Kojení je jednoduché aneb největší mýty o dětech

  2:00
Mateřské mléko plně pokryje všechny potřeby dítěte a kojení musí zvládnout každá matka. Měkkého místa na hlavičce dítěte se nesmíte nikdy dotýkat. Představujeme vám největší mýty o dětech.
Tvrzení, že kojení musí zvládnout každá žena, má na matku negativní účinky (ilustrační fotografie)

Tvrzení, že kojení musí zvládnout každá žena, má na matku negativní účinky (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Je přirozené, že v okamžiku, kdy v náručí chováte své první dítě, jste nervózní a vyplašená. Nervozitu a obavy čerstvých matek navíc ještě zvyšuje řada mýtů, které o kojencích kolují. Seznámíme vás s největšími z nich:

Mýtus: Pokud si po porodu nemůžete pochovat dítě, váš vztah bude narušený

Možná jste také podlehla všeobecnému šílenství a máte pocit, že pokud vám okamžitě po porodu nepoloží vašeho drobečka na nahé tělo, váš vzájemný vztah se nebude moci plnohodnotně rozvíjet a vaše citové vazby budou zpřetrhány. Je v pořádku a ku prospěchu věci, když si rodiče mohou dítě hned po porodu pochovat, pokud to ale okolnosti umožní.

Jestliže však například rodíte císařským řezem, nebo se při porodu vyskytnou jiné komplikace, kvůli kterým nemůžete dostat dítě ihned do náručí, nemusíte si zoufat.

Podle psychologů je zcestné předpokládat, že vztah mezi matkou a dítětem se utvoří během několika prvních minut nebo hodin. Například psycholog J. A. Simpson uvádí, že "teprve" po dvou dnech začínají novorozenci rozpoznávat tvář matky od obličejů ostatních lidí, po třech dnech rozpoznají její hlas.

Děti ale jednoduše preferují toho, kdo je krmí, tráví s nimi nejvíc času a nejvíc na ně mluví, což je ve většině případů matka. O navázání skutečného vztahu se potom, podle něj, může mluvit až přibližně ve věku kolem dvou měsíců. Jestliže tedy nemůžete pochovat své novorozeně okamžitě po porodu, nemusíte se obávat, že vaše citové vazby budou už doživotně poznamenány.

Mýtus: Kojení je jednoduché a zvládne ho každá

Také jste už slyšela tvrzení, že kojení je stejně přirozené jako dýchání, nic na něm není a nezvládají ho pouze líné a neschopné matky? Potom jste se stala obětí dalšího častého mýtu.

I když je mateřské mléko bezpochyby to nejlepší, co může novorozenec dostat, ne vždy je kojení možné. Někdy mu brání zdravotní důvody a některé ženy se jej zkrátka nezvládnou naučit, protože kojení je dovednost, která vyžaduje určitý cvik a učení. Tvrzení, že kojení musí zvládnout každá žena, má však mimořádně negativní účinky.

Podle studie z letošního roku, která vyšla v magazínu Obstetrics & Gynecology, trpí ty matky, které mají potíže s kojením, v mnohem větší míře poporodní depresí. Pokud jste při kojení pociťovala v prvních dnech po porodu bolest, nešlo vám to, nebo jste měla například popraskané bradavky, máte o víc než čtyřicet procent větší pravděpodobnost, že se u vás objeví poporodní deprese.

Podle odborníků je to způsobeno i skutečností, že na kojení je kladen velký důraz a na ženy je v tomto ohledu vyvíjen velký tlak, takže pokud se jim kojení nedaří, získávají klamavý pocit, že jako matky selhaly.

Mýtus: Nesmíte se dotýkat měkkého místa na hlavě dítěte

Netroufnete si novorozenci ani umýt hlavičku, protože se děsíte toho, že se dotknete měkkého místa na čelem a poškodíte mu tak nenávratně mozek? Potom se můžete uklidnit, protože při opatrné a běžné manipulaci s dítětem se klidně měkkého místa na jeho hlavě dotýkat můžete.

Měkká místa, neboli fontanely, jsou vazivová spojení na hlavě novorozence, nahmatat můžete dvě (celkem je jich šest, ale čtyři z toho jsou tak malé, že si jich nejspíš ani nevšimnete). Velká fontanela se nachází nad čelem dítěte a malá potom v týlu. Tato měkká místa lebky usnadňují průchod hlavičky dítěte porodními cestami, umožňují růst mozku a postupem času se začínají uzavírat.

Nejpozději se uzavře velká fontanela, dojde k tomu obvykle mezi druhým a třetím rokem dítěte. I když často můžete pozorovat, jak pokožka v měkkých místech hlavičky pulsuje, rozhodně se přímo pod pokožkou nenachází mozek dítěte. Ochranu mu poskytují mozkové pleny i pevná pokožka, takže dítě klidně po hlavičce můžete hladit, umývat ji a podobně.

Mýtus: Mimina neumí mluvit a nerozumí

Malé děti samozřejmě ještě nedokáží používat jazyk v tom smyslu, v jakém jej používají dospělí, ale to neznamená, že by nedokázaly komunikovat, nebo nerozuměly tomu, co jim chcete říct. Dítě se snaží komunikovat se svým okolím po většinu času, i když dospělým mohou připadat zvuky, které produkuje, bez významu. Je proto extrémně důležité, abyste se svým dítětem co nejčastěji mluvili.

Například výzkum z roku 2005, který provedli vědci na Carnegie Mellon University, zjistil, že čím víc na dítě mluvíte, tím dříve se vás začne snažit napodobovat. Psychologové dokázali, že děti rodičů, kteří s nimi často komunikují a používají k tomu krátké a jednoduché věty, se učí mluvit rychleji a dříve než děti rodičů, kteří jim tuto péči nevěnují.

A mimochodem, věděli jste, že už novorozeňata pláčou v rodném jazyce své matky? Dokázala to studie z roku 2010, zveřejněná v magazínu Current Biology, podle níž se akcent jazyka a jeho intonaci učí dítě už v děloze a existují výrazné rozdíly mezi pláčem například německých a francouzských novorozenců.

Mýtus: Mateřské mléko plně pokryje všechny potřeby dítěte

Kojení je zajisté to nejlepší, co můžete dítěti dát a zatím neexistuje taková umělá strava, která by dokázala poskytnou stejné výhody jako mateřské mléko. Už proto, že složení mléka se přizpůsobuje individuálně dítěti, a jeho složení se tak neustále mění. Na druhou stranu však nepodlehněte představě, že plně kojené dítě už nepotřebuje nic jiného.

Vzhledem k tomu, že plně kojení novorozenci jsou vystaveni zvýšenému riziku nedostatku vitaminu K (mateřské mléko ho má nízký obsah), pediatr vám předepíše Kanavit. Ten se kape dítěti jako prevence krvácivých stavů.

Z důvodu prevence bude váš kojenec užívat i vitamin D. Podle doporučení The American Academy of Pediatrics (AAP) by kojené děti měly dostávat 200 IU vitaminu D denně až do jednoho roku.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

Jedno ze siamských dvojčat se dočkalo svatby, druhé se vdávat nechtělo

28. března 2024  14:27

Čtyřiatřicetiletá Abby Henselová z USA se vdala už v roce 2021. O sňatku ovšem promluvila až nyní....

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...