Nejzajímavější kosmetické objevy přicházejí z Koreje. Teď letí anti-aging...

Nejzajímavější kosmetické objevy přicházejí z Koreje. Teď letí anti-aging produkty s prasečím kolagenem. | foto: Profimedia.cz

Trend z Koreje: kosmetika s prasečím kolagenem prý umí vyhladit vrásky

  • 4
Byly časy, kdy trendy v kosmetickém průmyslu udávala Francie; později přišlo na řadu Japonsko. Dnes ty nejzajímavější (a často na první pohled bláznivé) novinky přichází z Jižní Koreje. Tamní výzkumníci teď přišli s další novinkou, tentokrát jde o anti-agingové přípravky s prasečím kolagenem.

Po šnečím slizu, hadím jedu a kaviáru je to další kontroverzní ingredience, která nepotěší ochránce zvířat a možná ani ty se slabším žaludkem. Želatinu sice většina z nás jí bez mrknutí, ale natírat si její hlavní složku – kolagen ze zvířecích kostí, šlach a kůží – na obličej, to už chce trochu odhodlání.

A odměna? Tou má být vyhlazená, rozjasněná a mladistvá pleť s minimem vrásek. Ostatně jako u všech produktů s kolagenem, které mají za úkol obnovit kolagenová vlákna. Právě ta v druhé vrstvě kůže (škáře) vytváří „podpěru“, díky níž je pokožka pružná a hladká. S věkem ubývají, a tak vznikají drobnější rýhy a časem i hluboké vrásky.

Roztomilý obal, neobvyklý obsah

Na vlastní kůži

Mari Santos z amerického magazínu xoVain vyzkoušela masku s prasečím kolagenem, která se nechá působit přes noc.

„Prasátka mají smůlu, tahle maska se mi moc líbí,“ píše. „Má svěží vůni a díky textuře podobné želé krásně přilne. Když jsem ji ráno smyla, měla jsem pleť hebkou a hydratovanou. Na druhou stranu příště stejně ráda vyzkouším i alternativu bez kolagenu.“

Kolagen, který mají v kůži prasata, má tu výhodu, že je velice podobný lidskému, tvrdí korejští výrobci. V obalech s roztomilými růžovými čuníky se podle nich skrývá hotový elixír mládí, často se chlubí tím, že krémy a masky obsahují až sedmdesát procent samotného kolagenu.

Jenže právě tady se skrývá háček. Většina odborníků se shoduje na tom, že kolagen jako takový do lidské kůže zvenčí nepronikne, protože má příliš velké molekuly.

„Ještě nikdo neprokázal, že by byl schopný prostoupit pokožkou, tedy svrchní vrstvou kůže, do škáry. Zůstává na povrchu pleti, časem se smyje nebo setře,“ řekla OnaDnes.cz Jitka Poláková z kosmetické firmy Le Chaton.

Raději peptidy nebo zelený čaj

Klíčem můžou být jiné látky, které pleť dokáže vstřebat a které umí podpořit tvorbu kolagenových vláken zevnitř. Třeba některé formy vitaminu A či peptidy – aminokyselinové řetězce, které se získávají z rostlin nebo vyrábějí uměle. Ty mají na rozdíl od kolagenu alespoň zčásti prokazatelné účinky.

Co se korejského „prasečího“ hitu týče, pravděpodobně ve skutečnosti staví spíš na ostatních ingrediencích, které ovšem tak nápadně neinzeruje: například na kyselině hyaluronové, na extraktu ze zeleného čaje nebo na oblíbeném a vysoce efektivním kokosovém oleji.