Těhotná - (c) profimedia.cz/corbis

Těhotná - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Klinika umožňuje rodičům vybrat si podobu dítěte

  • 5
Někteří rodiče by měli rádi blonďaté dítě, jiní zase tmavovlasé, většina ale chce, aby se jim podobalo. To teď s trochou nadsázky umí lékaři splnit i neplodným ženám, které mohou otěhotnět jen díky vajíčku od dárkyně.

Lékaři nového brněnského pracoviště reprodukční medicíny Reprofit International, které se specializuje na program darování vajíček, mají k dispozici kromě podrobných údajů o dárkyních mnohdy i jejich fotografie.

I s pomocí snímků se snaží co nejvíce vyhovět přání pacientek, které po nemoci, onkologické léčbě nebo kvůli vyššímu věku nemají vlastní vajíčka.

Fotografii vidí jen lékař
Ženy lékaři jednoduše sdělí, jak by měl být potomek vysoký, jakou by měl mít barvu vlasů i očí, krevní skupinu, Rh faktor a další znaky.

"Přirozeně že ne všechny požadavky se nám podaří splnit. Když žena vyjádří přání, aby jí bylo dítě podobné, stačí nahlédnout do kartotéky," říká šéf brněnského pracoviště Ladislav Pilka, který se zasloužil v roce 1982 o narození prvního dítěte "ze zkumavky" ve střední Evropě.

"Fotografie, pokud je dárkyně vajíčka ochotná nám ji poskytnout, ovšem slouží výhradně pro naši potřebu. Dárcovství je totiž přísně anonymní."

Podle něj je součástí důkladného vyšetření každé dárkyně i takzvaný fenotyp, obsahující údaje o vzhledu. Tedy například výšce, barvě očí a vlasů a dalších znaků, takže i bez fotografie lze klientům alespoň zčásti vyjít vstříc.

Dárkyně vajíček musí kromě zdravotních splnit i řadu dalších kritérií. Například musí být ve věkovém rozmezí mezi 18 až 34 lety a mít minimálně středoškolské vzdělání. Do dotazníku, který dárkyně vyplňují, se zaznamenávají také třeba její zájmy.

I když se většina center potýká s nedostatkem vajíček získávaných od dárkyň, nová klinika v Brně jich už má v evidenci bezmála stovku. A to přesto, že se teprve zabíhá a první pacientky přijala minulý měsíc.

Jeho šéfové provedli rozsáhlý nábor v celé jižní i jihovýchodní Moravě, takže vhodné zájemce mohou uspokojit bez čekací doby. Dárkyně za svoji službu obdrží 15 tisíc korun.

"To je ovšem jen kompenzace nákladů, protože dárcovství vajíček nemůže být předmětem komerce. Dobrovolnice totiž musí investovat čas na vyšetření, podstoupit stimulaci vaječníků hormonálními injekcemi a pak ještě přijít na odběr," popsal lékař kliniky Marek Koudelka.

Superdárkyň si považujeme
"Některé ženy označujeme za superdárkyně, protože jejich vajíčka vedou k otěhotnění častěji. A takových si samozřejmě zvlášť považujeme," doplnil Marek Koudelka.

Metoda otěhotnění darovanými vajíčky je úspěšná až z šedesáti procent. Zájemce zaplatí za tento zákrok 74 tisíc korun, což je podle lékařů ve srovnání s vyspělou cizinou sotva třetinová cena.

Pracoviště do budoucna počítá i se zahraniční klientelou, neboť v některých zemích je darování vajíček zakázáno.

,