Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Krvácejí vám dásně? Návštěvu zubaře neodkládejte

  • 12
Tomu, že se jim při čištění vyplivnutá pasta sem tam zbarví dorůžova, většina lidí nepřikládá velký význam. Přitom by měli zpozornět. Krvácení dásní může postupně vést ke ztrátě chrupu.

Nemoc zvaná parodontitida (lidově paradentóza) patří spolu se zubním kazem k nejčastějšímu onemocnění zubů.

„Jde o zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, který je tvořen povrchem kořene zubu, kostí a vazivovými vlákny spojujícími zub s kostí a dásní. Výsledkem neléčené paradentózy může být ubývání kostí, které je nevratné,“ říká doktorka Simona Balková z brněnského stomatologického centra.

Na začátku je zánět dásní

Paradentóze přitom předchází jiné onemocnění - zánět dásní neboli gingivitida, kterou provází zduření dásně a krvácení. Zánět dásní je většinou vyvolán bakteriemi obsaženými v plaku.

„Kvůli nim vznikne zánětlivá reakce, která se projevuje podobně, jako když si zapíchneme třísku do prstu. Dojde k rozšíření cév a otoku dásně, kterou prostupují bílé krvinky a další složky imunitního systému. Otokem se žlábek dásně prohlubuje, a tím vzniká prostor, kam může plak pronikat,“ vysvětluje Balková.

Při zánětu dásně se neodhalují krčky a kořeny, to už bývá projev paradentózy. Při zánětu je dáseň nateklá a krvácí. Pozdní stádia zánětu jsou už nevratná a pokud nezasáhne doktor, přechází v paradentózu. Příznakem paradentózy je zmíněné odhalování krčků a kořenů. Ve spolupráci s lékařem lze tento úbytek kosti zpomalit nebo výjimečně zastavit.

Pozor na špatné korunky

V pozdějších stadiích zánětu dásně, který je typický plíživým odhalováním krčků a kořenů, nastávají změny závěsného aparátu zubu. V pozdních fázích přechází chronický zánět dásní v paradentózu. To již nejde stav dásně vrátit do původního stavu bez zásahu lékaře.

„Samotný zánět až na výjimky příliš nebolí. Lékař jej však pozná pouhým pohledem do úst a může určit jeho závažnost vyšetřením stupně krvácení. Úbytek kostí a přítomnost paradentózy lékař zhodnotí na RTG snímku,“ vysvětluje doktorka Simona Balková.

I občasné krvácení je problém

„Zdravé dásně mají světle růžovou barvu a nekrvácí. I občasné krvácení při čištění zubů signalizuje, že něco není v pořádku a je vhodné problém konzultovat se svým zubním lékařem,“ upozorňuje stomatoložka.

Za poškození dásní může v některých případech i nesprávná, agresivní technika čištění. V tomto případě je navíc narušena i struktura zubu, popřípadě se vinou špatného čištění odhalují krčky. Podle Balkové je při zánětu dásní nejdůležitější odstranit jeho příčinu. To znamená vyčistit prostor v oblasti dásňového žlábku, a to správnou technikou čištění zubů.

„To, jak si zuby správně čistit, vám poradí váš zubař nebo zubní hygienistka,“ říká Simona Balková. „Vhod přijdou i speciální zubní přípravky, ale pokud není odstraněn zubní kámen pod dásní i nad ní a vaše zubní hygiena není dokonalá, ten správný účinek mít nebudou.“

Důležitá je prevence

I občasné krvácení z dásní by se tedy rozhodně nemělo podceňovat. „Neléčený zánět dásní přechází v drtivé většině případů do zánětu závěsného aparátu, tedy paradentózy. Všechno se může zdát v pořádku po dlouhou dobu, pak ale najednou nastane rapidní zhoršení, kdy zuby začnou bolet, kývat se, měnit svou polohu,“ varuje Simona Balková. V nejzávažnějších případech je nezbytné jejich vytrhnutí.

„Nejlepší je samozřejmě prevence, která spočívá v důkladném čištění zubů jemným kartáčkem s hustými vlákny včetně čištění mezizubních prostor. Při vzniku paradentózy už domácí čištění zubů nestačí, a proto je nutné vyhledat specialisty – parodontologa, případně dentální hygienistku. Ti vyčistí prostory dostatečně hluboko i pod dásní. Při dobré spolupráci pacienta se pak stav dásní při dalších kontrolách udržuje,“ vysvětluje Balková.

Zánětem dásní mohou trpět i děti. Rodiče by jim proto měli až do devíti let zoubky dočišťovat. Předejdou tím vzniku kazu i zánětu dásní a následným dětským paradentózám, které mají podle Balkové velmi rychlý průběh.