Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krásní do rakve aneb plastické operace zesnulých

aktualizováno 
Plastické operace prsou, očních víček, nosu či rtů, lifting obličeje nebo liposukce jsou v dnešní době běžnou součástí života a jen málokdo se nad nimi ještě pozastaví. Poněkud překvapující však je, že se tyto procedury pomalu stávají také součástí smrti.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie - Muž v rakvi, rakev | foto: Profimedia.cz

Na společenských událostech se lidé snaží vypadat co nejlépe a vlastní pohřeb je pro zesnulého poslední příležitostí, kde mohou předvést perfektní vzhled. Zdá se vám takové myšlení podivné, až morbidní?

Podobné myšlenky má však dnes spousta lidí a nejen v marnivé Americe. Zaměstnanci pohřebních ústavů v USA zaznamenali prudký vzestup poptávky po nadstandardních pohřebních službách, jako je vyhlazení vrásek, zvětšení rtů nebo třeba vyplnění povadlých partií včetně prsou a tváří.

"Lidé říkávali: prostě mě dejte do dřevěné rakve a pohřběte," říká Mark Duffey, prezident a výkonný ředitel pohřební služby Everest Funeral.

"Ale to se všechno mění. Nyní si lidé přejí, aby se na ně nezapomnělo. Pohřeb je jejich poslední společenská událost a oni na ní chtějí vypadat dobře, chtějí se zbavit vrásek a působit mladistvěji."

Lidé si přejí, aby se na ně nezapomnělo. Pohřeb je jejich poslední společenská událost, proto na ní chtějí vypadat co nejlépe.

Kosmetika pro zesnulé

Zaměstnanci pohřebních ústavů se vždy snažili o kosmetická kouzla, aby mrtví vypadali na své poslední cestě co možná nejlépe. Typické vybavení pohřebáka proto obsahuje vše potřebné, aby tvář zesnulého vypadala smířeně, vymazaly se stopy věku, nemoci nebo traumatu.

Kromě běžné dekorativní kosmetiky se používají různé vycpávky, vosk, nitě nebo vteřinové lepidlo na zlomené kosti.

Pokud srovnáme všechny obnovující procedury pohřebáků s trendy v dnešní kosmetické a estetické chirurgii, můžeme směle nazvat zaměstnance pohřebních ústavů plastickými chirurgy mrtvých.

Používají dokonce podobné materiály na výplně rtů, nosu, tváří, brady a rukou, které fungují podobně jako botox či injekční implantáty. Složitější kosmetické úpravy samozřejmě potřebují ti, kteří zemřeli za tragických okolností, po autonehodě či dlouhé bolestivé nemoci.

Mezi nejčastější zákroky na zesnulých patří injekční vyplňování a vycpávání stářím sešlých partií, jako jsou rty, líce a seschlá kůže na rukou.

Když se vydáme zpět proti proudu času, zjistíme, že podobné procedury zdaleka nejsou žádnou novinkou. Největším příkladem může být umění staroegyptských balzamovačů, kteří se vlastně snažili o totéž. Aby zesnulí vypadali co nejlépe.

I když jejich důvody byli spíše náboženského rázu, princip byl stejný. Dnešní balzamovači jen možná mají kvalitnější a rafinovanější pomůcky na zkrášlení vzhledu mrtvého člověka.

Buď dokonalost, nebo nic

I když se zesnulí do otevřených rakví vždy líčili a upravovali, nestávalo se, že by lidé už předem popisovali, jak chtějí vypadat na svém vlastním pohřbu. Dnes prostě mnohem víc přemýšlejí o tom, jak budou vypadat, až budou ležet v rakvi.

Seriál Odpočívej v pokojiKosmetické úpravy zesnulých nejsou nijak překvapivé pro doktora Anthony Youna, plastického chirurga z Michiganu, který praktikoval také v Beverly Hills v Kalifornii a objevil se rovněž ve velmi populární televizní show Dr. 902 10. V Kalifornii se plastické operace všeho druhu staly nedílnou součástí běžného života a vyjít na ulici s pokřiveným nosem či nevýrazným dekoltem se pomalu stává společenským faux pas.
 
"Společnost se bohužel stává čím dál marnivější, " říká doktor Youn.

"Před padesáti lety by jen málokdo vůbec přemýšlel na tím, jak bude vypadat v rakvi, ale nyní je to pravděpodobně něco, o čem se běžně mluví. Když lidé zemřou, chtějí vypadat v rakvi dobře. Bude to totiž jejich poslední příležitost jak ukázat svůj nový dokonalý outfit a svůdně nafouknuté rty."

S tímto fenoménem se také objevil i naprostý protipól. Někteří lidé se tolik bojí svého posledního vzhledu, že se raději vzdají pohřebního obřadu.

