Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když vás miluje, udělá pro vás všechno aneb mýty o lásce a partnerství

  5:09aktualizováno  5:09
Přátelé, filmy, seriály a romány nás učí, koho milovat, kdy milovat, dokonce i jak milovat. A učí nás to špatně. Přiznejte si, kolik příběhů o osudových láskách ve vás vyvolalo pochybnosti o vašem vlastním vztahu? Myslíte si, že pokud vás má rád, udělá všechno? Omyl, a to je jen jeden z mnoha.
Nežijte v iluzích. Partner se kvůli vám nejspíš nezmění.

Nežijte v iluzích. Partner se kvůli vám nejspíš nezmění. | foto: Profimedia.cz

MÝTUS: Muž by měl ženu oslovit první

Jak je možné, že ženy vydrží čekat celé roky, než se jejich vyvolený konečně odhodlá je oslovit? To proto, že tradičním mýtem je "muž by měl udělat první krok". Ale proč? Vždyť to může být klidně žena, která muže pozve na schůzku nebo jej v posteli políbí, aby mu tak naznačila, že má chuť na "vážnější aktivity".

Představte si například, že už měsíce toužíte po muži, který se dosud nerozhoupal vás oslovit. Lámete si hlavu nad tím, proč se stále drží stranou, i když z jeho pohledů jasně cítíte zájem. Jednoduše proto, že třeba není kovaný ve flirtování, které je pro navázání vztahu důležité. Může však být velmi zdatný v udržení již navázaného vztahu, což se ale nikdy nedozvíte, pokud jej neoslovíte první.

Klinická psycholožka Ludmila Jakovcová k tomu dodává: "Jsou kultury, kde se tento mýtus snaží dodržovat, dodává totiž mužům falešnou představu o vládnutí a tvorbě světa. Ti si pak ve své "zaslepenosti" ani nevšimnou, že je stejně řídí ženy. Ve vývoji lidstva se střídalo období matriarchátu s obdobím patriarchátu. Pokud to hodně zjednoduším, obě období měla nějaká svoje opodstatnění a určitě důležitý význam. Je jedno, kdo koho osloví první, pokud je k tomu vhodný kontext. Jinak lidstvu hrozí, že bude žít v zajetí mýtů."

Ilustrační fotografie

MÝTUS: Nemluvte o sobě, ptejte se jeho

Určitě jste už někdy slyšela, že je lepší nemluvit během rande o sobě, ale raději se vyptávat partnera. To prý proto, abyste nepůsobila jako sebestředný narcis. To je rovněž mýtus. Je určitě nezbytné projevit upřímný zájem o vašeho společníka. Stejně tak je ale důležité mluvit o sobě – o vašich zálibách, přátelích či názorech. Podle výzkumů mají muži rádi ženy, které používají zájmeno "já" často. Psychologové se domnívají, že důvodem je skutečnost, že taková žena je sebevědomá, vnitřně vyrovnaná a nebrání se intimitě. Rovněž to naznačuje její míru nezávislosti.

"Jsou muži, kteří rádi poslouchají to, co jim o sobě sděluje žena, pokud o ni mají "opravdový" zájem. A je tomu i naopak. Žena si ráda vyslechne to, co jí o sobě sděluje muž. Díky naslouchání mají možnost se vzájemně poznávat," říká psycholožka.

MÝTUS: Nikdy s ním nespěte na prvním rande

Říká se, že muži neberou "vážně" ženy, které se s nimi vyspí hned na prvním rande. Většinou jsou to však sexističtí pokrytci, kteří nakonec ukážou svou skutečnou tvář, a je úplně jedno, jestli s nimi budete spát na prvním, nebo na dvacátém rande. A je lepší to zjistit dřív než později, nemyslíte?

Jistě existuje spousta dobrých důvodů, proč se na muže nevrhnout hned po první příjemné večeři. Ale existuje i několik důvodů, proč ano. Například: když po první společné noci zjistíte, že dotyčný neodpovídá vaším představám, není tak složité dát mu sbohem.

"Znám ženy, které se tímto mýtem neřídily, hned při prvním setkání se s mužem vyspaly a setrvaly s ním v kvalitním partnerském vztahu. Osobně si však myslím, že není třeba spěchat. Možná že se tyto ženy, i když jim to vyšlo, ošidily o spoustu krásných chvil, které prožívají partneři, když se vzájemně namlouvají."

