Kuřákům hrozí roztroušená skleróza

Kuřáci onemocní roztroušenou sklerózou třikrát častěji než nekuřáci. S tímto zjištěním přišli vědci z univerzity v norském Bergenu, kteří na studii pracovali s kolegy z Harvardovy univerzity v USA. Výsledky práce zveřejnili v říjnovém čísle časopisu Neurology.

Odtud je převzal server medicina.cz.

Vědci sledovali celkem dvaadvacet tisíc čtyřicátníků po dobu dvou let - sledovaní kuřáci onemocněli obávanou nemocí třikrát častěji a kuřačky dvakrát častěji než ti, kdo cigaretám neholdovali.

Nebo jinak: tři čtvrtiny pacientů s roztroušenou sklerózou kouří nebo kouřily, což je více, než činí podíl kuřáků v běžné populaci.

Pro roztroušenou sklerózu jsou typické problémy s pohybem a s očima, trpí totiž centrální nervová soustava. Autoimunitní systém těla se ze zatím ne zcela jasných příčin obrací vůči vlastním buňkám a napadá je, jako by šlo o cizorodý orgán.

Vědci přesto netvrdí, že kouření samo o sobě nemoc způsobuje. Za roztroušenou sklerózu mohou zejména geny, zatím neznámá infekce a také okolní prostředí. Je pravděpodobné, že kouření významně zvyšuje riziko, že se u disponovaných jedinců roztroušená skleróza rozvine.

Jelikož je do jisté míry dědičná, lze výsledky výzkumu chápat jako varování pro potomky nemocných.