Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec pití, kouření a přejídání!

  1:00aktualizováno  1:00
Od Nového roku nekouřím, nepiji, zhubnu. První leden je pro mnoho lidí den D - okamžik, od kterého hodlají svůj život změnit od základu. Jenže, je skutečně zrovna tenhle den obzvlášť vhodný k radikální změně životního stylu?

"Myslím, že není ani horší, ani lepší než kterékoli jiné datum," říká specialistka na problematiku odvykání kouření Eva Králíková z 1. lékařské fakulty UK.

"Pokud ale někdo zrovna teď k takovému rozhodnutí dozraje, proč ne? Rozhodně by však byla škoda, aby ten, komu se nyní splnit své předsevzetí nepodaří, čekal až na další Silvestr," říká lékařka.

Právě opravdovost rozhodnutí je podle ní tím hlavním předpokladem úspěchu.

Co je nejtěžší?
Porovnat statistiky o tom, které závislosti je nejlehčí se zbavit, není úplně snadné - pojem úspěch je v této souvislosti velmi relativní.

"Pro nás je dobrým výsledkem i to, když se někdo drogy nezbaví zcela, ale dokáže relativně normálně fungovat a třeba dochází na ambulantní léčbu" říká primář oddělení závislostí pražské všeobecné nemocnice Petr Popov.

"Pokud jde o alkohol, tak z těch, kteří absolvují ústavní léčbu a pak i doléčovací program, po roce abstinuje šedesát procent. Ale to jsou jen ti, s kterými neztratíme kontakt a o kterých víme," uvádí Popov.

U kouření je ještě těžší dobrat se přesných čísel. "Víme, že z lidí, kteří v naší poradně vyplní kartu a docházejí na program, po roce nekouří 25 až 30 procent. Ale to jsou jen ti, kteří se nám přijdou ukázat. Určitě jich nekouří víc, ale o těch nevíme," vysvětluje Králíková.

Z osobní zkušenosti klientů se zdá, že zbavit se závislosti na tabáku je snazší než té na alkoholu. "Protože od nás není daleko protialkoholní léčebna, máme zkušenosti s kuřáky, kteří byli zároveň závislí na alkoholu. A ti říkají, že skoncovat s kouřením pro ně bylo podstatně těžší než s pitím."

Asi nejtěžší je pak trvale zhubnout. "Je to tím, že alkohol ani cigarety mít nemusíte, kdežto bez jídla se neobejdete," říká Jaroslav Skála, legenda mezi lékaři zabývajícími se léčbou závislostí.

Naučit se s jídlem žít se proto podaří jen menší části těch, kteří mají s obezitou problémy.

"Tak čtvrtina pacientů nezhubne a léčbu vzdá. Polovina lidí s váhou bojuje, ta jde zpočátku rychle dolů, pak se vrátí na původní úroveň, ale už dále nestoupá.
A to je také úspěch, protože normálně by tito lidé věkem přibrali třeba patnáct kilo. A čtvrtina zhubne a novou váhu si udrží," říká obezitoložka Petra Šrámková z pražského centra pro léčbu obezity Iscare.

Základem úspěchu je reálný cíl
Kdo honí příliš zajíců najednou, nechytne ani jednoho. A kdo se hodlá zbavit všech svých závislostí naráz, nemusí nakonec zdolat ani jednu.

V prvních lednových týdnech se kácí dobrá předsevzetí jedno po druhém. Čerství nekuřáci si zapalují cigarety, novopečení abstinenti zkoušejí, zda by přece jen nešlo trochu pít, a ti, kteří mají za sebou několik dní redukční diety, se vracejí do oblíbených cukráren.

Příčiny selhání jsou různé - a jednou z nejčastějších je přecenění vlastních sil. To se může stát, když jde člověk do boje na více frontách. "Pokud někdo má zrovna tisíce jiných rodinných a pracovních starostí, nemá cenu, aby se pouštěl do léčby obezity," říká obezitoložka Petra Šrámková.

