Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kontaktní čočky mohou nosit i kojenci, mnohdy jim zachrání zrak

  • 4
Lidé se často domnívají, že kontaktní čočky jsou jen pro dospělé a do dětských očí vůbec nepatří. Je to jeden z nejrozšířenějších mýtů o kontaktních čočkách. Ty ale mohou být ze zdravotních důvodů nasazovány i kojencům a mnohdy dokonce zachrání jejich zrak. Vždy je však musí předepsat lékař.

„Malým dětem jsou kontaktní čočky aplikovány z medicínských důvodů při léčbě komplikovaných očních vad. Mohou být předepsány i velmi malým dětem, dokonce i kojencům již od 1 měsíce,“ vysvětluje lékařka Gabriela Pilková z Dětského očního centra Kukátko.

Jak poznáte, že Vaše dítě špatně vidí?

Podle Milana Odehnala, primáře oční kliniky ve FN v Motole, je laickým okem těžké rozeznat, že dítě nevidí dobře. Ale existují určité klinické znaky, které mnohé napoví. Jsou to tyto:

- časté vkládání prstíků do očí (vrozená vada vidění)

- bloudivé nefixující pohyby očí (dítě nezafixuje hračku, předmět, nepodívá se do tváře rodiče)

- nystagmus (kmitání očí různé frekvence a amplitudy)

- dítě se úporně brání zakrytí jednoho oka (může znamenat horší vidění jednoho oka)

- větší dítě (chodící) je nejisté při orientaci v cizím prostředí

- zřetelný strabismus (šilhání), zvláště jednoho oka, dává předpoklad, že toto oko dítě nepoužívá a je třeba vyhledat oftalmologa

- zjevné známky nějaké anomálie na oku, např. bělavý reflex za zornicí, zašedlé rohovky (nejsou průhledné, jakoby matné),

- příliš velké oči mohou znamenat přítomnost anatomické vady, která narušuje optickou osu vidění (např. šedý zákal, glaukom, retinoblastom)

A dodává, že kontaktní čočky se dávají malým dětem v případě velkého dioptrického rozdílu mezi jedním a druhým okem, v některých případech při léčbě šilhání a tupozrakosti, nebo v případě oční vady, kterou je nutné řešit chirurgicky, ale vzhledem k věku dítěte to není možné, protože oko se ještě vyvíjí a roste.

Zejména u velmi malých dětí nemohou být kontaktní čočky nahrazeny klasickou brýlovou korekcí, protože brýle na hlavě dítěte jednoduše neudržíme.

Čočky zostřují vidění i chrání oko

Jsou ovšem případy, kdy jsou výhodnější klasické brýle. „U dalekozrakosti, která často doprovází šilhání, už čočky nemají takovou váhu jako brýle. Brýle lépe korigují tuto vadu a lépe redukují úhel šilhání,“ vysvětluje Milan Odehnal, primář oční kliniky v Motole.

Naopak při některých vadách jsou kontaktní čočky ideální a mnohdy také jedinou možnou volbou.

„Používají se například při dioptrické korekci po operacích vrozeného šedého zákalu u novorozenců. V případech, kdy nelze při operaci katarakty aplikovat umělou nitrooční čočku, jsou kontaktní čočky optimální variantou, jak zajistit dobrou zrakovou ostrost operovaného oka. Dále kosmetické barevné čočky se mohou použít při vrozených anomáliích oka nebo stavech po úrazech. V některých případech využíváme kontaktní čočky i v léčbě očních problémů, jako například u nehojících se vředů rohovky, při erozi rohovky, nebo u dětí v bezvědomí, kde nahrazují lubrikancia. Svůj význam mají čočky i v léčbě lagoftalmu, neboli nedovření víček u obrny lícního nervu, kdy chrání povrch rohovky,“ uvádí primář Odehnal.

Jak se vyšetřuje zrak u dětí

Optometristka s přístrojem Plusoptix měří zrak dítěte.

Kontroly jednou měsíčně

Před první aplikací kontaktních čoček dítěti je zcela klíčové důkladné vyšetření včetně rozkapání, které dokáže přesně diagnostikovat oční vadu. Nevyhnutelné a nezbytné jsou i častější kontroly u lékaře.

„Vzhledem k tomu, že se dětské oko ještě neustále vyvíjí a roste, jsou při nošení kontaktních čoček u malých dětí potřeba častější kontroly než u starších dětí a dospělých. Zpravidla jedenkrát za měsíc. Na základě těchto kontrol jsou pak i dětem čočky a jejich dioptrie častěji měněny tak, aby odpovídaly vývoji a změnám oka. Zároveň je na každé kontrole hodnocen stav povrchu oka a reakce na kontaktní čočky tak, aby se předešlo vzniku komplikací. Stanovený režim kontrol je tak třeba striktně dodržovat,“ upozorňuje lékařka Pilková.

Kontaktní čočky pro děti mají jiný rozměr, jsou menší a s jiným zakřivením, co se týče materiálů, jde o stejný jako u dospělých pacientů. Na začátku nošení kontaktních čoček pro děti je velmi důležité, aby si aplikaci osvojil rodič, pokud to není možné, lze podávat čočky night and day. Z hygienického hlediska je pro děti lepší nosit čočky, které se mohou na spaní vyndat.

Čočku nasazuje rodič

Pochopitelně kojenec si sám čočky nenasadí ani nevyndá. I zde je zcela odkázán na rodiče, který se velmi jemnou práci musí naučit.

„Aplikování kontaktních čoček do oka dítěte se většina rodičů naučí už při první návštěvě. Pokud jim to ale dělá problémy, dochází s dítětem k nám do centra a s nasazováním jim pomáhá lékařka,“ říká Gabriela Pilková z Dětského očního centra Kukátko.

A jak takové nasazování čočky u malý dětí probíhá? „Zavedení čoček u malých dětí se provádí vleže. Rodič je vedle dítěte a drží ho za ruce, což mu v mnoha případech pomáhá se uklidnit a znemožňuje sahat si po dobu aplikace do oka. Je důležité dbát na hygienu, čočku opatrně přiložit na oko dítěte tak, aby se přisála,“ uzavírá lékařka Gabriela Pilková.