Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klouby napadá vlastní imunita

  1:00aktualizováno  1:00
Věděli jste, že existuje přes sto druhů artritidy? Na rozdíl od doby před několika desítkami let lidé se závažnými nemocemi kloubů již nemusí skončit na vozíku, ale ani tak není jejich život snadný. Přečtěte si o některých chorobách kloubů.
Operací léčba nekončí, pacient by neměl zanedbávat rehabilitaci. Ilustrační foto.

Operací léčba nekončí, pacient by neměl zanedbávat rehabilitaci. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Revmatoidní artritida
Bolavé, oteklé a ztuhlé klouby, mírně zvýšená teplota a únava, to všechno mohou být příznaky této choroby.

Revma neboli RA zničí kterýkoliv kloub, nejčastěji drobné klouby ruky a nohy. Příčina není zatím objasněná, ale tento druh artritidy se považuje za jednu z autoimunitních chorob.

Bílé krvinky, které za normálních okolností slouží jako obrana proti virům a bakteriím, se při revmatickém zánětu přestěhují z krve do prostoru mezi klouby. Po čase se tak poškodí chrupavky, kosti, šlachy a další součásti kloubu. Postihuje jednoho člověka ze sta, častěji ženy, běžně se objevuje mezi 20. a 50. rokem života.

Na artritidu neboli RA ukazuje zvýšená sedimentace a takzvaný revmatoidní faktor v krevním testu. Dělá se také rentgenový snímek.

Při léčbě se používají nesteroidní antirevmatika, kortikosteroidy, léky potlačující imunitní obranu a celá řada dalších. Zničené klouby se nahrazují umělými.

Osteoartróza
Existuje mnoho druhů artrózy a osteoartróza je jejím nejčastějším zástupcem. Může poškodit chrupavku, dotyčný má pak při různých činnostech a při změně počasí bolesti, klouby otékají, jsou ztuhlé, neohebné a na prstech ruky se tvoří uzly. Postihuje klouby ruky, páteře, kyčel a koleno.

Příčina není vyjasněná, ale předpokládá se, že některé faktory jako nadváha, stárnutí, úraz nebo dědičnost její vznik podporují. Opět jsou častěji postiženy ženy, především po 45. roce věku.

Kromě krevních testů, rentgenu, počítačové tomografie a magnetické rezonance může lékař také odebrat vzorek tkáně kloubu jehlou. Osteoartritidu nelze vyléčit, ale léky se daří zmírňovat bolest a zánět, může se vymývat kloubní pouzdro nebo implantovat náhrada.

Systémový lupus erythematodes
Toto zánětlivé onemocnění nenapadá jen klouby, ale i ledviny, krvinky, srdce, plíce, mozek nebo kůži, kombinace příznaků postižení těchto orgánů bývají různé.

Svůj název má lupus od latinského slova "vlk", kdy lékařům vyrážka připomínala kousnutí vlka. Pacienti bývají citliví na světlo, v obličeji se jim objevuje vyrážka v podobě motýla. Nebezpečné je především postižení ledvin, které může vést až k jejich selhání.

Lupus je opět autoimunitní choroba, kdy se tělo namísto proti cizorodým látkám obrací proti zdravé tkáni. Může ho vyvolat infekce virem Epstein-Barrové, který jinak způsobuje infekční mononukleózu.

Vyvolávají ho také některé léky proti vysokému tlaku nebo tuberkulóze, hormony, sluneční světlo. Větší pravděpodobnost vzniku systémového lupusu mají ženy, hlavně mezi 15. a 45. rokem.

Vyšetření na SLE je celá řada - test krve a moče, rentgen, EKG, test na syfilis, který může u této nemoci být falešně pozitivní. Lupus se léčí nesteroidními antirevmatiky, antimalariky, kortikosteroidy a léky potlačujícími imunitní odpověď organismu. Výzkumy se dnes soustřeďují na genetickou léčbu.

Bechtěrevova nemoc
Jinak známá i jako ankylozující spondylartritida, jedna ze zánětlivých forem artrózy. Kvůli dlouhodobému zánětu srůstají a tuhnou klouby nejdříve bederní páteře, nemoc se pak může šířit i do ostatních kloubů, postižené bývají i šlachy a objevují se záněty oka.

Bechtěrevovovu nemocí jsou ohroženi především muži, a to mezi 16. a 40. rokem. Tato nemoc se týká kolem jednoho procenta populace. Nepříjemnou komplikací je ztížené dýchání při ztuhnutí žeberních kloubů.

Její vznik může mít souvislost s genem HLA-B27, ale jeho přítomnost v testech ještě automaticky neznamená Bechtěrevovu nemoc. Jako léčba se užívají nesteroidní antirevmatika, kortikosteroidy a další léky a také rehabilitace.

ČTĚTE TAKÉ:
Když je třeba staré klouby vyměnit za nové

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz