Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kulturní tipy Faiyo: Černej dynamit či nové cd Tomáše Hanáka

  14:15aktualizováno  14:15
Nemáte kulturní program na nejbližší dny? Faiyo vám přináší několik tipů, kam do divadla, na koncert, výstavu či jaký film shlédnout. Inspirujte se...

Internet

KDY ROK TRVÁ DVĚ MINUTY
http://www.vimeo.com/8540978

Rok trvá dvě minuty ve vzpomínce, při letmém plánování Nového roku a také v kratičkém filmu norského filmaře Eirika Solheima. Je pravý čas si tento snímek pustit a uvědomit si, jak rychle loňský rok uběhl a co se v něm přihodilo. A také jak maličká část vašeho života uběhla, zda byla v souladu s tím, čeho chcete dosáhnout. Nebo zda budete v tomto roce stát na jednom jediném místě jako Solheimova kamera a váš život proběhne obdobně jako v roce minulém, stejně jako je tomu v přírodě, nebo jaké změny plánujete na jaro, na léto či na podzim. A pokud si tento snímek pustíte i několikrát, třeba vám dojde něco, co by vám jinak nedošlo.

Hudba

CD TOMÁŠ HANÁK
label Klíče

Slavný herec, původem z Divadla Sklep, který se již řadu let živí nápaditým moderováním nejrůznějších kulturních i firemních akcí, přichází s albem vlastních písní, pro které mu posluchači musí odpustit veškeré jeho drze komerční počínání.

CD Tomáše Hanáka

Hned v první písni ‚Mobilní král prasat‘ si střílí sám ze sebe a vtipně se zpovídá z toho, že jediným důvodem a měřítkem jeho práce jsou na maximum vyšponované honoráře. Nebyl by to Tomáš Hanák, kdyby se nepustil do folkařů a trampů v songu ‚Musíme si pomáhat‘ (rozuměj sexem) a za zmínku stojí i duet s Lenkou Vychodilovou, v němž se oba stylizují do vetchého stařeckého páru a v rytmu dechovky zpívají o své blížící se smrti.

Další kousky Hanák posbíral z vlastních výstupů v show HBO ‚Na stojáka‘ a desku uzavírá titulní píseň filmu ‚Český sen‘, k níž psal text. Je málo desek, které pobaví bez ohledu na generaci a tato (stejně jako její kolegyně ‚For Semafor‘, vydaná taktéž labelem Klíče) mezi takové patří.

Film

ČERNEJ DYNAMIT
Premiéra 21. ledna 2010
Režie: Scott Sanders
fotky a trailer: www.blackdynamite.com nebo aerofilms

Potřebujete do nového roku pořádně nakopnout? Nabrat funky drajv a pocit, že všechno zvládnete levým malíčkem u nohy, i kdyby vám ho amputovala výbušnina? Černej dynamit vás zaručeně nastartuje, alespoň k pár výbuchům smíchu. A to, ať už jste nebo nejste fanynky blaxploitation filmů 70. let. Humor této parodie a poctě starého bláznivého žánru si vás najde a temperament černošského ghetta vám skočí do těla.

Hlavní hrdina se vydává na spravedlivou cestu za pomstou, vybaven střelnými zbraněmi, nunčaky a hláškami. Hraje ho herec, scenárista a majitel černého pásu v sedmi bojových uměních Michael Jai White. Chce pomstít bratra, kterého odkrágloval tajemný muž – absolutní záporňák, netvor, který zásobuje místní sirotčinec heroinem a distribuuje populární alkoholický nápoj přesto, že způsobuje fatální vedlejší účinky.

Film Černej dynamit

Petr Šaroch, překladatel filmu, láká diváky na Černej dynamit následujícími slovy: "Hej, vy všichni rozjetý šméčkaři, hustý roštěnky a drsný sekáčové! Teď bacha! Na filmový plátno se chystá vtrhnout ten nejvymazlenější a nejkrutější černej bratr. Až ho uvidíte, poběží vám mráz po zádech. Ale báječnější ledárnu jste ještě nezažili. Černej Dynamit klepe na dveře. Spěšná zásilka! Podepište na vyznačeným místě a dostanete jednu expresní držkovou.”

Divadlo 

DIVADLO V DLOUHÉ - Arnošt Goldflam: U HITLERŮ V KUCHYNI
Premiéra proběhla 4. prosince 2009, další představení 12. a 28. ledna, 17. a 26. února 2010
Režie:
Jan Borna, hrají Pavel Tesař, Miroslav Hanuš, Jan Vondráček, Čeněk Koliáš, Magdalena Zimová, Vlastmil Zavřel a další.

mikrosite http://www.divadlovdlouhe.cz/microsite/u-hitleru/
fotky http://www.divadlovdlouhe.cz/fotogalerie-divadlo.html?repertoarId=86

V krátkých skečích Arnošta Goldflama se diváci setkají hned se šesti různými Hitlery, kteří mají jedno společné – jsou neskutečně, ale neskonale směšní. Brněnský dramatik se rozhodl zasadit téma náckovského zla a vražedné hrůzy do prostředí německy maximálně domáckého - totiž bravurně vycíděné kuchyně, v níž Eva Braunová plete svetr, peče bábovku nebo spěchá za sousedkou pro cibuli.

Banalita a hloupost každodenního života někdejší německé honorace se tu střetává s největšími démony dvacátého století, se smečkou masových vrahů, jako byli Goering nebo Goebbels, ale i Stalin. Hra, která se nejprve nepovedla v Hadivadle, aby ji na kabaret s báječnými pěveckými výstupy Vlastimila Zavřela přeměnil Jan Borna v Dlouhé, působí navíc překvapivě aktuálně. Nacisté nesnášeli humor a je pravděpodobné, že ho nesnášejí ani dnešní neonacisté.

