Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konečně bez dětí. Co ale sami dva budeme dělat?

  0:32aktualizováno  0:32
Co děláte večer, když vám odjedou děti na prázdniny? Obligátní večírky s kamarády nebo přesčasy v práci? Na to letos zapomeňte! Naordinujte svému vztahu ozdravnou kúru.

Děti odjely na prázdniny. Co s načatým volnem? Nejdřív si pořádně odpočiňte. | foto: Getty Images

Za dětmi se zabouchly dveře, zamáváte jim z okna nebo na nádraží a zhroutíte se na nejbližší rovnou plochu. Je to vážně možné, že máte všechen čas zase jenom pro sebe, že se nemusíte řítit z práce hned domů a můžete jít večer, kam se vám zachce?

Letní volno od dětí je krásné, ale i nebezpečné. Jestli se v první euforii vrhnete na srazy s kamarádkami a váš partner na mužné večírky, potkáte se možná těsně předtím, než se děti vrátí, a budete unavenější, než když odjížděly. Jestli žijete v dlouhodobém vztahu a máte jen výjimečně čas sami na sebe, měli byste dobu, kdy děti ničí babičky nebo vedoucí na táboře, využít pro sebe. Pro sebe navzájem.

Psycholog Jaroslav Vydra z poradny pro partnerské vztahy na pražském Smíchově vysvětluje, že může být více než obtížné naučit se po letech znovu komunikovat s vlastním partnerem.

"Pokud jste se léta věnovali jen práci, povinnostem, dětem a řízení domácnosti, logicky bude váš vztah mírně omšelý," vysvětluje Vydra. "Musíte ho rozhýbat a měli byste proto opatrně začínat s aktivitami, které možná jsou obyčejné, ale protože jste je léta nedělali, budou pro vás jako nové. Zkuste si pro začátek sednout na balkon se sklenicí vína a s partnerem si povídejte o věcech, které nejsou důležité ani nesouvisejí s vaším vztahem, ale prostě vás těší," doporučuje.

Jak jste s partnerem strávili poslední víkend, který jste měli sami pro sebe?

Klára, 42 let

"Když se nám podaří být spolu opravdu sami, nejspíš spolu pojedeme někam na výlet, na prodlouženy víkend na Slovensko například. Určitě si najdeme čas na návštěvu nějakého romantického zákoutí a ani vysněná večeře ve dvou nebude chybět. Do toho společného volna spadá také návštěva bowlingu, případně akvaparku a ve zbytku času si budeme docela spokojeně spolu povídat - a ještě častěji velmi spokojeně spolu mlčet. Mlčet s někým, koho milujete, je opravdu fajn."


Když bylo dcerám pět a osm, odvezla je Markéta ke svému tatínkovi na venkov a zůstala vlastně poprvé po pěti letech sama se svým mužem. "Ivan měl hned tisíc plánů a už první večer vyrazil s kamarády na bowling. Já jsem seděla doma a brečela. Chtěla jsem, aby byl se mnou, abychom probrali všechno, na co normálně není čas." Nakonec se domluvili, že se první tři dny budou věnovat každý svým kamarádům, které dlouho neviděli, a zbytek "samoty" budou spolu.

"Partner vám klidně může říct, že dnes jde na mejdan s kamarády, nebo naopak vy jemu, že chcete potkat staré kamarádky," připouští Vydra. "A těžko na sebe budete pokřikovat ,nechoď tam, buď se mnou doma‘. Spíš byste se měli dohodnout na tom, že dnes půjde váš partner na party, vy na setkání s kamarádkami, ale jiný den z volného týdne nebo třeba víkend věnujete sobě a čas strávíte společně," říká Vydra.

Když se Markéta s Ivanem konečně vypravili spolu do kavárny, stejně museli překonat podivnou tichou pauzu, kdy vlastně nevěděli, o čem začít. "Připadala jsem si, jako že jsme se právě seznámili," směje se Markéta. Psycholog Vydra uvádí ze své praxe příklad hodně pracovně vytížených manželů, kterým radil to, co v podobných situacích funguje: "Říkám jim, aby mluvili jenom o sobě. Ne o povinnostech, práci a dětech, ale jenom o sobě."
 
Takže - co s načatým večerem a vůbec celým volnem? Když už opadne podivný a nezvyklý pocit, že jste spolu zase sami jako v době, kdy jste se seznámili, přijde čas na plánování. Co vlastně budete dělat? Válet se a užívat si tichého bytu, nebo vyrazíte na kola či bunjee jumping?