Stejně tak je obtížné najednou zhubnout a skončit s cigaretami. Kouření má na váhu významný vliv. Kuřáci přijímají více kilojoulů než nekuřáci, přesto jsou v průměru hubenější. Je to tím, že kouření zvyšuje výdej energie, navíc významně zpomaluje vyprazdňování žaludku a tím prodlužuje pocit nasycení.

Kdo přestane kouřit, obvykle přibere na váze. "V kontrolovaných studiích do tří kilogramů, v praxi u nepoučených osob i více než deset kilogramů," uvádí obezitolog Petr Sucharda. Každý kuřák by proto měl podle něj vědět, že když kouřit přestane, může přibrat.

To samozřejmě není důvod k tomu, smířit se s kouřením i s obezitou. "Obézní kuřák by měl omezit kouření, pak redukovat, a když zvládá redukční stravu, měl by definitivně přestat kouřit," doporučuje Sucharda.

Stejně tak je mnoho těch, kteří se chtějí najednou zbavit kouření a nadměrného pití. Není to nic neobvyklého. Kouří devět z deseti lidí, kteří se v léčebně snaží zbavit závislosti na alkoholu.

Dříve se do těchto zařízení musely cigarety pašovat tajně, nyní svým klientům lékaři kouřit dovolují. "Stejně není v našich silách to uhlídat," říká Karel Nešpor, primář oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

"Pokud se někomu podaří skoncovat naráz s kouřením i pitím, může mu to jen pomoci. Už proto, že u cigaret může natrénovat, jak psychicky zvládat bažení po alkoholu," dodává.

NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ A JAK JE DODRŽET

Nechtějte zhubnout příliš rychle
Během svátečních dnů bylo na stolech až příliš pokušení - odolal jen málokdo. I proto přání skoncovat s přebytečnými kilogramy patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Platí tu jednoduché heslo: Méně je někdy více.

Nechtějte svůj problém vyřešit příliš rychle. Když přestanete úplně jíst, zhubnete i dvě tři kila týdně. Téměř jistě je však brzy naberete zpět. Rozumný váhový úbytek je půl kila za týden. Pokud trvale přibíráte, je úspěchem už jen to, když se ručička na váze jenom ustálí.

Jak na to: 
• pamatujte, že cílem je naučit se žít s jídlem, nikoli hladovět 
• rozdělte si jídlo do šesti malých porcí. Mezi nimi pak už nic neujídejte 
• zeleninou nic nezkazíte, ale u ovoce již musíte přemýšlet - například hrozny nebo banány obsahují velké množství cukrů 
• pozor na zbytečnou energii, kterou přijímáte ve slazených nápojích 
• jídlo si upravte a jezte v klidu

S alkoholem je nutné skoncovat naráz
Tahle sklenička je poslední, říkají si nad novoročním přípitkem ti, jimž došlo, že jim alkohol zasahuje do života přespříliš. Důslednost je na místě. Představa, že abstinující alkoholik se může opatrně a občas alkoholu napít, vede spolehlivě k návratu na začátek veškerého úsilí.

"Pro toho, kdo je závislý na alkoholu, je jedinou cestou úplná abstinence. A obávám se, že tomu tak bude napořád," říká odborník na léčbu závislostí Petr Popov. Na místo v léčebně se v současnosti čeká čtyři až šest týdnů a najít dobrého ambulantního specialistu není snadné.

Jak na to: 
• snažte se alespoň v prvních dnech zbavit všech ostatních stresů 
• vyhýbejte se situacím, ve kterých jste zvyklí pít 
• odstraňte alkohol ze svého okolí - žádnou lahev neschovávejte ani pro návštěvy 
• i v Česku se scházejí skupiny anonymních alkoholiků. Centrální kancelář je na adrese - Na Poříčí 16, 110 00 Praha 1 - Nové Město, tel.: 224 818 247 

Náhražky nikotinu zvyšují šanci přestat kouřit
Přestat kouřit má smysl v každém věku, i když samozřejmě platí, čím dřív, tím lépe, říká lékařka Eva Králíková z pražské poradny pro odvykání kouření.

