Ona
Ulevit vám může, pokud si dáte nohy do výšky.

Ulevit vám může, pokud si dáte nohy do výšky.

Klepete si nohou? Jste nemocní

  • 16
Křeče, pálení, svědění i bolest nohou, to vše se řadí mezi příznaky RLS. Pokud i Vy pociťujete tyto nepříjemné symptomy, které vám nedovolí ani usnout, pravděpodobně se řadíte mezi deset procent Evropanů, kteří trpí syndromem neklidných nohou.

Pod tajemnou zkratkou RLS se skrývají anglická slova restless legs syndrome. Do češtiny se tento termín překládá jako syndrom neklidných nohou. Označení RLS se používá pro zpravidla podceňovanou poruchu, která se projevuje křečovitými stahy dolních končetin a mnoha dalšími nepříjemnými symptomy jako je pálení či svědění.

Nové onemocnění
Syndrom neklidných nohou patří mezi relativně nová a neprobádaná onemocnění a to i přesto, že byl diagnostikován již v sedmnáctém století v Anglii. Přesná příčina doposud není známa, odborníci ale přišli na souvislost s dědičností. "Polovina (nebo i více) nemocných s idiopatickým RLS má pozitivní rodinnou anamnézu z hlediska RLS," říká Karel Šonka ve své knize Syndrom neklidných nohou. Souvislost byla nalezena i v nedostatku železa, postižení by se tudíž měli vyvarovat dárcovství krve, které zapříčiní snížení jeho hladiny v těle.

Lidé trpící syndromem neklidných nohou často tuto poruchu podceňují. Ačkoliv nejde o nemoc, která by přímo ohrožovala život, dokáže jej znepříjemnit a postiženého v jeho běžném životě omezuje. "Nemocný, který je deprivován spánkem v důsledku RLS (pochopitelně jako i z jiných příčin) a je spavý v denní době, nemůže řídit motorová vozidla a pracovat u točivých strojů a ve výškách," pokračuje K. Šonka.

Duševní zdraví
Syndrom neklidných nohou může být příčinou depresí. Nedostatek spánku, nepříjemné pocity, častá bolest, to vše může v nemocném vyvolat úzkost. "Nemocní cítí zlepšení po nasazení léčby, takže se jejich duševní stav většinou zlepšuje. Přesto se nesmí zapomínat, že RLS svým chronickým způsobem a interferencí se spánkem hodně snižuje kvalitu života," říká Šonka.

Kdo by se tedy chtěl řídit úslovím ve zdravém těle, zdravý duch, může si ulevit masáží a s ní spojenou relaxací. "Masáže vyžadují dovednost a praxi. Provádějí se tím způsobem, že na ruku nalijeme půl až jednu kávovou lžičku oleje a jemně roztíráme," píše Jiří Bodlák v knize Praktická fytoterapie.

Pozor si nicméně musíte dávat na kontraindikace, které by zapříčinily zhoršení Vašeho stavu. "To se týká např. lidí trpících epilepsií, při nějaké infekci či nakažlivé chorobě, při trombóze, zánětu žil, při akutní bolesti zad, zvláště když bolest vystřeluje od paží a nohou," pokračuje J. Bodlák. Rizikovou skupinou jsou i těhotné ženy.

Změňte denní režim
Zmírnit negativní dopad RLS můžete zkusit i sami tím, že pozměníte své stravovací návyky a denní režim. Postižení se většinou shodují na tom, že jim pomáhají studené koupele. Můžete si zkusit upravit jídelníček, vyvarovat se sladkostí a nahradit je ovocem, zeleninou a bylinkovými čaji. Dalším z praktických triků, jak si ulevit, je dát si nohy do výšky.
 
"Neexistuje specifický lék, můžete zkusit chladit nebo naopak zahřívat lýtkové svaly, jemně je napínat či masírovat. Vynechte před spaním cvičení, kávu nebo jiná dráždidla. Zkuste jógu nebo relaxaci. V nejhorším případě vám lékař předepíše něco na uklidnění," radí  David Peters v knize Dokonalé zdraví.

Někdy je ale RLS natolik intenzivní, že pacientovi nedovolí ani usnout. Odborníci doporučují nepodceňovat syndrom neklidných nohou a vyhledat lékaře. Základem ale je přesně mu popsat symptomy, které pociťujete. "Největší chyba, se kterou se setkáváme a sami jsme se jí zejména v minulosti často dopustili, spočívá v tom, že se lékař na příznaky RLS vůbec nezeptá a to ani v situacích, kdy je to nezbytné – např. vyšetřování nemocného se stížností na insomnii," říká Karel Šonka ve své publikaci.

Informovanost je proto na místě, raději se svého ošetřujícího lékaře optejte, zdali by příčinou Vašich potíží nemohl být právě tento syndrom a buďte vyvedeni z omylu, nežli by došlo ke špatné diagnóze.