Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krmte dobře spermie, budou zdravější

  10:03aktualizováno  10:03
Nejen ženy, které chtějí mít dítě, potřebují dostatek kyseliny listové. Nyní nová vědecká studie tvrdí: Prospívá i budoucím otcům. Tento vitamín v kombinaci se zinkem prý může v krátkém čase zdvojnásobit počet zdravých spermií u mužů, kteří mají problémy s oplodněním.

Ženám, které plánují potomka, lékaři už dlouho radí užívat denně nejméně čtyřicet mikrogramů kyseliny listové - významně totiž snižuje riziko poškození plodu.

Vyskytuje se v listové zelenině (hlavně v chřestu, špenátu), v hovězích a vepřových játrech, obsahují ji i vlašské ořechy.

Nyní však přišel holandský vědecký tým z Univerzity v Nijmegenu vedený Regine Steegers-Teunissenovou s další novinkou - optimální výživa bohatá na tento vitamín a zinek může za krátký čas zlepšit i kvalitu spermií. Opravdu je to tak snadné?

Vitamin, placebo
Kolem patnácti procent párů má v dnešní době problémy s početím - a čím dál častěji je to i záležitostí mužů. Když holandští vědci zkoumali účinek užívání kyseliny listové, tohoto vitaminu řady B, srovnávali 107 plodných mužů s těhotnými partnerkami se 103 muži, kteří mají s oplodněním partnerky problémy a po několik let se neúspěšně pokoušejí o početí.

Dobrovolníci poskytli vzorky semene a krve. Všichni měli podobnou úroveň kyseliny listové i zinku v krvi a nikdo z nich netrpěl jejich nedostatkem. Avšak muži se sníženou schopností reprodukce měli jen mezi pěti až dvaceti miliony buněk spermií v mililitru semene, zatímco nejplodnější muži jich měli přes 20 milionů. (Právě dvacet milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu je hranice, pod níž se stává pro muže zplození potomka velmi komplikovaným problémem.)

Všichni muži pak byli rozděleni do čtyř skupin. Každá skupina dostala k užívání na dobu 26 týdnů jinou kombinaci doplňků ke stravě: zinek a placebo; kyselinu listovou a placebo; zinek a kyselinu listovou a konečně čtvrtá skupina pojídala pouze dvě tablety placeba. A výsledek?

Spermie a výživa
Po dvaceti šesti týdnech muži opět odevzdali vzorky semene a krve. U většiny mužů se neprojevily žádné změny. Avšak u mužů se sníženým množstvím spermií, v případě, že užívali jak kyselinu listovou, tak zinek, narostl počet spermií v ejakulátu o 74 procent!

„I když množství spermií kolísá, ovlivňuje je rozhodně celá řada faktorů, mezi jinými rozhodně i výživa,“ dodává odborník na asistovanou reprodukci Tonko Mardešič ze sanatoria Pronatal. Nicméně zatím neexistuje žádný lék, který by statisticky prokazatelně zlepšoval jejich tvorbu.

Ani autoři studie nevědí, proč se zrovna kombinace kyseliny listové a zinku při jejich výzkumu projevila takovým zlepšením kvality spermatu. Ale bioložka Steegers-Theunissenová se domnívá, že to souvisí s podstatnou rolí výživy v syntéze DNA a bílkovin.
„Ne že by se náhle situace plodných a neplodných mužů vyrovnala, nicméně každé zvýšení šance na úspěch při reprodukci se počítá,“ ohodnotila výsledky pokusu v časopise New Scientist.

Američtí vědci již před časem dokázali, že spermie ničí nedostatek vitamínu C - a to zejména u kuřáků. Výsledky této studie tak přinesly další informace o tom, že snížené množství spermií a jejich kvalita může souviset i s nedostatkem kyseliny listové.

Podle lékařů záleží na zdravé stravě vůbec a každý by si měl jídelníček doplňovat stravu o vitamíny a minerály. Co se týče kyseliny listové, její dostatečné množství přináší tělu ještě i další užitek - snižuje riziko dědičného onemocnění karcinomem tlustého střeva, srdečního infarktu a mrtvice. Další studie ostatně nedávno na myších prokázala, že tato kyselina může snížit i riziko Alzheimerovy choroby.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz