Své zdraví můžete ovlivnit i tím, jak cigaretu držíte.

Své zdraví můžete ovlivnit i tím, jak cigaretu držíte. | foto: Profimedia.cz

Kouřit lze i zdravěji. Záleží také na držení cigarety

  • 156
Dobrá zpráva pro kuřáky: kouřit se dá i zdravěji. Alespoň částečně lze totiž regulovat, kolik škodlivých látek kuřák vdechne. Dopad na zdraví tak může být mírnější.

Koncentraci škodlivých látek, které kuřák vdechuje, ovlivňuje několik faktorů. Prvním z nich je způsob inhalace. Pokud člověk kouř nevdechne do plic nebo ho do nich dostane pouze v malém množství, snižuje tím pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic. Stále mu však hrozí rakovina hrtanu, dutiny ústní a dalších orgánů.


Diagnóza kuřák

Kouření je příčinou pětiny všech úmrtí v České republice. V celé Evropské unii způsobí třikrát více úmrtí než všechny nemedicínské příčiny dohromady. Závislost na tabáku má dokonce svou diagnózu dg F 17.

Dopad na zdraví kuřáka ovlivňuje i kvalita cigaret. V minulosti z cigaret zmizely nápisy jako light, superlight nebo mild, ač při laboratorním strojovém kouření vykazovaly nižší obsah nikotinu.

Člověk ale není stroj - při závislosti na nikotinu dělá vše pro to, aby dostal svoji dávku. Nasává tedy déle, hlouběji, častěji a déle drží kouř v plicích. Do těla tak dostane jednak žádané množství nikotinu, jednak větší množství dalších škodlivých látek. Ve skutečnosti tedy není kouření cigaret s nižším obsahem nikotinu méně nebezpečné a v určitých případech může být i horší než u tvrdých cigaret.

Pro plíce kuřáka je také mimořádně škodlivé kouření až k filtru. Čím více se k němu totiž kuřák přibližuje, tím více nikotinu přijímá. Mimo jiné je to jeden ze znaků, podle kterého se určuje míra závislosti na nikotinu.


Jak kouřit "zdravěji"

1) Kuřte méně cigaret než doposud.
2) Vdechujte co nejméně kouře do plic.
3) Nekuřte cigaretu až k filtru.
4 )Nedržte cigaretu v mezeře mezi filtrem a tabákem.

Důležité je i držení cigarety. Nedržte cigaretu v mezeře mezi filtrem a tabákem. Její funkcí je totiž naředit obsah vdechovaných látek se vzduchem, aby byly pro plíce snesitelnější. Většina kuřáků dělá nevědomky chybu, právě v tomto místě cigaretu drží, a ubližuje si tak.

V neposlední řadě samozřejmě zdraví kuřáků ovlivňuje množství vykouřených cigaret. S růstem počtu vykouřených cigaret roste i pravděpodobnost onemocnění některou z nemocí, které kouření provázejí.

Škodlivost kouření, které je dnes chápáno jako nemoc a pro něž jsou k dispozici nové moderní způsoby léčby, tak částečně mohou ovlivňovat i kuřáci. Z nebezpečného a zatracovaného zlozvyku sice zdravou věc nedokáže udělat nikdo, nicméně šance pro zdravější způsob života i pro úplné vyléčení existují.