Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik vajec se dá sníst?

  0:01aktualizováno  0:01
Třináct kusů za tři minuty. Takový je český rekord v pojídání vajec natvrdo. Jeho držitel Václav Tlustý z Tuchlovic nemá pocit, že by mu to jakkoli ublížilo. "Nic to se mnou neudělalo, klidně bych je mohl jíst ještě dál," říká.

Ostatně do světové extratřídy má ještě daleko. Rekordmankou v tomto ohledu je Američanka Sonya Thomasová, přezdívaná Černá vdova. Ta, ačkoli váží jen 45 kilogramů, spořádala 63 vajec za 6,40 minuty.

Těžké jídlo
Zásoby vajec o Velikonocích k nápodobě podobných pokusů svádějí. Není to však nic rozumného. "Že by se vejci někdo otrávil, to myslím nehrozí. Je to ale velmi těžké jídlo, takže organismus může reagovat zvracením nebo třeba zácpou. Tu hranici pro jednorázovou konzumaci vajec natvrdo bych viděl někde kolem pěti kusů," soudí dietolog Pavel Suchánek z pražského IKEM.

Ještě nedávno vejce patřila kvůli vysokému obsahu cholesterolu mezi potraviny, před kterými odborníci varovali. "Ukazuje se ale, že jejich přínos vyvažuje jejich nedostatky. Obsahují velké množství fosfolipidů, minerálů a vitaminů. Člověk, který nemá zvýšenou hladinu cholesterolu, si jich klidně může dopřát více než dříve doporučovaná dvě až tři týdně," dodává Suchánek.

Chrání vejce srdce?
Výsledky studie, kterou nedávnou zveřejnili tři korejští vědci působící na Kansas University v USA, jeho slova potvrzují. Prokázaly totiž, že fosfolipid lecitin, obsažený ve vejcích, omezuje vstřebávání cholesterolu střevní sliznicí. To znamená, že pozřeme vejce, do organismu se však dostane pouze přiměřené množství cholesterolu, zbylý prochází trávicím traktem a opouští tělo.

Výsledky vysvětlují poznatky jiných studií, kterým se často nedařilo prokázat souvislost mezi množstvím snědených vajec a obsahem cholesterolu v krvi. Vedoucí lékař výzkumného týmu, Sung I. Koo, je přesvědčen, že jedno až dvě vejce denně zdravému organismu nijak neškodí - ba naopak.

Nejenže vejce obsahují kvalitnější bílkoviny než maso, mléko či ryby, ale především množství vitaminů A, E, B6 a B12 a folátů, které snižují hladinu homocysteinu, který jinak zvyšuje riziko nemocí srdce a cév.

Autoři:Nejčtenější

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...Najdete na iDNES.cz