Nová metoda vypadá slibně, ovšem nese a sebou určitá omezení, například finanční. | foto: Profimedia.cz

Konec silikonu. Nová prsa, rty i hýždě zařídí vlastní tuk

  • 19
Plastičtí chirurgové mají v repertoáru další zbraň. Vaše vlastní kmenové buňky, které spolu s tukem odsají z kritických partií. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

Autoaugmentace

Zvětšení objemu určité tělesné partie těla vlastním materiálem. V plastické chirurgii se tento pojem vžil v souvislosti s užitím tukové tkáně odebrané liposukcí.

Využití vlastního tuku v plastické chirurgii není žádnou novinkou. "Samotný tuk se k estetickým úpravám užívá již několik let, ale s nevýraznými úspěchy. Také často docházelo ke komplikacím," tvrdí primář kliniky GHC Miroslav Krejča.

V takových případech se do upravované oblasti vpravovaly samotné tukové buňky, které se zpracovaly odstředěním nebo sedimentací. Zde však chyběly právě regenerativní a kmenové buňky, které umí vytvořit síť drobných cévních kapilár potřebných pro výživu tkáně.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Líbit se chceme všechny a o tom, jak na to, si povídáme i v diskusích v Kavárničce. Rozebíráme invazivní i neinvazivní metody. Přidejte se: zde.

Oněnka z Kavárničky

"Jde o mnohem levnější metodu, neboť se při ní k selekci buněk nevyužívají enzymy. Z aplikovaného objemu se však vstřebá obvykle 80 %. K dosažení požadovaného objemu v místě aplikace je tedy potřeba zákrok vícekrát opakovat," vysvětluje primář Medicom VIP Vlastimil Víšek.

Pokrok jde ovšem kupředu a díky speciálním přístrojům dokáží lékaři z odsátého tuku přesně oddělit ještě kmenové a regenerativní buňky. "Až ty umožňují transplantátu úspěšnou integraci do okolní tkáně a zabraňují jeho vstřebání," dodává Krejča.

Ke zvětšování prsou se kmenové buňky již nějako dobu využívají (první Češka tuto metodu podstoupila v dubnu 2010). Nyní kmenové buňky lékaři začínají aplikovat i do jiných oblastí, například do tváří, rtů, brady či hýždí.

Jak konkrétně modernější metoda autoaugmentace funguje?

  1. Lékař provede liposukci vybrané nebo vybraných oblastí.
  2. Speciální přístroj enzymaticky zpracuje tukovou tkáň (oddělí buňky tukové od regenerativních a kmenových).
  3. Poté se substrát, který obsahuje jak tukové buňky, tak i koncentrát kmenových buněk, aplikuje do zvolené oblasti.

"Kmenové buňky zajistí během několika dnů, že se vytvoří síť drobných cévních kapilár, které pak dodají přežívajícím aplikovaným tukovým buňkám tolik potřebný kyslík a výživu. V dané oblasti po zhojení zůstane přibližně 80 % dodaného objemu," uvádí Vlastimil Víšek.

Lékař nejdřív odsaje tuk z problematckých partií.

Substrát z buněk pak aplikuje do zvolené oblasti.

Další využití

"Kromě zvětšení poprsí je možné vlastním tukem upravit oblasti, kde se až dosud uplatňovaly silikonové nebo medporové implantáty. Jde o oblast tváří, rtů, brady, zadních hýždí, lýtek a také zevního genitálu muže nebo ženy," říká Vlastimil Víšek z Medicom VIP.

Autoaugmentace s využitím kmenových buněk se využívá zejména k zvětšení poprsí. Hodí se pro ženy, které nechtějí mít ve svém těle umělý materiál, nebo s implantáty nebyly v minulosti spokojené. Implantáty mají navíc omezenou životnost, a tak je nutné je po deseti až patnácti letech vyměnit. To při autoaugmentaci odpadá. 

Tuková tkáň s kmenovými buňkami se mimo jiné ženě přizpůsobuje, pokud zhubnete, upraví se i velikost prsou, naopak když přiberete, je více než pravděpodobné, že nárůst objemu zaznamenáte i na ňadrech.

Nová metoda tedy vypadá velmi slibně, ovšem i ona s sebou nese určitá omezení:

  • Nehodí se pro velmi štíhlé ženy, kterým není odkud odebrat potřebné množství tukové tkáně.
  • Zvětšení prsou je možné o jedno až dvě čísla, ne o víc.
  • Cena je kolem 250 000 korun, odpadá však nutnost opakování jako u implantátů

Kromě zvětšování ještě lékaři užívají vlastní tuk obohacený o kmenové buňky také při rekonstrukci prsou u pacientek po rakovině.