"Hlavně ať si nechtějí navzájem jen vyhovět a udělat radost," varuje psycholog. "Nepřemáhejte se. Navrhněte několik variant s tím, že vás by bavilo jet do hor, zajet si do přírody nebo vyzkoušet kulečník. Partner ať také řekne, co ho baví a co by rád dělal, a závěrem byste se měli nenásilně dohodnout na tom, co vás zaujme oba," konstatuje. "A možná objevíte ještě úplně jinou, třetí cestu, která bude pro oba společná," uzavírá.

Manžel jde za kamarády, já uklízím

"Můj muž je tvor silně neromantický, většinu svého volného času tráví u počítače, spaním nebo svými zájmy s kamarády," svěřuje se dvaatřicetiletá lékařka Yvona. "Je to sice smutné, ale většinu těch chvil, kdy nemáme doma děti, trávím úklidem bytu. Ale na druhou stranu, pokud se pamatuji, dosud jsme snad nebyli sami bez dětí déle než jeden den. Možná že kdybychom spolu měli možnost strávit delší dobu, donutilo by nás to najít si program společný," připouští Yvona.

Situace, kterou popisuje, je přímo čítankovou ukázkou toho, jak se k vašemu vztahu nechovat. Jakkoli je možná nejsnazší se v jediný den, který máte sami pro sebe, věnovat tomu, co vás baví nebo co je potřeba udělat, myslete na to, že nádobí stejně jako emaily počká. Co nepočká, je pozornost, kterou můžete jeden druhému věnovat.

Psycholog Vydra radí, aby byla Yvona aktivnější a na svého muže trochu zatlačila: "Paní Yvona si už uvědomila, že se sobě vzájemně s mužem nevěnují. A zní mi to, jako že je z toho nešťastná," říká Vydra. "To je ale dobrý základ pro to, aby se mohla pokusit o změnu." Uklízet přece mohou manželé spolu a pak budou mít oba víc času na večer s kamarády -společný.

Vrhli jsme se společně na sport

Jiný příběh vypráví třiačtyřicetiletá Olga. "Na ,stará kolena‘ jsme se s mužem rozhodli sportovat, původně tedy jen pro udržení kondice," říká. "Začali jsme občasnými návštěvami tělocvičny, běháním či víkendovými projížďkami na kole. Letos na jaře jsme si koupili brusle a zcela jim propadli," říká Olga. "Teď trávíme každý čtvrtý víkend spolu, bez dětí a na bruslích. Po Čechách si hledáme nové bruslařské trasy a taky nacházíme sami sebe. Znovu jsem si díky tomu vzpomněla, že můj muž má smysl pro humor." Baví se, sportují a ještě dělají něco pro svoje zdraví.

"Tohle je ideální případ. Začali v tělocvičně, skončili na bruslích. Partneři jdou po malých krůčcích dopředu, od nějaké ,zdravotní povinnosti‘ se dostali až k nové, společné zálibě," chválí Olgu i jejího manžela psycholog.

Kromě toho vyzdvihuje, že jejich děti vidí, že i rodiče mají svůj čas, kdy chtějí být jen spolu. "Pro zdravý vývoj dětské psychiky je dobré, aby rodiče nebyli otroky svých potomků, ale žili i vlastním životem," zmiňuje. "Pokud to partnerům vydrží, rozhodně by se v budoucnu neměli potýkat se syndromem prázdného hnízda," dodává.

Jenže ideálních dvojic se společnými koníčky není zas až tolik. Nežijeme ve filmu. Co když je jeden z partnerů vášnivý bruslař a druhý stejně vášnivý čtenář? "Pak ať jeden jezdí na bruslích po parku a druhý si tam na lavičce čte knihu. Společně si pak mohou zajít na oběd či do kavárny, ale zážitek z dohromady prožitého odpoledne venku bude zcela jiný, než kdyby čtenář čekal na bruslaře sám doma," vysvětluje psycholog.

S trochou nadsázky snad můžeme připomenout, že pokud se vaše zaujetí pro sport přehoupne až do oblasti adrenalinových zážitků, z bezpečnostních důvodů raději neskákejte společně z jednoho letadla ani na jednom laně.

Zase můžu u milování křičet

Alice (34), maminka šestileté a čtyřleté holčičky, vypráví, že volno bez dětí si s manželem užívá opravdu jako "zamlada". U nich doma na koníčky ještě nedošlo: "Hlavně můžu u sexu zase křičet a nemusím se pokaždé skoro zadusit!" směje se. "Milujeme se, kdykoli a kdekoli se nám zachce, chodím po bytě ve spodním prádle a nepřemýšlím nad tím, jestli nás holky nenačapají."