Nevěra může být jen letmým románkem, který se dá překonat, ale i hlubším vztahem, který váš svazek rozbije

MÝTUS: Partner by měl být váš kamarád

Zdá se to jako dobrý nápad. Pokud muž, se kterým randíte, bude zároveň váš kamarád, sblíží vás to a lépe se tak poznáte. Ne vždy to tak ale musí být. Poslední americké studie například prokázaly, že "kamarádství" na Facebooku s někým, s kým sdílíte společnou postel, zvyšuje míru partnerské žárlivosti. Představte si, jak na internetu nevinně listujete jeho fotkami a objevíte ho v hospodě - do které šel údajně se svými kamarády –, jak se objímá s bývalou partnerkou. To vám na sebevědomí rozhodně nepřidá. A nic na tom nezmění ani fakt, že vám dodatečně vysvětlí, že se tam jen náááhodou potkali. Přátelství také může vést k pocitu až přílišné důvěrnosti, který dokáže zabít i kvalitní vztah. Psycholožka Jakovcová navíc varuje: "Pozor, aby se z partnera časem nestal jenom kamarád. Měl by zůstat především partnerem, jinak vztah začíná mít skulinky, díry a časem může nastat úplný rozklad."

MÝTUS: Stačí, když se milujete

Aby partnerství a vzájemné soužití zdravě fungovalo, jen láska rozhodně nestačí. Musíte být schopni komunikace, řešení společných i osobních problémů, naslouchání jeden druhému a v neposlední řadě velké míry tolerance. Rozhodně nepočítejte s tím, že spolu budete žít šťastně až do smrti, když vaší jedinou náplní budou romantické procházky při západu slunce a večeře při svíčkách. To, co vám totiž romantické filmy a milostné romány nikdy neukážou, jsou rána po těchto společných chvílích - kdy skutečný život teprve začíná. A společný život, ať se vám to líbí nebo ne, s sebou přináší změny. Teď už to není jen o vás, vašich potřebách a pocitech. Nyní jste na všechno dva a je jen na vás, jak se s nezbytnými kompromisy poperete. Pokud ovšem spoléháte na to, že láska hory přenáší, koledujete si o jedno až dvě opravdu zlomená srdce.

"Žít v přesvědčení, že když se budeme milovat, ostatní se vyřeší samo, je stejné, jako bychom se živili jenom dortíky. Po čase se jich přejíme a budeme mít potřebu hledat něco jiného k snědku. Pokud se partneři budou řídit tímto mýtem, brzy se jeden druhého přesytí, protože člověk je tvor nejen společenský, ale také zvídavý a stereotyp ho ubíjí. Zvláště pak v partnerském vztahu," komentuje mýtus Jakovcová.

Ilustrační foto

MÝTUS: Pokud vás miluje, tak to udělá

Tradiční mýtus, který zamořuje mysl žen jako virus už celá staletí. Tento výrok by se dal totiž přeložit jako: "Nevěřím, že mě opravdu miluješ, tak mi to dokaž." Toto tvrzení je rovněž jistým varovným signálem. Láska podmíněná totiž představuje přemrštěná očekávání, která mohou být motivována buď nedostatečnou sebeúctou, nebo nezájmem o pocity a potřeby partnera.

Není rozhodně nic neobvyklého na tom, že máte na svého partnera jisté nároky a očekávání. Ovšem způsob, jakým je prezentujete, je velmi důležitý. Je zcela v pořádku říct například: "Pokud náš vztah má vydržet a být kvalitní, je důležité, abychom se spolu naučili lépe komunikovat." Rozhodně ale není v pořádku říct: "Pokud mě miluješ, pochopíš mě."

Rozdíl v těchto dvou výpovědích je ten, že v té první nezvedáte varovný prst a nepřenášíte všechnu zodpovědnost na partnera. Naopak se snažíte navrhnout řešení, jak společně zkvalitnit váš vztah.

"Tak tento mýtus mi připomíná situaci malé rozmazlené holky, která stojí na pískovišti s kyblíkem v ruce, vztekle dupe nožičkou a vřeští na celé kolo, že chce podat tu lopatku, která jí před chvílí upadla. Čili zkoušet odolnost vztahu manipulováním partnera, to bude fungovat pouze do doby, dokud ho to bude bavit."

