Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klinika umožňuje rodičům vybrat si podobu dítěte

  17:30aktualizováno  20:30
Někteří rodiče by měli rádi blonďaté dítě, jiní zase tmavovlasé, většina ale chce, aby se jim podobalo. To teď s trochou nadsázky umí lékaři splnit i neplodným ženám, které mohou otěhotnět jen díky vajíčku od dárkyně.
Těhotná - (c) profimedia.cz/corbis

Těhotná - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři nového brněnského pracoviště reprodukční medicíny Reprofit International, které se specializuje na program darování vajíček, mají k dispozici kromě podrobných údajů o dárkyních mnohdy i jejich fotografie.

I s pomocí snímků se snaží co nejvíce vyhovět přání pacientek, které po nemoci, onkologické léčbě nebo kvůli vyššímu věku nemají vlastní vajíčka.

Fotografii vidí jen lékař
Ženy lékaři jednoduše sdělí, jak by měl být potomek vysoký, jakou by měl mít barvu vlasů i očí, krevní skupinu, Rh faktor a další znaky.

"Přirozeně že ne všechny požadavky se nám podaří splnit. Když žena vyjádří přání, aby jí bylo dítě podobné, stačí nahlédnout do kartotéky," říká šéf brněnského pracoviště Ladislav Pilka, který se zasloužil v roce 1982 o narození prvního dítěte "ze zkumavky" ve střední Evropě.

"Fotografie, pokud je dárkyně vajíčka ochotná nám ji poskytnout, ovšem slouží výhradně pro naši potřebu. Dárcovství je totiž přísně anonymní."

Podle něj je součástí důkladného vyšetření každé dárkyně i takzvaný fenotyp, obsahující údaje o vzhledu. Tedy například výšce, barvě očí a vlasů a dalších znaků, takže i bez fotografie lze klientům alespoň zčásti vyjít vstříc.

Dárkyně vajíček musí kromě zdravotních splnit i řadu dalších kritérií. Například musí být ve věkovém rozmezí mezi 18 až 34 lety a mít minimálně středoškolské vzdělání. Do dotazníku, který dárkyně vyplňují, se zaznamenávají také třeba její zájmy.

I když se většina center potýká s nedostatkem vajíček získávaných od dárkyň, nová klinika v Brně jich už má v evidenci bezmála stovku. A to přesto, že se teprve zabíhá a první pacientky přijala minulý měsíc.

Jeho šéfové provedli rozsáhlý nábor v celé jižní i jihovýchodní Moravě, takže vhodné zájemce mohou uspokojit bez čekací doby. Dárkyně za svoji službu obdrží 15 tisíc korun.

"To je ovšem jen kompenzace nákladů, protože dárcovství vajíček nemůže být předmětem komerce. Dobrovolnice totiž musí investovat čas na vyšetření, podstoupit stimulaci vaječníků hormonálními injekcemi a pak ještě přijít na odběr," popsal lékař kliniky Marek Koudelka.

Superdárkyň si považujeme
"Některé ženy označujeme za superdárkyně, protože jejich vajíčka vedou k otěhotnění častěji. A takových si samozřejmě zvlášť považujeme," doplnil Marek Koudelka.

Metoda otěhotnění darovanými vajíčky je úspěšná až z šedesáti procent. Zájemce zaplatí za tento zákrok 74 tisíc korun, což je podle lékařů ve srovnání s vyspělou cizinou sotva třetinová cena.

Pracoviště do budoucna počítá i se zahraniční klientelou, neboť v některých zemích je darování vajíček zakázáno.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Léto s dětmi: pět tipů na aktivity, které vás nebudou stát ani korunu

Ilustrační fotografie

Prázdniny jsou v polovině a vy už máte prázdnou peněženku? Vstupy do zábavních i edukačních center stojí dost peněz,...

Pravda, nebo mýtus? Maminky upřednostňují syny a na dcery jsou přísné

matka syn moře

Když se narodí kluk, většinou přejí příbuzní novopečeným rodičům ještě holčičku, aby měli páreček. To, co na první...

Čekám miminko a chci pro něj lepší start, než jsem měla já, říká Radka

Těhotenství (ilustrační foto)

Radka otěhotněla do nepříznivých podmínek a neumí si se situací poradit. Díky včasné pomoci a podpoře se však bez...Najdete na iDNES.cz