Šanci na úspěšný boj se závislostí na nikotinu - ať už psychickou či fyzickou - má podle ní jen ten, kdo se skutečně rozhodně přestat. Nemá smysl to zkoušet jen proto, že tak činí pár lidí ve vašem okolí.

Skoncování s cigaretami totiž vyžaduje hodně pevnou vůli, nutnou třeba pro boj s abstinenčními příznaky. "Ty lze výrazně zmírnit pomocí náhražek ve formě náplastí, žvýkaček a podobně," radí lékařka.

Nejde jen o větší pohodlí budoucího nekuřáka, pomůcky totiž výrazně zvyšují šanci na úspěch - podle Králíkové minimálně dvakrát. "Čistý nikotin v nich obsažený je vždycky menším zlem než ten v cigaretách," dodává lékařka.

Odměnou za vyhraný boj s cigaretami je i řada let života navíc. Riziko nemocí srdce a cév, což je nejčastější příčina smrti v důsledku kouření, se přiblíží tomu nekuřáckému zhruba po pěti letech, riziko nádorového onemocnění pak přibližně po deseti letech.

Jak na to: 
• když se rozhodnete přestat s kouřením, přichystejte se na situace, které vám mohou vaše odhodlání zkomplikovat. Namátkou: může se stát, že nebudete vědět, co s rukama, a proto je dobré vymyslet si jiné činnosti na odreagování, například čtení zajímavého časopisu a podobně.
• počítejte také s tím, že nikotin mírně urychluje metabolismus, a tak není nejlepší nahrazovat cigarety jídlem či třeba sladkostmi, přibrali byste 
• pokud se rozhodnete používat například nikotinové náplasti či žvýkačky, volte vhodnou sílu, příliš silné by vaše abstinenční příznaky mohly paradoxně ještě zhoršit   
• pokud jde hodně závislí, požádejte svého lékaře o předepsání antidepresiv užívaných při odvykání kouření 
• oznamte svůj záměr okolí, může vás podržet, navíc se tak nebudete muset vymlouvat, proč si s nimi nepřipálíte 
• kdo je závislý na nikotinu, a to je prakticky každý silný kuřák, musí přestat kouřit naráz a navždycky, stejně jako třeba u závislosti na alkoholu. Nemá cenu snažit se kouření jen omezovat. A nemá cenu po roce nebo po dvou zkoušet, co by s námi udělala cigareta. To je téměř jistá cesta, jak do kouření spadnout znovu.
• nejásejte příliš brzy. Když někdo vydrží si dvanáct měsíců nezapálit, můžeme říci, že se mu to podařilo. Většina selhání se však odehraje během prvních tří měsíců. Do tří měsíců nemá cenu léčbu jakkoli hodnotit

Kouření, cigarety - ilustrační foto.

Autoři:






Nejčtenější

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Přejídání jako zabiják. Skrytě ničí i vaše játra

Znalec gastronomie Pavel Maurer radí: „Nejezte blbě!“ Lékaři by dodali: „A když už, tak se aspoň nepřejídejte.“ Obezita totiž ničí nejen klouby a srdce, ale...  celý článek

Po zákroku se ranka nemusí ani šít.
Artroskopie se bát nemusíte. Co vás čeká?

Dobře si prohlédnout celé koleno zevnitř, aniž by bylo potřeba jej chirurgicky otevřít, umožňuje artroskopie. Poskytuje přímý pohled na celý kloubní povrch,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Srdce se náhle zastaví až 70 lidem ze sta tisíc. Do 10 minut je pozdě

Když náhlá zástava srdečního oběhu potká někoho s dobrou fyzickou kondicí, jeho okolí je zděšeno. Obecně se totiž má za to, že sportem si zdraví utužujeme, tak...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut
Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut

Nestíháte rande, pracovní schůzku nebo hodit děti do školy? Máme pro vás tipy na účesy, které budete mít hotové do 5 min... celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.