Většinou si oba na dobu, kdy mají holčičky "uklizené" u babiček, berou dovolenou. "Neděláme nic. Neuklízím, nehraju si na povinnosti, užívám si volna. Válíme se do oběda, máme na sebe čas a stihneme si povídat i o tom, na co v průběhu roku není čas," dodává. "A samozřejmě taky chodíme za zábavou, večeříme venku a nemusíme spěchat domů."
 
"Pokud je baví trávit většinu volna v posteli a v době, kdy na radovánky nemají dost času ani soukromí, jim to přináší milé vzpomínky, ať v tom rozhodně pokračují," říká Vydra. "Alice je mladá, takže i sex pro ni a jejího partnera může být ideálním způsobem trávení volného času."

Na svobodný sex nesvázaný obavami, kdy se z dětské postýlky vysune hlava malého pozorovatele, si ale taky nějakou chvíli budete zvykat. Tak jako bylo rozpačité ticho ten první večer, co jste si vyrazili na večeři, může být pár večerů "ticho" i v sexu. Určitě ho ale brzy přehlušíte.

Jak jste s partnerem strávili poslední víkend, který jste měli sami pro sebe?

Miroslava, 34 let

"Naposledy? Takže asi před sto lety? Ráno jsme vstali v poledne, snídali jsme večeři ze včerejška a nečetli noviny. Po obědě jsme šli do parku, kde jsme leželi do šesti a povídali si. Pak šel manžel koupit lahev vína do přilehlé restaurace, kam jsme se v osm šli navečeřet. Pak jsme procházkou došli domu, usnuli jsme u filmu. Milovali jsme se sice až ráno, ale o to to bylo zábavnější. A taky u toho nezačalo v postýlce brečet žádné mimino. Byla to prima změna."


Vrátili jsme se k tancování

"Před takovými patnácti lety jsme trávili každou volnou chvíli na tanečním parketě. Jenže pak přišly děti a tanec byl na jednom z posledních míst, co se pořadí důležitosti týče," říká Marie (dnes 38).

"Letos na jaře, právě když naše děti odjely na týdenní prázdniny, jsme si spolu zašli na skleničku do baru, kde hrála latinskoamerická hudba a tančilo se," vzpomíná s úsměvem.

"Napoprvé bylo naše,vystoupení‘ spíše komické, ale hned následující den jsme se zapsali do kurzů salsy. Od té doby chodíme tančit pravidelně každou druhou sobotu. A stejně jako před lety jsme schopni cestou domů tančit i na chodníku. Je to zkrátka ,stará láska‘ se vším všudy," usmívá se Marie.

Potvrzuje tak teorii, že někdy stačí vrátit se ke starým koníčkům. I psycholog Vydra schvaluje postup, jak se Marie s manželem "roztančila". "Tohle je další ideální pár. Partneři vlastně velmi volně navázali na to, co je bavilo v době, kdy se potkali," říká. "Právě při takovém znovunalezení starých koníčků si dnešní rodiče snáze uvědomí, že se kdysi měli rádi."

Povídali jsme si. O dětech!

"Vloni to bylo opravdu poprvé, kdy jsme byli od narození dětí spolu sami," vypráví Sandra (33). "Vyrazili jsme si na večeři, objednali si, ale pak se rozhostilo ticho," popisuje mladá maminka situaci, o které jsme psali v úvodu. "Ve chvíli, kdy jsme nemuseli řešit, kdo vyzvedne děti a kam je odveze potom, jsme totiž nemohli přijít na společné téma k hovoru," vzpomíná. Situaci zachránily fotky z peněženky - nad obrázky neřešili nic praktického, ale vyprávěli si o tom, jak krásné a chytré mají děti.

"Tohle může vypadat, jako že se ti lidé planě dojímají, ale naopak: tohle je projev opravdové, bezvýhradné rodičovské lásky," tvrdí Vydra. "Je skvělé, že jsou oba schopni si uvědomit, že mají fantastické děti. Ano, děti jsou někdy strašné, perou se, hádají, jsou to sobci, ale přitom mají spoustu jedinečných vlastností, pro které je rodiče bezmezně milují," vysvětluje. "A přiznávám, že někdy je snazší uvědomit si, jak úžasné máme děti, právě když s námi nejsou," směje se Vydra.

Budujte přátelství na horší časy

Co když se váš způsob trávení volného času výrazně změnil nebo se z jakýchkoli důvodů nemůžete věnovat něčemu jako dřív? Samozřejmě, že hrozí i riziko, že se jeden bude chtít věnovat partnerskému vztahu více než druhý. Pak je potřeba partnera "neznásilňovat", do ničeho ho netlačit. Zkuste si s ním ale v klidnou chvíli promluvit o tom, že vám by se chtělo být jen s ním a prožít společně něco nového.