Arnošt Goldflam: U Hitlerů v kuchyni

Výstava

JOSEF BOLF: TY NEJSI TY, TY JSI JÁ
Od 27. 11. 2009 do 21. 2. 2010, Staroměstská radnice

Josef Bolf patří mezi nejznámější výtvarníky generace dnešních třicátníků a stojí zato sledovat, jak se jeho umění i řemeslo vyvíjejí kupředu. Jeho rukopis je identifikovatelný na první pohled, ať už jde o silně stylizované, dekadentní vyznění jeho obrazů, nebo stálé téma – za krvavou mlhou nihilismu ukrytá nevinnost a zranitelnost dětství - nebo barvy – černou, růžovou a červenou.

Bolf maluje nejčastěji podle reálií z vlastního dětství, včetně překreslování fotografií z rodinného archivu a volí techniky, které si všichni pamatujeme z hodin výtvarné výchovy na základní škole. Rozpité vodovky nebo třeba vyškrabovanou vrstvu tuše.

Pro ty, kdo tvorbu Josefa Bolfa znají z předchozí samostatné výstavy v Brně nebo z nedávné kolektivní generační výstavy v Galerii Rudolfinum, budou třešničkami na jeho uplakaném krvavém dortu náčrty tužkou nebo také keramická postavička chlapce, který si právě podřezal žíly. Krev ztéká z ruky na zem jako vodopád silnější než nohy, chlapec navíc lehce připomíná kýčovité keramické srnečky, které mívaly za sklem naše babičky.

Výstava Josefa Bolfa: Ty nejsi ty, ty jsi já

Název výstavy komentoval Josef Bolf pro iDNES takto: "Původně jde o větu z filmu Total Recall, kde hraje Arnold Schwarzenegger, který byl natočený podle knihy Phillipa K. Dicka. Jde tam o noční můry, které hlavního hrdinu probouzejí, má pocit, že nejde jen o sny, ale i o jeho vlastní vzpomínky. Dostane se ke starým záznamům a zjistí, že on není on, že je jen postavou z minulosti. Stojí tak proti sobě jeho falešné já ze současnosti a skutečné já z minulosti, které si však není schopný beze zbytku vybavit. Nakonec najde vlastní identitu a zachrání Mars."

Kniha

Lan Pham Thi (Jan Cempírek): BÍLEJ KŮŇ, ŽLUTEJ DRAK
Vydal Euromedia Group – Knižní klub

Knize, kterou nenapsala mladičká Vietnamka ze Sokolova, jak se původně soudilo, ale českobudějovický spisovatel Jan Cempírek, se právě kvůli tomuto důmyslnému podvodu dostalo větší publicity, než je u českých knih obvyklé. Nicméně nejprve se o ní psalo v souvislosti s Cenou knižního klubu, kterou vyhrála mezi dalšími asi osmdesáti tituly a její kvality si pořádné mediální PR zaslouží.

Tenká knížka vypovídá svěžím, zkratkovitě poetickým jazykem o tom, jak zajímavě i těžce se žije v české vietnamské komunitě. Očima mladé dívky se seznamujeme s každodenními nárazy Vietnamců na českou xenofobii, automatické tykání, mocenské ponižování, korupci a urážky, sexuální obtěžování nebo dokonce násilí skinheadů.

Lan Pham Thi: Bílej kůň, žlutej drak

Je vždy přínosné se na věc podívat z druhé strany a právě tento zážitek kniha přináší, včetně vietnamských tradic, způsobu života a stylu myšlení, například na půdě noblesní vietnamské restaurace, kterou otevírá otec hlavní hrdinky. Proto je mediální humbuk kolem Bílýho koně, žlutýho draka pozitivní jev. Kéž by se kniha dostala právě k těm, kdo jinak kvalitní beletrii nečtou.

Autor:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Chudým kráskám plní jejich sny. U dcery bych byl zásadně proti, říká

(ilustrační snímek)

Luxusní dárečky, výlety za hranice šedého průměru, nákladný život v krásných kulisách... Která žena po něčem takovém...Kristina Bazanová: Holka z maloměsta je ve 23 letech módní milionářkou

Blogerka Kristina Bazanová na filmovém festivalu v Cannes (květen 2016)

Ve 23 letech pravidelně létá první třídou, bydlí na střídačku na dvou kontinentech, je tváří několika velkých značek,...

Příběh Karolíny: Manžel má milenku a odmítá ji opustit

(ilustrační snímek)

Vdaná jsem už téměř patnáct let. Za tu dobu mi manžel byl několikrát nevěrný, ale vždy, když to na něj prasklo, své...

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...

Další z rubriky

Reportáž: šikovné prsty a trpělivost. Redaktorka si vyráběla klobouk

Dáma v červeném. Autorka článku se svým „výtvorem“.

Klobouk je nákladnou a luxusní záležitostí. Každý detail musí být pečlivě propracovaný a samotná výroba zabere i...

OBRAZEM: Pončo je pro podzim perfektní. Noste ho k džínám i místo šatů

Silueta, která leccos promine a krásně se vrství, se letos vrací na výsluní....

Silueta, která leccos promine a krásně se vrství, se letos vrací na výsluní. Ponča a peleríny však můžou být ošemetné....

Kristina Bazanová: Holka z maloměsta je ve 23 letech módní milionářkou

Blogerka Kristina Bazanová na filmovém festivalu v Cannes (květen 2016)

Ve 23 letech pravidelně létá první třídou, bydlí na střídačku na dvou kontinentech, je tváří několika velkých značek,...

Subaru Levorg 1,6GT-S SPORT CVT s...
Subaru Levorg 1,6GT-S SPORT CVT s...

r.v. 2017, naj. 12 km, benzín, 1. majitel
899 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.