Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při zařizování kuchyně respektujte živly. Může vám to zachránit vztah

  1:00aktualizováno  1:00
Kuchyň je místem, kde připravujeme jídlo, ze kterého naše tělo čerpá energii, a tak je důležité nejen to, jakou máme linku, varnou desku nebo myčku, ale také to, jaké energie se tu potkávají. Podle tradičního Feng-šuej je tato místnost společně s vchodem a ložnicí jedním ze tří nejdůležitějších míst v domě. A věděli jste, že to, jakou máte kuchyň, může ovlivnit i vaše manželství?
Při zařizování kuchyně respektujte živly, může vám to zachránit rodinnou pohodu i rozpočet, radí odborník na Feng-šuej. (Ilustrační snímek)

Při zařizování kuchyně respektujte živly, může vám to zachránit rodinnou pohodu i rozpočet, radí odborník na Feng-šuej. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tradiční Feng-šuej rozděluje prostor, ve kterém žijeme, na osm základních sektorů, jež leží od středu domu v osmi základních směrech světových stran. Tyto oblasti pak podle základní orientace budovy označujeme jako příznivé a nepříznivé.

Kuchyně versus partnerský vztah

Kuchyně byla od nepaměti sídlem domácích bůžků. Číňané mají Cao-ťüna, Pána kuchyně, který dohlíží na osudy obyvatel domácnosti. I v našich krajích známe domácí ochranná božstva. Říkalo se jim různě: Skřítek hospodář, Šotek, Domový a podobně. 

Posláním domovních ochránců je střežit klid a mír rodiny. Dnešní doba už jim však nepřeje. Kuchyně se stávají studeným, vyhaslým domácím krbem, který soulad a soudržnost rodiny neposiluje. Mnohé mladé ženy dnes pociťuji nechuť ke kuchyni a už neví, že právě skrze kuchyň mohou nejúčinněji ovlivňovat soulad partnerského života.

V ideálním případě by přitom naše kuchyně měla ležet v nepříznivém sektoru. Možná se vám zdá divné umístit kuchyň právě tam, ale je třeba brát v úvahu charakter této místnosti, kterým je transformace. A právě přeměna, ke které zde dochází, mění negativní nastavení místnosti v pozitivní.

Kam se sporákem?

První a velmi důležitou věcí, kterou bychom měli promyslet při zařizování nové kuchyně, je umístění sporáku. Tento spotřebič představuje energii ohně, která je pro transformační proces kuchyně velmi podstatná.

U sporáku kontrolujeme místo, kde je sporák umístěn, a směr, do kterého je nasměrován. Energie zemského čchi nesmí do sporáku narážet a nepříznivě tím ovlivňovat dění, ke kterému zde dochází. Proto by měl být sporák umístěn u zdi.

Naopak dnes tolik preferované umístění sporáku do středového ostrůvku kuchyně je z pohledu tradičního Feng-šuej nevhodné. Sporák by také neměl být umístěn přímo proti vstupním dveřím, jimiž do místnosti vstupuje energie čchi. Další chybou je, pokud umístíme sporák na přímé lince dveře - okno, kde průvan nedovolí čchi, aby se shromáždila.

Typická současná kuchyně: ostrůvek, bílý lak, téměř bezúchytkové řešení

Umístění sporáku do středového ostrůvku je moderní, ale z pohledu tradičního Feng-šuej nevhodné. (Ilustrační snímek)

Pozor na vanu nebo myčku

Nad sporákem by také nemělo být umístěno odpadní kanalizační potrubí, tedy ani umyvadlo, vana či toaleta. Jde zde o konflikt vody a ohně, protože přirozená vlastnost ohně je stoupání a vody klesání.

Poraďte se s odborníkem

Každý dům a byt je jinak strukturovaný, proto se vyplatí nechat si prověřit sektory a zjistit, jestli je vaše kuchyně umístěna správně. Odborníci na Feng-šuej vám také poradí, jak zjednat nápravu.

Dobrý konzultant Feng-šuej vám může poradit i při zařizování nové kuchyně, a to jak s rozmístěním nábytku a spotřebičů, tak třeba co se týká materiálů a barev, které vycházejí z vašeho osobního horoskopu.

Kde se poradit? Zkuste třeba Obydleni.czBIOOO.CZ, Feng Shui Studio nebo Feng Shui Bydlení.

Přímo nad sporákem by ovšem neměla být umístěna ani postel, a to nikoli kvůli ochraně sporáku, ale osoby, která na lůžku spí.

V každé kuchyni najdeme kromě sporáku také dřez na mytí nádobí, popřípadě myčku nebo pračku. Správné rozmístění těchto živlů pomáhá uchovávat v rodině hojnost požehnání a dobré vztahy. Naopak jejich konflikt vnáší do soužití nepochopení a nedorozumění, které se přenáší i do finanční oblasti a projevuje se ztrátou peněz a jinými pohromami.

Jak předejít konfliktu vody a ohně?

Jestliže se v kuchyni sejdou v přílišné blízkosti energie ohně a vody, dojde na energické úrovni k oblaku husté energie, které vnáší do vztahů nepochopení a neschopnost najít společné východisko.

Podstatné je udržet obě energie v dostatečné vzdálenosti od sebe. Mezi sporákem a dřezem či jiným spotřebičem ovládaným vodou je třeba udržet rozestup minimálně 50 cm. Proto bychom měli umístit sporák a dřez do jedné řady s rozestupem a nikoliv proti sobě.

Barev se v kuchyni nebojte

Ačkoliv s energií ohně se tradičně pojí červená barva a jižní strana domu, není vůbec nutné se tím nechat omezovat. Pokud se vám víc líbí linka modrá, vanilková či v přírodním dřevu, tak si takovou objednejte. Stejné je to i s barvou stěn, dlaždičkami nebo tapetou.

Ilustrační snímek

Při zařizování nové kuchyně se nebojte barev. Vybírejte je podle svého vkusu a založení. (Ilustrační snímek)

Na každého působí barvy jinak, proto je třeba nechat se vést vlastním vkusem a založením. Zrovna tak styl kuchyně by měl být blízký vaší osobnosti. Trvat na moderní strohé kuchyni plné skla a chromu, pokud se cítíte nejlépe ve venkovském stylu, bude krokem vedle i tehdy, pokud v časopise psali, že je to in.

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Záplava odpadků posloužila návrhářce jako materiál na večerní šaty

Večerní šaty vytvořené z materiálů, který se používá na výrobu vložek a plen.

Bojovat za záchranu planety se dá různě. Třeba i tím, že budete z moře lovit odpadky a pak z nich vyrábět oblečení....

Americká krása. Úchvatným róbám z Oscarů vévodily velké výstřihy

Předávání nejprestižnějších filmových cen je vždy okázalou podívanou. Zásluhu...

Předávání nejprestižnějších filmových cen je vždy okázalou podívanou. Zásluhu na tom má především přehlídka luxusních...

OBRAZEM: Angela Merkelová v módě nepřekvapuje, má svou uniformu

Barevné sako, černé kalhoty, kulatý náhrdelník, krátké mikádo s ofinou a...

Barevné sako, černé kalhoty, kulatý náhrdelník, krátké mikádo s ofinou a minimum make-upu. Angela Merkelová, kterou...

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Arome.cz Avokádo, banán, ovesné vločky, nebo vajíčko nebo želatina. Ingredience z kuchyně přeneste do koupelny a nechte přírodu, ...

Najdete na iDNES.cz