Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krmte dobře spermie, budou zdravější

  10:03aktualizováno  10:03
Nejen ženy, které chtějí mít dítě, potřebují dostatek kyseliny listové. Nyní nová vědecká studie tvrdí: Prospívá i budoucím otcům. Tento vitamín v kombinaci se zinkem prý může v krátkém čase zdvojnásobit počet zdravých spermií u mužů, kteří mají problémy s oplodněním.

Ženám, které plánují potomka, lékaři už dlouho radí užívat denně nejméně čtyřicet mikrogramů kyseliny listové - významně totiž snižuje riziko poškození plodu.

Vyskytuje se v listové zelenině (hlavně v chřestu, špenátu), v hovězích a vepřových játrech, obsahují ji i vlašské ořechy.

Nyní však přišel holandský vědecký tým z Univerzity v Nijmegenu vedený Regine Steegers-Teunissenovou s další novinkou - optimální výživa bohatá na tento vitamín a zinek může za krátký čas zlepšit i kvalitu spermií. Opravdu je to tak snadné?

Vitamin, placebo
Kolem patnácti procent párů má v dnešní době problémy s početím - a čím dál častěji je to i záležitostí mužů. Když holandští vědci zkoumali účinek užívání kyseliny listové, tohoto vitaminu řady B, srovnávali 107 plodných mužů s těhotnými partnerkami se 103 muži, kteří mají s oplodněním partnerky problémy a po několik let se neúspěšně pokoušejí o početí.

Dobrovolníci poskytli vzorky semene a krve. Všichni měli podobnou úroveň kyseliny listové i zinku v krvi a nikdo z nich netrpěl jejich nedostatkem. Avšak muži se sníženou schopností reprodukce měli jen mezi pěti až dvaceti miliony buněk spermií v mililitru semene, zatímco nejplodnější muži jich měli přes 20 milionů. (Právě dvacet milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu je hranice, pod níž se stává pro muže zplození potomka velmi komplikovaným problémem.)

Všichni muži pak byli rozděleni do čtyř skupin. Každá skupina dostala k užívání na dobu 26 týdnů jinou kombinaci doplňků ke stravě: zinek a placebo; kyselinu listovou a placebo; zinek a kyselinu listovou a konečně čtvrtá skupina pojídala pouze dvě tablety placeba. A výsledek?

Spermie a výživa
Po dvaceti šesti týdnech muži opět odevzdali vzorky semene a krve. U většiny mužů se neprojevily žádné změny. Avšak u mužů se sníženým množstvím spermií, v případě, že užívali jak kyselinu listovou, tak zinek, narostl počet spermií v ejakulátu o 74 procent!

„I když množství spermií kolísá, ovlivňuje je rozhodně celá řada faktorů, mezi jinými rozhodně i výživa,“ dodává odborník na asistovanou reprodukci Tonko Mardešič ze sanatoria Pronatal. Nicméně zatím neexistuje žádný lék, který by statisticky prokazatelně zlepšoval jejich tvorbu.

Ani autoři studie nevědí, proč se zrovna kombinace kyseliny listové a zinku při jejich výzkumu projevila takovým zlepšením kvality spermatu. Ale bioložka Steegers-Theunissenová se domnívá, že to souvisí s podstatnou rolí výživy v syntéze DNA a bílkovin.
„Ne že by se náhle situace plodných a neplodných mužů vyrovnala, nicméně každé zvýšení šance na úspěch při reprodukci se počítá,“ ohodnotila výsledky pokusu v časopise New Scientist.

Američtí vědci již před časem dokázali, že spermie ničí nedostatek vitamínu C - a to zejména u kuřáků. Výsledky této studie tak přinesly další informace o tom, že snížené množství spermií a jejich kvalita může souviset i s nedostatkem kyseliny listové.

Podle lékařů záleží na zdravé stravě vůbec a každý by si měl jídelníček doplňovat stravu o vitamíny a minerály. Co se týče kyseliny listové, její dostatečné množství přináší tělu ještě i další užitek - snižuje riziko dědičného onemocnění karcinomem tlustého střeva, srdečního infarktu a mrtvice. Další studie ostatně nedávno na myších prokázala, že tato kyselina může snížit i riziko Alzheimerovy choroby.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Další z rubriky

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...Najdete na iDNES.cz