"Představa, že se budou lidi milovat, dokud je smrt nerozdělí, je planý ideál. Láska je v začátku hlavně otázkou hormonů, a když hormony po letech přestanou fungovat, je potřeba vybudovat přátelství, porozumění a loajalitu," připomíná Vydra. "Partneři by měli být přátelé, kteří si dokáží vyjít vstříc a tolerovat se. Měli by se mít rádi a rádi dělat něco pro toho druhého."

Jak pečovat o vztah, i když jsou děti doma

1. Dohodněte se na porušení zajetých pravidel. Domluvte se například, že jeden den v týdnu vaří on nebo že každý čtvrtek večeříte sami v restauraci - pokud seženete hlídání.

2. Některý z víkendů i s dětmi nedělejte vůbec nic. Ano, i nádobí počká! Dívejte se na filmy, jděte na procházku, buďte spolu a zahoďte za hlavu všechny povinnosti. I děti zbožňují nicnedělací dny.

3. Rozčiluje vás, jak si partner nepamatuje svátky, narozeniny a výročí? Než si tím nechat ničit manželství, vyrobte mu přehledný kalendář, kam vyznačíte všechna v rodině důležitá data.


Když děti odjedou

Jděte na romantickou večeři
Dopřejte si gurmánský zážitek v tiché restauraci na břehu Vltavy, doporučujeme třeba Sovovy mlýny (www.sovovymlyny.com)

Vydejte se na celodenní výlet
Navštivte některé z krásných českých historických měst, třeba Telč, Poděbrady nebo tolik oblíbený a romantický Český Krumlov (www.svamberskydum.cz)

Nechte se přes víkend rozmazlovat v lázních
Léčivé víkendové pobyty nabízejí například lázeňské domy v Třeboni, Luhačovicích či Karlových Varech (www.moje-lazne.cz)

Vyjděte si zatančit
Dnes už se zase "tančí všude", takže si můžete vybrat z nabídky tanečních večírků různých hudebních dekád. Nebo trochu vzrušení zažít se salsou a africkými tanci. Lze se přihlásit i do tanečních pro dospělé.

Objednejte si vyhlídkový let pro dvě osoby
Téměř každý aeroklub vám zajistí půl- až hodinový let. Vyberte si místo a užijte si dobrodružství. Za půlhodinový let v letadle zaplatíte od 6 000 Kč, v balonu od 12 800 Kč. (www.vyhlidkovelety.cz)

Vyjeďte si na jachtu
Třeba jen na jeden den. Za 3 760 Kč si můžete buď užít den plný odpočinku a precizních služeb, nebo se pod dohledem kapitána naučit jachtu řídit. (www.esennce.cz)

Thajská masáž pro dva je příslibem opravdu skvostného zážitku. Za 2000 Kč můžete relaxovat při reflexní masáži společně. (www.allegria.cz) 

Autoři:


Nejčtenější

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...
Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Šest příznaků nezdravého srdce. Varovat může chrápání i krvácení dásní

Srdeční onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí. Mohou postihnout kteroukoli část srdce, nejčastěji však věnčité tepny a srdeční chlopně. Onemocnění srdce...  celý článek

Páj s modrým sýrem a hruškami
Švédská kuchyně nejsou jen ryby. Tři recepty z nové severské kuchařky

Hity středomořské, italské nebo třeba bavorské kuchyně dovede většina z nás vyjmenovat i ze spaní, zatímco o té severské toho víme mnohem méně. S největší...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Zpěvačka Paloma Faith na Britain Q Awards (Londýn, 18. října 2017)
Moje děti budou genderově neutrální, říká zpěvačka Paloma Faith

Loni v prosinci se britská zpěvačka Paloma Faith (36) poprvé stala maminkou. S francouzským partnerem Leymanem Lahcinem (30) by chtěla mít další potomky....  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

ilustrační snímek
Jak sdělit špatnou zprávu? Nechoďte kolem horké kaše, radí vědci

Nikdo nechce být poslem špatných zpráv, ale někdy se tomu nedá ani při nejlepší vůli vyhnout. Nejčastěji je to třeba v případě rozchodu s partnerem, ale třeba...  celý článek

Mirek s Petrou
Běž se oběsit, stromů tu je dost, křičela v hádce vyměněná manželka

Když je něco k řešení, Petra (29) začne křičet, a jakmile už neví kudy kam, tak uteče, popsal svou ženu Mirek (31) z Luk nad Jihlavou. Jejich vztah nefunguje,...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.