Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klinika umožňuje rodičům vybrat si podobu dítěte

  17:30aktualizováno  20:30
Někteří rodiče by měli rádi blonďaté dítě, jiní zase tmavovlasé, většina ale chce, aby se jim podobalo. To teď s trochou nadsázky umí lékaři splnit i neplodným ženám, které mohou otěhotnět jen díky vajíčku od dárkyně.
Těhotná - (c) profimedia.cz/corbis

Těhotná - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři nového brněnského pracoviště reprodukční medicíny Reprofit International, které se specializuje na program darování vajíček, mají k dispozici kromě podrobných údajů o dárkyních mnohdy i jejich fotografie.

I s pomocí snímků se snaží co nejvíce vyhovět přání pacientek, které po nemoci, onkologické léčbě nebo kvůli vyššímu věku nemají vlastní vajíčka.

Fotografii vidí jen lékař
Ženy lékaři jednoduše sdělí, jak by měl být potomek vysoký, jakou by měl mít barvu vlasů i očí, krevní skupinu, Rh faktor a další znaky.

"Přirozeně že ne všechny požadavky se nám podaří splnit. Když žena vyjádří přání, aby jí bylo dítě podobné, stačí nahlédnout do kartotéky," říká šéf brněnského pracoviště Ladislav Pilka, který se zasloužil v roce 1982 o narození prvního dítěte "ze zkumavky" ve střední Evropě.

"Fotografie, pokud je dárkyně vajíčka ochotná nám ji poskytnout, ovšem slouží výhradně pro naši potřebu. Dárcovství je totiž přísně anonymní."

Podle něj je součástí důkladného vyšetření každé dárkyně i takzvaný fenotyp, obsahující údaje o vzhledu. Tedy například výšce, barvě očí a vlasů a dalších znaků, takže i bez fotografie lze klientům alespoň zčásti vyjít vstříc.

Dárkyně vajíček musí kromě zdravotních splnit i řadu dalších kritérií. Například musí být ve věkovém rozmezí mezi 18 až 34 lety a mít minimálně středoškolské vzdělání. Do dotazníku, který dárkyně vyplňují, se zaznamenávají také třeba její zájmy.

I když se většina center potýká s nedostatkem vajíček získávaných od dárkyň, nová klinika v Brně jich už má v evidenci bezmála stovku. A to přesto, že se teprve zabíhá a první pacientky přijala minulý měsíc.

Jeho šéfové provedli rozsáhlý nábor v celé jižní i jihovýchodní Moravě, takže vhodné zájemce mohou uspokojit bez čekací doby. Dárkyně za svoji službu obdrží 15 tisíc korun.

"To je ovšem jen kompenzace nákladů, protože dárcovství vajíček nemůže být předmětem komerce. Dobrovolnice totiž musí investovat čas na vyšetření, podstoupit stimulaci vaječníků hormonálními injekcemi a pak ještě přijít na odběr," popsal lékař kliniky Marek Koudelka.

Superdárkyň si považujeme
"Některé ženy označujeme za superdárkyně, protože jejich vajíčka vedou k otěhotnění častěji. A takových si samozřejmě zvlášť považujeme," doplnil Marek Koudelka.

Metoda otěhotnění darovanými vajíčky je úspěšná až z šedesáti procent. Zájemce zaplatí za tento zákrok 74 tisíc korun, což je podle lékařů ve srovnání s vyspělou cizinou sotva třetinová cena.

Pracoviště do budoucna počítá i se zahraniční klientelou, neboť v některých zemích je darování vajíček zakázáno.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Patří dětem do rukou pistolky a další hračky napodobující zbraně?

ilustrační snímek

Pistolky, luky, praky, nože, meče, dýky, ale i realistické samopaly. Nabídka hračkářství se v sortimentu dětských...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz