Obr. 1

Obr. 1 | foto: Miroslav Beránek

Kinezilogický tejp je skvělá zbraň na natažené vazy a unavené svaly

  • 1
Chcete zpevnit klouby a svaly a vrátit se po zranění co nejrychleji do tréninkového procesu? Vyzkoušejte kineziologické tejpy, které při správné aplikaci dokážou hotové zázraky.

Kineziologický tejp je pomůcka, o které dnes slyšel snad každý sportovec. Jsou to barevné nalepovací pásky, s jejichž pomocí je možné zafixovat podvrtnutý kotník, snížit napětí přetěžovaného vazu nebo podpořit funkci svalů. Fantazii se meze nekladou, a pokud to s tejpy umíte, můžete docílit opravdových zázraků. I proto se tejpy těší velké oblibě mezi fyzioterapeuty a maséry.

Nejčastěji se s tejpy můžete setkat na televizní obrazovce při sledování vrcholových sportovců. V praxi ale benefity tejpů využívají rekreační sportovci ještě častěji než jejich profesionální protějšky. Využití není nijak omezené věkem, výkonností nebo druhem sportu, který provádíte.

Složitější aplikace od odborníka, jednoduchá doma

Pro složitější aplikaci je vždy nejlepší svěřit se do rukou odborníka. Špatnou aplikací tejpu totiž můžete nejen nedocílit požadovaného efektu, ale v krajních případech si i ublížit. Nicméně jednoduché techniky, jako je zpevnění kotníku nebo podpora šlach kolem kolen, se dají bez potíží odkoukat z obrovského množství video a foto návodů, kterých je plný internet.

Jestli vás zajímá, jak si zatejpovat podvrtnutý kotník, můžete se podívat na tento návod. Ideální způsob tejpování lýtka pak naleznete zde

Kromě správné aplikace je ale také dobré dbát na správný výběr tejpu. Pár let zpátky byly kinezilogické tejpy exotickou pomůckou, která se v kamenných prodejnách sháněla jen s velkými obtížemi. Dnes na ně narazíte v každé dobře zásobené lékárně a v celé řadě nejen sportovních obchodů.

Jaký tejp vybrat?

Výrobců tejpů je celá řada. Nejdražší v tomto případě nutně neznamená nejlepší, ale počítejte s tím, že i mezi jednotlivými tejpy se dají najít až nečekaně velké rozdíly. Tím hlavním je přilnavost použitého lepidla, protože není nic otravnějšího, než když se vám tejp odlepí uprostřed tréninku, navíc se shrne v botě a začne tlačit. Druhým parametrem, kde se kvalitnější tejpy liší od těch horších, je pružnost. Při aplikaci tejpu je naprosto zásadní volit správnou míru napětí. Tejpy, které nepruží, obvykle bývají k ničemu.

Mezi nejznámější a nejrozšířenější značky patří například Temtex nebo BB tape. Obě značky patří mezi celosvětově nejprodávanější a nejoblíbenější. V České republice mají ale tvrdou konkurenci v podobě místního výrobce Kine-max, který kromě masážních válců a míčků nabízí celou řadu tejpů z bavlny i umělého hedvábí. Všechny výše zmíněné tejpy skvěle drží a při sportu a mytí vydrží přilepené až 10 dní. Navíc se nikde nic netřepí a výborně pruží, takže míra napětí se při aplikaci dávkuje snadno a přirozeně.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.