MÝTUS: Vdejte se jen z lásky

Vdát se čistě z lásky rozhodně není dobrý nápad, jakkoli romanticky to může znít. Láska je asi jedním z hlavních důvodů, proč se lidé berou, ovšem nesmí být jediný. Manželství – ta trvalá – bývají vybudována na třech pilířích: na porozumění, důvěře a komunikaci.

Přičemž pod pojmem porozumění si nepředstavujte jen společné aktivity, oblíbené filmy a hudbu. Jde o to, být naladěni na stejnou notu a zároveň vědět, co dělat, když nejste. K tomu připočtěte velkou míru tolerance, která rozhodně neroste na stromě. Důvěra je druhým pilířem úspěšného manželství. Bez ní vztah nemá šanci. Posledním základním kamenem je komunikace. Lidé spolu musí hovořit neustále, protože nedostatek komunikace bývá jedním z hlavních důvodů rozvodu. Navíc pokud spolu dostatečně nemluvíte, nikdy nepoznáte, jestli je vaše partnerství založeno na porozumění a důvěře. Pokud váš vztah stojí na těchto třech pilířích, pak je manželství dobrý nápad.

Psycholožka Jakovcová to komentuje takto: "Vdavky z lásky byl luxus socialismu v době 70. a 80. let minulého století, kdy mladí, zdraví a milující neměli takové možnosti antikoncepce a potřebné informace. Často se brali, protože museli, ale dnes tomu tak už není. Vdavky jen z lásky se prakticky nerealizují, neboť zavání romantismem, který se začne otřásat v základech při běžném žití a řešení například ekonomických povinností."

Ilustrační foto

MÝTUS: Změní se

Pravděpodobně ano, ale vy tu změnu určitě neovlivníte. Jediná osoba, kterou totiž můžete změnit, jste vy sama. Lidé, kteří očekávají, že se jejich partneři změní k jejich obrazu, budou velmi, velmi zklamaní. Právě podobné mýty totiž spolehlivě usmrtí téměř jakýkoli vztah.

Pamatujte, že ani vaše láska velmi pravděpodobně nezbaví partnera například závislosti na alkoholu nebo hracích automatech. Takové problémy patří do rukou odborníka. Vy mu můžete maximálně pomoci při hledání vhodné léčby a nabídnout podporu.

Lidé se mění, protože se měnit chtějí, ne proto, že si to přejete vy. Je normální s věkem přehodnocovat své návyky, názory a vlastnosti. Je to přirozený proces vývoje. Ovšem málokdy k té změně dojde proto, že někdo – i když z lásky – na toho druhého tlačí.

"Spoléhat se na změnu partnera od počátku 'jakéhosi' vztahu je boj s větrnými mlýny. Proč 'jakéhosi' vztahu? Pokud se někdo rozhodne být s někým, kdo mu nějakým zásadním způsobem nevyhovuje, je vhodné mu doporučit odbornou konzultaci v manželské a předmanželské poradně. Tento vztah může přežít jen osoba s masochistickou deviací."

Autoři:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Ilustrační fotografie
Co dělat, když tělo zadržuje vodu. Na vině může být špatné jídlo i nemoc

Je to vůbec možné, aby se naše tělo příliš „zavodnilo“, když je vlastně z vody? No ano, je. Nejsme totiž z vody úplně a jak praví staré rčení: všeho moc škodí.  celý článek

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

Další z rubriky

Svatava Maradová, šéfka Pozemkového úřadu
Šéfka pozemkového úřadu: Myslela jsem si, že v roce 2017 budeme dál

Dvacet let byla manažerkou v soukromé firmě. Ve čtyřiceti udělala Svatava Maradová životní kotrmelec: vystudovala dvě vysoké školy, porodila třetí dítě a stala...  celý článek

Klára s rodinou v Tanvaldu
Kvůli nervům jsem takhle ztloustla, stěžovala si vyměněná manželka

Klára z paneláku v Tanvaldu se na deset dní vyměnila s Dášou z baráku v Opavě. „Jet k Romům, to byla moje noční můra,“ prohlásila Dáša v úvodu, když viděla...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.