Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klíšťová encefalitida letos řádila nejvíc za 10 let

  22:00aktualizováno  22:00
Počet případů klíšťové encefalitidy byl letos v Česku nejvyšší za posledních deset let. Státní zdravotní ústav doposud zaznamenal 724 případů, loni ve stejném období to bylo 474 nemocných.
Mnoho lidí se nakazí na chalupách, na dovolené či na výletě. Ilustrační foto.

Mnoho lidí se nakazí na chalupách, na dovolené či na výletě. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Řekl to vedoucí Národní referenční laboratoře pro analýzu epidemiologických dat Čestmír Beneš.

V posledních deseti letech zemřelo na klíšťovou encefalitidu celkem 22 lidí, letos se toto onemocnění stalo osudným pro dva muže ve věku 76 a 63 let z jihočeského a severočeského regionu.

Beneš uvedl, že k rozšíření klíšťat vedla řada bioklimatických faktorů, především kombinace určité teploty a vlhka.

Nejvyšší nárůst zaznamenali lékaři na Vysočině, kde počet nemocných stoupl téměř třikrát. Ve srovnání s loňským rokem se zvýšil z 34 na 91 případů.

V západočeském regionu se počet případů klíšťové encefalitidy zdvojnásobil, z 42 stoupl na 83. Nejvíc nakažených, a to 118, hlásil Jihočeský kraj, kde tradičně bývá hodně infikovaných klíšťat v povodí Vltavy.

Tyto údaje jsou podle Beneše orientační, protože hlášení se trochu zpožďují a nemocní se nejprve evidují podle místa bydliště. Teprve později se analyzují údaje o tom, kde se nakazili.

Člověk je sice často vystaven riziku v místě, kde bydlí, ale mnoho lidí se nakazí na chalupách, na dovolené či na výletě.

Podle Hany Roháčové z kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Bulovka trvá inkubační doba klíšťové encefalitidy jeden až dva týdny a první příznaky onemocnění jsou podobné chřipce.

V případě nákazy se však může u postižených rozvinout zánět mozku, mozkových blan i zánět míchy. Při komplikacích pacientům hrozí nebezpečí poruch životních funkcí či obrny.

Beneš uvedl, že letos se přibližně ve dvou třetinách onemocnění jednalo o zánět mozku a mozkomíšních blan, v jedné třetině o zánět mozkomíšních blan a ve 33 případech se lidé nakazili nejzávažnější formou, která postihuje mozek i míchu.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz