Konec. Smrdí Ti z pusy!

  • 5
Jako je celek složený z detailů, tak i váš celkový dojem na ostatní dotvářejí pro někoho jen zdánlivé detaily. Mezi ně mohou patřit čisté boty, upravené nehty, dobře uvázaná kravata nebo svěží dech. A právě tyto maličkosti mohou rozhodnou i o tom jestli s vámi bude ochoten milovaný protějšek strávit nejen první schůzku. Tomu, aby vztah neskončil verdiktem: Konec. Smrdí Ti z pusy! lze docela snadno předejít.

Čištění zubů dvakrát denně u mnohých patří k samozřejmým hygienickým návykům, ale mnohdy nepomůže. Například kuřáci nebo ti, kteří holdují ostrým jídlům, mohou obdařit okolí ne zrovna vábným dechem.

Jak správně čistit zuby

Používejte měkký nebo středně tvrdý kartáček, s co nejmenší pracovní plochou a s co největším počtem štětin.  Kartáček směřujte do místa spojení zubů a dásní pod úhlem 45°. Jemně zavibrujte a pokračujte "stíravým" pohybem směrem ke kousací plošce zubu. Nezapomeňte na všechny zuby. Při čištění zadní strany chrupu pohybujte kartáčkem směrem dolů u horních zubů, nebo nahoru u  dolních zubů. Kartáček si vyměňujte každé dva měsíce.

Co dělat? Určitě nic nezkazíte žvýkačkou. Proti pachu z úst rovněž zabírá šťáva z grapefruitu a pomeranče se špetkou rozdrceného hřebíčku, zázvoru a třemi kapkami japonského léčivého rostlinného oleje. Šťávu nalijeme do tmavé skleničky a během dne polkneme vždy jeden doušek.

Intenzívnímu zápachu z úst, například od česneku, je možné se bránit chlorofylovým dražé.

Může to být ale vážnější
"Ústa jsou vstupní branou do organismu," připomíná profesor Jiří Mazánek ze stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Z téhož důvodu však podle něj není nepříjemný zápach z úst výhradně jen obrázkem toho, jak moc si dotyčný rozumí se zubním kartáčkem. "Tento problém mohou mít lidé například při jícnových výchlipkách, zánětu plic, potížemi se žaludkem či nádorovém onemocnění. Není fér říkat, že tito lidé si pouze nečistí zuby," podotkl Mazánek.

Poraďte se s odborníkem
Než se ale vypravíte k odbornému lékaři zkuste zajít k zubaři. Tam vám jistě rádi poradí, jak se postarat o zdraví zubů a dásní.

Proč si vlastně máme čistit zuby? Čištěním chrup zbavujeme plaku, bělavé lepivé hmoty na povrchu zubu. Bakterie, které se v plaku usadily, mohou za zubní kaz a onemocnění dásní, například i jejich zánět. "Na místě kam se nedostaneme zubním kartáčkem nám zůstává plak, ze kterého se uvolňují různé škodliviny, které vytvářejí baktérie. K nim patří např. sirovodík , který je hlavní příčinou zápachu u úst," popsala vznik nepříjemného zápachu z úst Jitka Kropáčková z ústecké střední a vyšší zdravotnické školy.

Zuby nejsou vyčištěné za tři minuty,  ale až je vyčistíte všechny. "K čištění používejte fluoridou zubní pastu. Zubní kartáček můžete doplnit i například dentální nití, mezizubním kartáčkem nebo třeba i párátkem," dodává Kropáčková.

,