Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kocovina: jak se jí vyhnout a jak ji léčit

  3:57aktualizováno  3:57
Neexistuje palčivější silvestrovské téma než prevence a případně následná léčba kocoviny. Úporná bolest hlavy, žaludek na vodě, pachuť v ústech, celková slabost, to všechno jsou symptomy velmi dobře známé každému konzumentovi alkoholu. Jak se kocovině vyhnout a jak ji zlikvidovat?
Kocovina se týká tří čtvrtin konzumentů alkoholu (Ilustrační fotografie)

Kocovina se týká tří čtvrtin konzumentů alkoholu (Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Spolu s konzumací alkoholu zahltíte organismus toxickými látkami a kocovina je přirozeným způsobem, jak se jich tělo zbavuje.

Podle výzkumů je proti kocovině rezistentní pětadvacet až třicet procent lidí, zbytek se musí vypořádat s jejími nepříjemnými příznaky - dehydratací, nevolností, bolestí hlavy, únavou, horečkou, zvracením, průjmem, citlivostí na světlo a hluk, s poruchou spánku a koncentrace. U některých lidí se navíc vyskytuje extrémní averze vůči pachu a chuti alkoholu.

Symptomy kocoviny a jejich intenzita se liší u každého člověka, ale vždy jde o nepříjemnou zkušenost. Jak tedy kocovině předejít a případně zmírnit její průběh?

Před mejdanem

Zejména v případě kocoviny platí, že účinná prevence je mnohem efektivnější než následná léčba. Víte, že půjdete večer pít? Snažte se předtím zkonzumovat ovoce bohaté na vitamín B a C, k jejichž úbytku pitím alkoholu dochází. Čerstvé ovoce, případně stoprocentní pomerančový nebo grepový džus, vám prospěje víc než vitamínové tablety, protože obsahuje i fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu.

Před odchodem na mejdan také vypijte sklenici mléka, které zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. Z potravin jsou kvůli vysokému obsahu škrobu vhodné zejména těstoviny nebo chléb.

Pokud trpíte na nepříjemné kocoviny, snažte se poučit z předchozích zkušeností. Zanalyzujte si pro sebe situace, kdy vám bylo po konzumaci alkoholu nejhůře. Co jste pili? Míchali jste různé druhy alkoholu? Kolik jste toho vypili a jakým tempem? Například většina lidí trpí po tmavých a barevných destilátech větší bolestí hlavy než po čirých druzích alkoholu. Pokud budete znát svého nepřítele, budete se moci vyhnout rizikovým faktorům.

Při mejdanu

V průběhu akce se snažte vypít co nejvíc vody. Pamatujte si, že kdykoli si objednáte dalšího panáka, měli byste si k němu objednat a vypít i sklenici vody či minerálky. Voda vám pomůže předejít nepříjemným symptomům kocoviny, které jsou způsobeny právě dehydratací. Kromě dostatečného pitného nealkoholického režimu nezapomeňte ani na jídlo, které také zpomaluje vstřebávání alkoholu a oddaluje alkoholovou špičku.

Každý návštěvník pitek by měl znát a respektovat zlaté pravidlo o nemíchání různých druhů alkoholu. Mimořádně nebezpečné jsou také sladké koktejly. Podle výzkumů jich lidé mají tendenci vypít mnohem větší množství. Sladká chuť totiž alkohol maskuje a konzument má pocit, že zatím vlastně mnoho nevypil.

Pokud už musíte pít míchané drinky, vybírejte si ty, ve kterých jsou ovocné džusy, nebo ještě lépe čerstvé ovocné šťávy. Dodáváte tak tělu alespoň zlomek vitaminů, o které přijde kvůli alkoholu.

Podle studie provedené loni na Brown University budete mít po drincích, které mají tmavou barvu (jako například whisky), těžší kocovinu než po bezbarvých druzích alkoholu. Tmavé a dobarvované alkoholické nápoje totiž obsahují víc toxických látek. Za kocovinu jsou odpovědné zejména kongenery a jejich množství je mnohem větší právě v tmavých druzích alkoholu.

Například bourbon jich obsahuje sedmatřicetkrát víc než vodka. Podle vědců je pak pořadí alkoholů dle závažnosti kocoviny následující: brandy, červené víno, rum, whisky, bílé víno, gin a vodka.

Obecně platí, že čím rychlejší tempo pití, tím horší kocovina. Pokuste se pít v rozumném tempu a sledovat své reakce a chování. Pokud není vaším cílem opít se do němoty, jakmile zpozorujete změny ve své rovnováze, artikulaci, nebo reakční době, vystřídejte alkohol minerálkou a popíjejte nějakou dobu jen ji.

Po mejdanu

Pravidlem číslo jedna je opět stará známá voda. Mnohé z nepříjemných příznaků kocoviny jsou způsobeny právě dehydratací, kterou je potřeba co nejrychleji odstranit. Při kocovině proto nikdy nepijte kávu, která kvůli močopudným účinkům dehydrataci ještě zvětšuje. Nejlepší službu vám prokáže obyčejná voda, do které si vymačkáte čerstvý citron a dodáte tak tělu další vitaminy.

Nedrážděte žaludek příliš teplou či ledovou vodou, nápoj by měl mít pokojovou teplotu. Jestliže z nějakého důvodu nechcete pít vodu, blahodárné účinky na kocovinu má i zázvorová limonáda. Zázvor tiší žaludek a zmírňuje nevolnost.

Dalším zázračným lékem je spánek, který je však po pitce problematičtější než normálně, protože tělesná teplota je vyšší než obvykle. Pokud nemůžete usnout, na vině může být právě již několikrát zmíněná dehydratace, proto vypijte dvě sklenice vody a zkuste si jít znovu lehnout.

V žádném případě neužívejte při kocovině aspirin nebo ibuprofen, zejména pokud máte žaludeční potíže. Zmíněné léky vaše problémy jen zhorší. Při kocovině se vyhněte také konzumaci mléka, které představuje pro rozhoupaný žaludek příliš velkou zátěž a může vám naopak přitížit.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz