Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komplexy stranou. Kupte si krásu u chirurga

  0:27aktualizováno  0:27
Vypadat mladě, hezky a zbavit se mindráků - po tom touží spousta žen. Možností, jak toho dosáhnout, je plastická chirurgie. Kolik krása stojí a co je v módě?

Kolik stojí krása? | foto: Profimedia.cz

Na obličeji i postavě si dnes můžete vylepšit, na co si vzpomenete. Odborníci se shodují, že diktátem současnosti je rozzářený, hladký obličej s pěkným nosem, plnými rty a výraznýma očima. A postavička jako strunka, bez nevábných tukových polštářků. Dnes už nic snazšího.

Nejvíc "frčí" opravy obličeje

"Ve své praxi pozoruji rostoucí zájem o vylepšení obličeje. Ambiciózní ženy si už nemohou dovolit nosit unavenou povolenou tvář. Přitom dobře udělaný face-lift (vypnutí obličeje) jim může ubrat až deset patnáct let. Je to excelentní řešení," ubezpečuje Andrej Sukop, vedoucí lékař operačních sálů Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Vypnutý obličej podle něj vydrží kolem deseti let. V závislosti na rozsahu výkonu a dispozic pacienta je pak možné zákrok opakovat a většinou to nebývá v takovém rozsahu jako poprvé.

Na obličeji lze samozřejmě zdokonalit i všechny detaily. Lékaři nabízejí zvětšení brady v lokální anestezii za 12 až 15 tisíc korun. Bradu vám i hravě zmenší. V místním umrtvení se transplantují vlasy, a to podle počtu sazenic za 30 až 100 tisíc korun. Tohle ale lékaři nedělají dvakrát rádi, je to prý hrozná piplačka.

Už není nutné, aby se žena doživotně užírala komplexy dejme tomu kvůli nosu–skobě. Pěknou špičku nosu vám vyrobí bratru za deset až třináct tisíc. Na přání lékaři zvětší rty, povytáhnou obočí nebo vybělí zuby.

Hitem posledních let je takzvaná intimní estetická chirurgie. U mužů to znamená zvětšování penisu, u žen zmenšení malých stydkých pysků, nebo zvětšování velkých. (Díky pornofilmům už všichni vědí, jak to má správně vypadat.) Lékaře nezaskočí ani přání ženy nafouknout bradavky nebo zvětšit takzvaný G bod pro intenzívnější sexuální prožitek. K tomu se využívá vlastních tukových buněk odebíraných většinou z okolí pupku.

ČTĚTE TAKÉ: Svět má nový hit - vaginální plastiku

"I tyhle poněkud dekadentní zákroky si dnes dámy žádají," líčí brněnský plastický chirurg Jan Válka. Rekonstruovat lze i panenskou blánu. S tímto přáním jej navštívila jedna vysokoškolačka. Sympatická čtyřiadvacetiletá žena se vdávala do Itálie do konzervativní katolické rodiny. "Pak mi spokojeně telefonovala, že svatební noc proběhla k oboustranné spokojenosti," usmívá se chirurg.

Dejte na řeči

Nicméně jako každá operace má také ta plastická svá rizika. A to i přesto, že povinné interní předoperační vyšetření prokáže, jestli má klient zdravé srdce a plíce, normální krevní tlak, dobrou krevní srážlivost a krevní obraz. Ani chirurgové nejsou kouzelníci, jimž se pod rukama rodí samé "majstrštyky". Své o tom ví paní Marie, která si na starší kolena chtěla vyřešit svůj celoživotní mindrák.

"Vám bude prsa závidět i Vondráčková, klidně jí pak pošlete fotku," řekl jí renomovaný plastický chirurg z Brna a pustil se do díla. Marie mívala zamlada s bídou jedničky a kolem padesátky se jí prsa ještě scvrkla.


"Operace proběhla v pohodě, ale za týden se mi do rány dostala infekce, asi kvůli špatně vyčistěným ranám. Taky jsem zjistila, že jedno prso je menší a u druhého vylézá malý záhyb. Celé mi to zhnisalo, doktor se choval, jako bych za to mohla sama. Raději jsem šla k jinému, aby mi prsa opravil. Ten vyndal implantáty, nechal tkáň zklidnit a udělal mi to znovu a pořádně. Teď mám krásné dvojky a je ze mě pohodový spokojený člověk," vzpomíná sedmapadesátiletá žena z Prahy.