"Děláme spoustu filmových hvězd a ty obvykle nechtějí, aby je někdo viděl mrtvé, protože nemůžou osobně kontrolovat svůj vzhled, jak byli vždy zvyklí," říká Noelle Potvin, poradce pohřební společnosti Hollywood Forever, která provozuje pohřební služby a hřbitov v Hollywoodu již 109 let.

"Právě teď máme populaci, která vyrostla na plastické chirurgii a botoxu a ti se přiklánějí k tomu buď vypadat na svém pohřbu opravdu dokonale, nebo své tělo neukazovat vůbec," dodává Potvin.

Nezničitelný silikon

Kdo podstoupil plastickou operaci s použitím silikonu, téměř určitě se nevyhne ani plastické chirurgii po své smrti. Majitelé pohřebních ústavů po svých zaměstnancích totiž požadují, aby z těl odstranili veškerý silikon před tím, než budou doručeny do krematoria.

Ať už je to silikon v prsou, v hýždích, lýtkách, bicepsech nebo ve tvářích, po kremaci zbytky silikonu ve formě želatinových kapiček znečišťují kremační místnost a špatně se odstraňují.

Vzhledem k neutuchající poptávce po silikonových implantátech je zřejmé, že podobné problémy se budou jen množit. Americká krematoria se už dnes předem ptají pozůstalých, zda zesnulý měl nějaké implantáty a posléze se snaží dostat od rodiny povolení je vyjmout.

Kdo podstoupil plastickou operaci s použitím silikonu, téměř určitě se nevyhne ani plastické chirurgii po své smrti.

Tváří v tvář smrti

Stále častěji se také pozůstalí radí se zaměstnanci pohřebních ústavů o posledním vzhledu zesnulého, přinesou fotografii, make up a lak na nehty, který používali. Některé rodiny dokonce trvají na tom, aby mrtvého nalíčil, ustrojil a učesal jejich osobní stylista, kadeřník a vizážista.

Tyto poslední úpravy ale samozřejmě nejsou pro každého. Vyhýbají se jim židé a muslimové a také lidé, kteří si nepřejí otevřenou rakev při obřadu, protože si chtějí mrtvého pamatovat tak, jak ho znali zaživa.

V Americe, ale i ve Velké Británii je však veřejné nebo soukromé prohlížení zesnulého velkou tradicí. Pro někoho tento zážitek může být traumatický, ale experti říkají, že poslední sbohem může být dokonce léčivé.
 
"Pohled na zesnulého pomůže lidem pohnout se dále v procesu truchlení," říká doktor Donald W. Steele, psycholog z Massachusetts, který nabízí poradenství pro truchlící už 30 let. 

Pro ty, kdo sledovali své milované, jak trpí během dlouhodobé nemoci, může být také utěšující vidět je ležet pokojně bez nemocničních hadiček a bez bolesti. Na druhou stranu nepovedené balzamování může mít opačný efekt, zvláště pokud se nepodaří odstranit z mrtvého trpící výraz. Ani v dnešní době kosmetických možností nelze očekávat zázraky.

Někteří lidé přinesou staré fotografie svých zesnulých a chtějí, aby jejich matka vypadala v den svého pohřbu jako před dvaceti lety. To samozřejmě není možné.

Budoucnost je v pohřebnictví

Výjimečné nejsou ani případy, kdy se k plastickému chirurgovi objednají lidé, kteří smrt například kvůli nevyléčitelné chorobě očekávají.

Podobným tématem se dokonce zabýval oblíbený seriál Plastická chirurgie, kdy na smrt nemocná pacientka podstoupila před úmrtím ještě několik plastických operací, aby ji lidé na jejím pohřbu obdivovali a záviděli její krásu.

Autoři:


Nejčtenější

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Přejídání jako zabiják. Skrytě ničí i vaše játra

Znalec gastronomie Pavel Maurer radí: „Nejezte blbě!“ Lékaři by dodali: „A když už, tak se aspoň nepřejídejte.“ Obezita totiž ničí nejen klouby a srdce, ale...  celý článek

Ilustrační fotografie
Srdce se náhle zastaví až 70 lidem ze sta tisíc. Do 10 minut je pozdě

Když náhlá zástava srdečního oběhu potká někoho s dobrou fyzickou kondicí, jeho okolí je zděšeno. Obecně se totiž má za to, že sportem si zdraví utužujeme, tak...  celý článek

Břichomluvkyně Darci Lynne Farmerová v show Amerika má talent (Los Angeles, 20....
Břichomluvci nemluví břichem. Tajemství úspěchu je v mozku diváků

Dvanáctiletá vítězka soutěže Amerika má talent znova nadchla svět pro břichomluvectví – prastarou techniku, která ve skutečnosti s břichem nemá nic moc...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.