Kuba: štíří jed léčí rakovinu

  • 1
Jed štírů či škorpiónů používají na Kubě při výrobě léčiva, které je doporučováno při léčbě rakoviny dělohy, prsu a plic. Jak informovala španělská agentura EFE, kubánské úřady proto podporují chov těchto členovců, kteří jsou tolik obávaní kvůli případnému bodnutí.

Jedna laboratoř používá k výrobě léku kromě jiných substancí právě také škorpióní jed a výslednou látku pak poskytuje Ústavu tropického lékařství v Havaně, který jej následně aplikuje pacientům s rakovinou. 

Protože však jedu není nikdy dost, ve středokubánské provincii Santa Clara (asi 300 kilometrů východně od Havany) budou vytvořeny dvě chovné stanice pro škorpióny, kteří se vyskytují pouze v této části ostrova. Jsou mezi nimi druhy Buthidae a Diplocentridae. 

Živým škorpiónům je z jedových žláz extrahováno až šest dávek toxinu, který má neutrální ph (a je relativně rozpustný ve vodě) a zvýšenou koncentraci kyselých a základních uhlohydrátů, dále aminokyseliny, enzymy a polypeptidy. Tyto výtažky jsou pak užívány při výrobě léčivého preparátu.