Lékaři si zase stýskají, že za nimi pacientky přicházejí se zcela nereálnou představou o jejich možnostech. "A kupodivu to nejsou jen pubertální slečny, ale i zralé ženy. Přijde za vámi třeba čtyřicátnice, v ruce fotografii Kateřiny Brožové a dožaduje se, abych jí udělal stejný nos a rty, jako má její idol," popisuje chirurg Jan Válka.

Specialisté se shodují, že nedorozumění kolem péče nebo výsledku operace vězí většinou ve špatné komunikaci pacienta a lékaře. Klienti mají právo vědět, co přesně je čeká, jaký bude pooperační průběh i následná péče. Vyplatí se upozornit je na časovou prodlevu, než se efekt projeví – někdy jde o měsíce – a také na možné komplikace. A zároveň usměrnit jejich tužby.

"Ne každý člověk se pro plastickou operaci hodí, ne u každého je možné dosáhnout očekávaného výsledku. Někdy dá práci vysvětlit těm zhruba 40 procentům lidí, že mají o výsledném efektu nereálné představy," soudí Andrej Sukop.

Podle něj se ale bohužel stává, že odmítnuté, leč urputné žadatelky o zkrášlení uspějí na jiném pracovišti a pak jsou velice rozčarované.

Před nesoudností varuje ženy také psycholog Jiří Brančík. "Některé dámy příliš podléhají reklamám, které budí dojem, že jedině krása a dokonalost dnes otevírá brány k opravdovému štěstí. Což je samozřejmě holý nesmysl," říká Brančík.

V té souvislosti vzpomíná Jan Válka na případ německé policistky, která ho před pár lety přesvědčila, aby při zvětšení prsou nepoužil silikonové implantáty. "Vzhledem ke svému povolání se obávala, že pokud dojde k poškození implantátu třeba průstřelem, silikon by škodil. Přistoupil jsem na její přání a voperoval jí tehdy povolené implantáty plněné sójovým olejem. Nebyl jsem jediný, kdo musel později tyto implantáty vyměnit za silikonovou klasiku. Prosakující sójový olej totiž dráždil tkáň tak, že to působilo deformace prsu," přiznává Válka.

Krása je drahý koníček

Operace víček si už může dovolit skoro každá žena, leč ty movitější mají ke kráse přece jen blíž. Zárukou kvality, i když ne bezvýhradně, bývají pracoviště, kde působí specialisté s atestací z plastické chirurgie. Kosmetické operace dělají ve stovkách případů, a proto mají nejvíc zkušeností.


Ale řešení existuje i pro ženy, které se chtějí líbit a přitom mají hlouběji do kapsy. Ani ony nemusí chodit až do smrti s vrásčitým, vytahaným obličejem nebo s převislými víčky. Stačí se rozhlédnout v okolí a shromáždit příznivé reference na šikovné chirurgy v menších nemocnicích. Takové, kteří specializovanou atestaci vyváží pečlivostí a zápalem.

Zkrášlovací služby rapidně zlevňují úměrně se vzdáleností od velkých měst. Úpravy očních víček se ujímají oční lékaři, liposukcí zase chirurgové, ortopédové či urologové. Například v havlíčkobrodské nemocnici pořídíte opravu horních i spodních víček za 3600 Kč. V kyjovské nemocnici si počítají za horní víčka 2200 Kč. V Novém Městě na Moravě vám vyspraví víčka dokonce za 1566 Kč.

Všechno plné

Jaká jsou kritéria ženské krásy? Na to mohou být v různých zemích hodně odlišné názory – i podle rasy. Když se na jednom kongresu experti pokoušeli najít to, co je mládí a kráse společné, dospěli k závěru, že je to objem. Namísto povislé a vrásčité kůže plný obličej, plná prsa a vůbec všechny tvary.

Lékaři se shodují, že právě tímto směrem jde vývoj estetické chirurgie – bude stále více o doplňování objemu.

"Tam, kde je něco propadlého, přidáme a prostor se vyplníme. Trendem je větší využívání vlastní tkáně, zejména tukové, namísto umělých náhrad – implantátů. K tomu mohou posloužit boky, hýždě, zkrátka místa, která nejsou tak vidět," popisuje Andrej Sukop.

Podle něj se také ustupuje od radikálnějších zákroků ve prospěch těch šetrnějších přímo na míru. Například na obličeji, kde nepřebývá příliš mnoho kůže, lékaři nyní doporučují raději minizákroky nebo jejich alternativu. Tou je například metoda aptos. Pod kůži zavedou speciální vlákna s háčky z umělé hmoty a pozvednou tím dolní partie. Takové vylepšení sice vydrží kratší dobu, zato není tak drsné, rychle se zahojí a žena má méně jizev. A navíc je o něco levnější než klasický face-lift.

