Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Isifa

Kosmetická revize: jak skladovat zkrášlovadla a kdy je vyhodit

  • 6
Určitě jste to už řešila. Našla jste krém, u kterého jste si nebyla jistá, jak dlouho ho máte. Namazat se jím a riskovat osypky, nebo vyhodit? Prozradíme vám, jak stárnou krémy a líčidla, abyste si mohly udělat revizi ve své kosmetické výbavě.

Ono poznat starý přípravek není tak jednoduché. Jedna má známá takhle objevila deset let staré tělové mléko, které pořád vonělo, a když se jím namazala, nic se jí s kůží nestalo. Udělala chybu? Podle dermatoložky Věry Terzijské mléko nejspíš obsahovalo spoustu konzervantů, a tak se nezkazilo. "I tak nedoporučuji používání prošlých krémů a jiných přípravků, i když za dvacet let své praxe jsem se v ordinaci nesetkala s významnější alergickou reakcí na prošlý krém, make-up nebo třeba lesk na rty," říká lékařka.  

Kdy se tedy pouštět do domácí kosmetické revize? Jakmile váš krém či make-up změní barvu či konzistenci, vyhoďte ho. Stejně tak když vám začne nevábně vonět a je žluklý – oddělí se olejová část a přípravek se změní v směs hrudek a špatně se roztírá. "Aktivní složky, kvůli kterým jste si krém koupila, už neúčinkují," říká Terzijská.

Co vám hrozí ze zkaženého a starého krému? "Ojediněle se může na pleti objevit mikrobiální ekzém, protože se v krému za tu dobu rozmnožily bakterie a plísně. K tomu přispívá například špatné skladování," dodává dermatoložka. Nejproduktivnější pěstírnou mikrobů v kosmetických přípravcích je překvapivě sama koupelna. Nejde ani tak o míru čistoty v téhle místnosti, ale mikrobům vyhovuje časté střídání teplot. Naše zkrášovadla a vylepšovadla často ukládáme do osvětlených skříněk nad umyvadlem – tam jsou ale vystavena vyšší teplotě z podsvětlení a páře. Při koupeli se chladné sklo skříňky orosí, vysráží se voda a pak odteče. Schválně zkuste někdy po večerní hygieně otevřít skříňku – její obsah bude nejspíš vlhký.

"Stejně jako na zrcadle, se vysráží i voda uvnitř krému. Pokud pak do něj sáhnete špinavou rukou, mikroby se pomnoží. Nemějte ale strach, toto je dlouhodobý proces a nefunguje u všech přípravků stejně, záleží například na složení," upozorňuje vědecký ředitel firmy L'Oréal Petr Štěpánek. Pokud krém spotřebujete během pár měsíců, nehrozí žádné riziko.

Krém nepůjčujte ani nejlepší kamarádce

I tak byste ale měla dodržovat několik důležitých pravidel. Svůj krém či make-up nepůjčujte. I vy sama ho nabírejte vždy čistými prsty, ideální je, když k nanášení používáte špachtličku, kterou snadno omyjete a osušíte. Krémům nesvědčí ani skladování v ledničce. I tady se potýkají s kolísáním teplot, kdykoliv je vytáhnete.

"Používal bych selský rozum," říká Petr Štěpánek. "Když například dostanete nečekaně krém k narozeninám, který hned nebudete užívat, klidně ho do lednice dejte, těch pár měsíců mu tam neuškodí. Jinak ale přípravky stačí umístit na suché místo, kde je konstantní teplota mezi 10 až 25 stupni."
 
Ať vás ale ani nenapadne skladovat kosmetiku v mrazáku. Přípravky mají různorodé složení, obsahují vodu a tuky. Voda zmrzne, ale olejová část žlukne.

Netestujte všechny přípravky

Nejjednodušší vodítko, jak dlouho kosmetika vydrží, jsou obaly a uzávěry – sledujte označení na nich. Na každém krému byste měla najít symbol otevřeného kelímku a v něm je uvedené číslo. To odpovídá počtu měsíců, za které máte produkt po otevření spotřebovat. Z toho důvodu se raději zbavte nutkání po návštěvě drogerií otevřít a vyzkoušet všechny přípravky, které jste si nakoupila – zbytečně si zkracujete dobu jejich trvanlivosti.

Na krabičkách také najdete různá data, někdy dost nepřehledná, nesrozumitelná a špatně viditelná. Buď je uvedeno datum výroby, nebo datum spotřeby. Ovšem tyto údaje už není povinné uvádět.

"Vycházejte z toho, že kelímek, který si koupíte, můžete doma skladovat 36 měsíců, a po otevření se držte údaje o spotřebě po otevření," radí Petr Štěpánek.

V drogeriích a parfumeriích leckdy najdete údaje o spotřebě na obalech překryté přelepkami. Vyžadujte od prodavaček jejich zpřístupnění. Kosmetika s prošlou zárukou by se vám v obchodech neměla dostat do rukou, ve většině produkty pravidelně kontrolují nebo nabízejí slevu na zboží, kterému se blíží konec spotřeby.

Parfém schovejte do krabičky

U všech produktů nemusíte být úplně úzkostlivá. Například spreje nebo stylingové pěny v kovových nádobkách vydrží i delší dobu, než je ta povinně uvedená na obalu. Jsou tak dokonale hermeticky uzavřené, že je nemůže nic znehodnotit.

Pro uchování kvality parfémů platí jednoduchá pravidla. Nevystavujte je působení světla a vysokým teplotám. Flakon skladujte v původní krabičce. I když jsou vonné složky konzervovány alkoholem, vůně nevydrží donekonečna. Co se v ní může zkazit? Alkohol se po nějaké době odpaří a vonné esence se změní. I zde hodně záleží na uzávěru lahvičky. To, že je parfém zkažený, poznáte podle štiplavého odéru, voní jinak. V krajním případě ztmavne.

Možná teď na podzim přebíráte zbylé opalovací krémy a řešíte, jestli je máte schovat na příští léto, nebo se jich zbavit, protože máte za to, že ztratí účinnost proti UV záření. Filtry, ať už chemické nebo minerální, zkáze hned tak nepodléhají. Takže je vyhazovat nemusíte. Udělejte tak pouze v případě, že samotný krém žlukne a už nepůjde rovnoměrně nanést na pleť. To si raději pořiďte novou výbavu.