Zdravá výživa

Zdravá výživa | foto: Profimedia.cz

Když zdravé jídlo tělu škodí

  • 53
Geneticky modifikované potraviny nevezmou do úst. Přesně odrecitují, kolik nebezpečných "éček" určité jídlo obsahuje. Milují bioprodukty, řada z nich si pěstuje své vlastní ovoce a zeleninu. A pro vhodné jídlo jsou schopni jet přes celé město, nebo hladovět. O kom je řeč? O nemocných lidech. O těch, u kterých se touha po zdravém jídle stala nezdravou.

Kult dokonalé postavy přivádí do ordinací lékařů čím dál tím více dívek a žen. Výjimkou nejsou ani mladí muži. Všichni to vnímají stejně: dokonalé = štíhlé. Posedlost tělesným vzhledem a strach z tloušťky provází u takto nemocných lidí neustálý boj s hladem, deprese a poruchy příjmu potravy.

Většina veřejnosti zná dva nejčastější projevy tohoto onemocnění - anorexii a bulimii. Anorexie se vyznačuje příjímáním minimálního množství potravy s  cílem nepřibrat ani deko. Nemocní bulimií trpí záchvatovitým přejídáním a následným zvracením.

Doktor Steve Bratman, lékař z amerického Colorada, přišel nedávno s další diagnózou spadající pod poruchy příjmu potravy: posedlost zdravým jídlem. Nazval ji "Orthorexia" nebo "Orthorexia nervosa" – podle řeckého "orthos", což znamená správné, a "orexis" znamenající chuť.

"Zatímco nemocní bulimií či anorexií řeší množství, tedy kvantitu, ‚orthorektiky‘ zajímá kvalita," říká Steve Bratman. Podle Bratmana nemoc nastupuje nenápadně. Na počátku je snaha udělat něco pro své zdraví. Ti rozumní začnou pohybem a jídlem. Na tom samozřejmě není nic špatného. U některých se ale touha po zdravém jídle postupem času stává posedlostí.

Takto nemocní lidé se pak téměř celé dny zajímají pouze o to, co jedí: odkud potraviny pocházejí, co přesně obsahují, jaká je jejich výživová hodnota, co v jejich těle udělá jedno spolknuté sousto a podobně. Řada z nich pak začne preferovat jen určité výrobce nebo se začne rovnou zásobovat sama.

Hollywood – hlavní město orthorexie
"Jinde než v prověřeném obchodě nenakupují nebo se jedou najíst domů přes celé město jen proto, že v žádné jiné restauraci nemají čerstvý salát," vysvětluje Bratman.

Ještě jednu věc mají podle Bratmana tito lidé společnou: pokud sní něco nevhodného, cítí se provinile a někdy se za to i potrestají. V krajních případech se nemocní dostanou do sociální izolace nebo mají extrémní podváhu.

Máte pocit, že nikoho takového neznáte? Podívejte se do Hollywoodu, vzkazuje doktor Bratman. Celebrity si najímají speciální dietní poradce a čas od času zveřejňují svoje dietní specifika: Julia Robertsová si do kávy dává zásadně sójové mléko, které si nosí stále s sebou. Winona Ryderová požaduje "přírodní kolu", Kim Catrallová ze Sexu ve městě zase jídlo pouze od jediné "přírodní" firmy Diamondorganics.com.


Trpíte orthorexií?

Bratmanův test pro orthorexii

Ačkoliv jim jejich zvyky nebo požadavky komplikují život, oni sami nevidí na svém chování nic nezdravého. "Co je špatného na tom, že chci pro své tělo to nejlepší?" odpověděla by většina z nich. Doktor Bratman rozhodně netvrdí, že každý, kdo přemýšlí o tom, co jí, je nemocný. Pro stanovení toho, jestli je člověk "orthorektik", nebo ne, používá následující test:

- Trávíte více než 3 hodiny denně přemýšlením o dietě?
- Plánujete své pokrmy na několik dní předem?
- Je pro vás nutriční hodnota vašich pokrmů důležitější než potěšení z vlastního jídla?
- Snížila se kvalita vašeho života se zvyšováním kvality vašeho stravování?
- Stali jste se postupem času přísnějšími sami k sobě?
- Zvýšilo zdravější stravování vaši sebeúctu?
- Vyloučili jste ze svého jídelníčku oblíbené pokrmy a nahradili je "správnými"?
- Působí vám vaše dieta potíže při stravování mimo domov nebo ve styku s rodinou a přáteli?
- Máte pocit viny, jestliže svou dietu porušíte?
- Cítíte vlastní uspokojení, jestliže se stravujete zdravě?

Čtyři až pět kladných odpovědí naznačuje, že je vhodné si odpočinout od problémů spojených s vlastním stravováním.
Kladné odpovědi na všechny otázky pak znamenají, že jste zcela posedlý zdravou výživou.