Trend estetické chirurgie rovněž míří k takzvaným měkkým technikám, botulotoxinovým injekcím či laserové technice.


Na vylepšení exteriéru je ideálním časem  právě přicházející chladnější období, rány se hojí lépe než v létě. Také se snižuje riziko komplikací, jako jsou třeba záněty.

A že máte z plastických chirurgů hrůzu a raději na sobě necháte všechno tak, jak je? I to je legitimní postoj. Dovolená v Alpách nebo v exotických krajích taky není k zahození.


Vylepšená od hlavy až k patě a za kolik

HLAVA 

Operace víček:
Nejčastější zákrok. Kromě ‚rozzářeného‘ pohledu přináší také odstranění pocitu únavy a bolesti očí, způsobené tíhou přepadávající kůže. Zákrok se dělá většinou v místním umrtvení. Cena za korekci horních víček je 7 až 10 tisíc, spodních 8 až 11 tisíc. 

Nos:
Rozlišuje se operace měkkých částí a ‚tvrdý‘ zákrok se sekáním kosti. V prvním případě se cena pohybuje mezi 10 až 20 tisíci, v druhém mezi 15 až 35 tisíci. Operace se dělá většinou v celkové anestezii.

Face-lifting:
Vypnutí obličeje, zásah proti vráskám a unavené kůži. Provádí se buď v neuroleptanalgezii (lehkém spánku v kombinaci s lokálním znecitlivěním), nebo v celkové anestezii. Cena se pohybuje od 18 do 50 tisíc.

Transplantace vlasů:
Sází se sedm set až tisíc sazenic při jednom sezení – vyjde asi na 30 tisíc. Až na výjimky mužská záležitost. Vezme se pásek kůže z temene, kde vlasy většinou zůstávají zachovány, a jejich sazenice se pak vpichují do
holé kůže.

TĚLO:

Zvětšení prsou:
Operace se doporučuje provést až po dětech, operuje se v celkovém anestezii a je nutná hospitalizace (většinou 1–2 dny). Využívalo se i vlastního tuku, asi 40 let se osvědčují silikonové implantáty. Operace přijde na 42 až 70 tisíc podle ceny a velikosti implantátu, včetně anestezie a hospitalizace.

Zmenšení prsou: Doporučuje se rovněž až po dětech, jelikož jde o zásah do mléčné žlázy. Celková anestezie a hospitalizace. Cena od 25 až 40 tisíc.

VIDEO: Zmenšení prsou
Liposukce:
Nyní vedle víček nejčastější zákrok. Jedná se o odsávání tukových buněk speciálními kanylami v některých partiích (břicho, stehna, boky, hýždě). Cena se podle rozsahu a množství odsátého tuku pohybuje mezi 10 až 25 tisíci.

VIDEO: Liposukce hýždí a břicha

Odstranění převislé kůže břicha:
Problém s převislou kůží na břiše mívají ženy po těhotenství nebo lidé, kteří rychle zhubnou. Těchto pacientů přibývá s rozvojem bandáží žaludku. Cena se pohybuje obvykle od 20 do 30 tisíc podle rozsahu zákroku.

VIDEO: Zmenšování břicha


 

Autoři: ,


Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Další z rubriky

Kosmetické trendy nepřestávají překvapovat. Jako například v případě umělých...
Chloupky v nose jako nový trend. Blogerky se s nimi chlubí

Krása je relativní pojem. Soudě podle některých blogerek, které se zhlédly v ochlupení. Dávají si chloupky na místo, kde je většina z nás rozhodně mít nechce....  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO - Luhačovice
V soutěži Moje rozmarné léto jsme rozdali ceny, soutěžícím děkujeme

Celoprázdninová fotosoutěže Moje rozmarné léto skončila. Rozdali jsme ceny v osmi kolech a v hlasování jste vybrali také absolutního vítěze. Je jím Blanka...  celý článek

Rihanna vytvořila vlastní kosmetickou řadu. Podkladové báze, korektory,...
Od džín k make-upu. Rihanna uvedla na trh svoji první kolekci líčidel

Barbadoská kráska se už dávno nevěnuje pouze zpěvu. Patří mezi módní ikony, které udávají trendy, a spolupracuje s předními módními značkami a návrháři. Nyní...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky
Voděodolné líčení, které ustojí déšť, sport i vodní radovánky

Každá žena touží po tom ráno odejít z domu a večer se vracet se stejně dobře vypadajícím makeupem. Ať už vás během dne p... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.