou „krupičku“.

Používejte kosmetiku bez barviv a parfemace

Tento problém postihuje hlavně mladé lidi, jeho první příznaky se zpravidla objevují už v průběhu dětství a u dospívajících bývají poměrně časté. V České republice trpí touto kožní poruchou zhruba 35 procent populace. Potíže s „kuřecí kůží“ mohou s narůstajícím věkem postupně odeznívat, případně se objevují opakovaně.

Na toto onemocnění bohužel neexistuje lék, nepříjemné příznaky lze však zmírňovat formou vhodných kosmetických přípravků, jako jsou hydratační oleje, tělové krémy, případně jemné a šetrné peelingy. Velmi vhodná jsou pleťová mléka s ureou, která přispívá k udržení hydratace a zabraňuje keratinizaci.

Mezi účinné látky, které napomáhají odstranění odumřelých buněk a brání hromadění keratinu, patří rovněž kyselina glykolová, kyselina salicylová, alfa hydroxykyseliny (AHA kyseliny) nebo ceramidy. Abyste v tomto ohledu dosáhli co nejlepších výsledků, vybírejte přípravky pokud možno bez obsahu parfémů, barviv a dalších syntetických složek, jež pokožku zbytečně dráždí.

Podobně jako u jiných kožních onemocnění, také zde má velmi příznivý vliv přiměřeného slunečního záření, ideálně v kombinaci se slanou mořskou vodou, která má na naši kůži nesmírně blahodárné účinky.

Nemoc sice nebolí, ale dokáže deptat duši

Jak už bylo řečeno, příznakem keratózy pilaris jsou malé pupínky tělového nebo červeného odstínu na světlé pokožce nebo pupínky hnědé barvy na tmavé pokožce. Mohou se objevovat na pažích, hýždích, stehnech nebo v obličeji.

Bývají poměrně drobné, jsou velké jen asi jako špendlíková hlavička a dotyčnému nepůsobí žádnou bolest. Přesněji řečeno, žádnou fyzickou bolest. Pokud se objeví na jasně viditelných částech těla, jako je třeba obličej, mohou v postiženém vyvolávat nepříjemné pocity (zejména u náctiletých, kteří si zakládají na svém zevnějšku) a zapříčinit různé komplexy a další psychické problémy.

Keratóza pilaris - kožní nemoc

Rizikové faktory? Suchá kůže, ale také genetika

Přesnou příčinu toho, proč ke tvorbě „kuřecí kůže“ dochází, ale lékaři dosud neznají. Je však velmi pravděpodobné, že zde velkou roli hraje genetika. U mnoha lidí, kteří trpí tímto problémem, se totiž zmíněná porucha objevila i u dalších rodinných příslušníků.

Téměř pravidlem pak bývá, že trpí-li touto nemocí jedno z dvojčat, postihne i to druhé. Existuje zde i několik rizikových faktorů. Jedním z nich je suchá pokožka, která je náchylná ke vzniku „kuřecí kůže“. 

Příznaky se zhoršují i v období, kdy převládá nízká vlhkost vzduchu, jako například v zimě. Při vyšší vlhkosti (během jarních a letních měsíců) se naopak zmírňují. Keratóza pilaris může mít také souvislost s atopickým ekzémem.

Mačkání pupínků zakázáno

Mnoho lidí s tímto problémem má silné nutkání drobné pupínky vymačkávat. Odolejte ale pokušení. Často totiž dochází k tvorbě jizviček, kterých se pak už jen tak snadno nezbavíte.

Co o nás prozradí kůže: od hříchů mládí po stres i nezdravý životní styl

Na „kuřecí kůži“ také nikdy nechoďte silou, používání hrubých mechanických tělových peelingů může nepříznivě narušovat kožní bariéru. Tím dosáhnete jediného – pokožka je tak ještě více vysušená a v rámci své ochrany vytváří stále větší množství keratinu, což vede ke vzniku dalších a dalších pupínků. A to je pravý opak toho, čeho chcete dosáhnout. Pokud už musíte použít peeling, sáhněte po nějakém extra jemném přípravku.

Zkuste vysadit potraviny s obsahem lepku

Důležitou roli v boji s touto kožní poruchou hraje také strava. Do jídelníčku zařaďte větší množství čerstvé listové zeleniny, která obsahuje živiny potřebné pro zdravou pokožku (vitaminy A, B, C, E), a snažte se vyhýbat potravinám, jež mohou vyvolat alergické reakce, jako je například lepek.

Alergie na tuto látku se může projevovat mimo jiné i přecitlivělou pokožkou. A čemu konkrétně je třeba se vyhnout? Pšeničné mouce (včetně grahamové, špaldové, kamutové, semolinové) a pšeničné krupici, žitné, ječné a ovesné mouce, také všem druhům chleba a pečiva (nejsou-li označeny jako bezlepkové), tradiční strouhance, některým slaným krekrům, většině druhů běžných těstovin (včetně tarhoni), kuskusu, kroupám, bulguru, vločkám, otrubám, müsli a dále některým náhražkám masa (například robi a seitan).

Lepek obsahuje také řada uzenin, instantní potraviny, některá dochucovadla (kečupy, majonézy, sójové omáčky) a cukrovinky, jogurty či dezerty zahuštěné škrobem (pokud není na výrobku jasně uvedeno, že byl použit bezlepkový škrob) a rovněž většina druhů piva.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...