Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kojenci by měli plavat, nebudou se pak bát vody

  1:00aktualizováno  1:00
Bojíte se vody a neradi se potápíte? Pokud nechcete, aby traumatem z vody trpěly i vaše děti, začněte s nimi chodit plavat. Malé dítě se pod vodou dobře orientuje a naučí se zadržet dech.
Děti, které mají potíže s hybností, budou ve vodě pohyblivější. Ilustrační foto.

Děti, které mají potíže s hybností, budou ve vodě pohyblivější. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Martina Pešková, maminka dvouměsíční holčičky, volá na svého manžela: "Láďo, připrav vodu na koupání. Viktorka už zase pláče." Nejen na Viktorku má totiž pobyt ve vodě uklidňující vliv.

Proč právě voda? Má příjemnou teplotu, nadlehčuje a působí příznivě na celé tělo. Nejmenším dětem zřejmě připomíná i pobyt v děloze před narozením.

Ve vodě miminka mimo jiné zpevňují a posilují svoje svaly, postupně se budou otužovat. A určitě se nebudou vody bát, takže ani pocákání v nich nevyvolá "hysterický záchvat". Při pádu do bazénu nebo řeky nezazmatkují a instinktivně zatají dech.

Voda nadlehčuje, takže děti, které mají potíže s hybností, budou ve vodě pohyblivější. Navíc ty, které od útlého věku zkoušejí "plavat", se dříve doopravdy plavat naučí. A maminky si návštěvami lekcí trochu zpestří každodenní jednotvárný kolotoč.

Plavání se však nedoporučuje především u dětí, které trpí častými infekcemi močových cest. Rodiče by do kurzů neměli hlásit ani ty, které mají opakované záněty středouší nebo kožní onemocnění způsobené plísněmi a kvasinkami.

Kurz začíná doma
Zpočátku se ještě nedá mluvit o výuce, ale o zvykání si na vodu. Hodiny se vedou hravou formou. První návštěva instruktorky, která by měla mít licenci na plavání kojenců a batolat, se může konat už v šesti týdnech po porodu. Lekce probíhají u vás doma až do čtyř měsíců věku dítěte.

Pak začínáte dojíždět do míst, ve kterých mají prostornější rehabilitační vany. Hloubka vody je rozhodující. Budete miminko postupně zanořovat až do svislé polohy.

Po dovršení osmi měsíců pokračujete již v plaveckém bazénu v kolektivu stejně starých dětí. Mělo by být samozřejmostí, že kvalita vody a okolního zázemí splňuje přísné hygienické podmínky.

Plavání jako rehabilitace
Při úvodním setkání se přednáší i o psychomotorickém vývoji dítěte. Sami si pak můžete všimnout případných odchylek. Včasné rozpoznání opožděného vývoje urychlí nápravu.

"Motorický vývoj dětí s lehkými poruchami hybnosti se plaváním popožene dopředu. Polohování, které se používá při plaveckých lekcích, je podobné tomu rehabilitačnímu," říká rehabilitační pracovnice Gabriela Revajová, která se v hradeckém denním stacionáři věnuje léčbě dětí s postižením.

Dětský neurolog Petr Matek z Jablonce nad Nisou přitakává: "Plavání jako doplňková činnost k rehabilitaci, proč ne." Královéhradecká pediatrička Miloslava Zídková k tomu dodává: "Plavání až na výjimky podporuji. Voda usnadňuje pohyb, ale zároveň se jejím odporem posiluje řada svalových skupin."

Proto je nezbytné, aby plavání probíhalo pod odborným vedením. Instruktorky navštěvují školení, ve kterém se učí zacházet s dětmi podle fyziologických zásad.

Důležité je opakování
Na kurzech se nejen plave, ale také potápí a trénuje orientace ve vodě. Jedním z prvních kroků v abecedě potápění je polévání hlavy dítěte vodou. Pak už i tříletý "potápeč" sbírá hračky ze dna. A zvládne posílání pod vodou až do vzdálenosti pěti metrů.

Cílená výuka plavání může začít od dvou a půl let věku dítěte, někdy raději ještě později. "Vše nejde najednou, máme vypracované metodické řady a postupně se přechází k náročnějším cvičením," upřesňuje instruktorka plavání Božena Rychlovská z hradecké plavecké školy.

Hodiny by neměly probíhat nahodile, ale pravidelně a cviky se musí neustále opakovat. "Od prvních pokusů dbejte na to, aby se pohyby prováděly správně," radí Božena Rychlovská. Jinak je pozdější náprava chyb zdlouhavá.

Více o plavání malých dětí

Kolik to stojí?
Cena kurzu závisí na jeho délce, také kurzy v menších městech bývají levnější. Naopak se připlácí i za speciálnější čištění vody, třeba ozonem nebo speciálními uhlíkovými filtry. Obvykle platí, že lekce pro menší děti jsou dražší než pro ty starší.Orientační ceny: jednotlivé lekce 150 až 400 korun, kurzovné 2000 až 4000 korun na půl roku.

Co je k tomu potřeba?
Děti budou potřebovat plavky, většinou se dají koupit přímo v místech konání kurzů, stejně jako pomůcky pro plavání, které můžete s dětmi používat i doma.

Co kdyby se dítěti na plavání něco stalo?
Kurz, který probíhá v bazénech, obvykle začíná schůzkou, na které dostanete informace o předlékařské první pomoci. Dozvíte se, jak správně postupovat při provádění základních oživovacích pokusů. I při každodenních činnostech se stane, že dítěti zaskočí jídlo, vdechne nějaký předmět, popřípadě opravdu nešikovně upadne. Tohle jsou přesně případy, ve kterých rady uplatníte.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nejroztomilejší děti slavných maminek ze světa i z Česka

Beyoncé se starší dcerou Blue Ivy

Populární herečky, zpěvačky nebo modelky jsou často také milujícími maminkami rozkošných dcer a synků. Například...

Čekám miminko a chci pro něj lepší start, než jsem měla já, říká Radka

Těhotenství (ilustrační foto)

Radka otěhotněla do nepříznivých podmínek a neumí si se situací poradit. Díky včasné pomoci a podpoře se však bez...

Přijali jsme čtyři děti, všechny měly těžký začátek, říká pěstounka

Ilustrační snímek

Myšlenka na pěstounství se mnou vyrostla, říká paní Helena. Když už biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé...Najdete na iDNES.cz